Vědní politika
- Bělobrádkův plán nového úřadu pro vědu má prý podporu rektorů (ČN) Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek podporuje zvažovaný vznik nového úřadu pro vědu a výzkum, podobný postoj mají podle něj i další rektoři.
Hodnocení vědy
- Aktualizace Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR v roce 2014 (Vyzkum) Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila aktualizaci Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR, který bude použit pro hodnocení v roce 2015.
Soutěže a ceny
- Devátý ročník projektu Pro ženy ve vědě ocení úspěšné vědkyně (ČN) Začal 9. ročník projektu Pro ženy ve vědě, který ocení dvě nejúspěšnější z přihlášených vědkyň. Projekt pod záštitou společnosti L'Oréal a světové organizace UNESCO věnuje vybraným vědkyním odměnu ve výši 250.000 Kč, které mohou využít k jakékoliv podpoře svého bádání.
- Česká hlava pro tři badatele z Akademie věd (AB) Národní cenu vlády Česká hlava převzal prof. Emil Paleček Biofyzikálního ústavu AV ČR. Cenu Skupiny ČEZ za nejvýraznější výzkumné a vědecké činnosti studenta doktorandského studia obdržela dr. Pavla Eliášová z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR. Cenu společnosti Kapsch v oblasti technických věd získal Ing. Pavel Izák.
Vzdělávání
- Nabídka blended-learningových kurzů (AB) Kabinet studia jazyků Ústavu pro jazyk český AV ČR nabízí ve 2. semestru školního roku 2014–2015 blended-learningové kurzy. Termín pro přihlášky (mimo kurzy AW) je 20. 1. 2015 (nebo do naplnění kurzů).
- Děti jen znechutíte, kroutí hlavou odborníci nad maturitou z matematiky (zpravy.iDNES) Letošní deváťáci, kteří zamíří na střední školy, budou v roce 2019 povinně maturovat z matematiky.
- Kvůli povinné maturitě možná přibudou hodiny matematiky (Lidovky) Na některých středních školách se kvůli povinné maturitě z matematiky začne tento předmět učit intenzivněji.
- JAPONSKO - Postdoktorální stipendia JSPS na japonský fiskální rok 2015/2016 (AV) Japonská společnost pro podporu vědy (JSPS) vyhlašuje konkurz na Postdoktorální stipendijní program pro zahraniční výzkumníky (Japan Society for the Promotion of Science Postdoctoral Fellowship Program for Foreign Researchers FY 2015). Nástup nejdříve 30. 11. 2015. Přijem žádostí na české straně do 31. 5. 2015.
Popularizace
- Liberecký iQPark čekají změny. Více se zaměří na děti i propagaci řemesel (Lidovky) První liberecký ráj vědy a zábavy iQPark se příští rok po sedmi letech provozu promění v Dětské muzeum zaměřené na děti do deseti let. Sousední science centrum iQLandia otevřené od letošnío jara zůstane určeno starším dětem a dospělým.
- Brněnské centrum za 600 milionů popularizuje vědu a techniku (ČN) Přírodní zákony, fyzikální jevy i technické vynálezy hravou formou představuje nové brněnské centrum Vida!
- Odvracení katastrof a doostřování obrazu. Podívejte se na přednášky (Technet) Matematické modely a algoritmy dnes řeší i zdánlivě nesouvisející problémy všedního dne. Mladí vědci z Ústavu informatiky AV ČR v přednáškách ukázali, že matematika nemusí být jen nepochopitelný předmět...
[Aktualizace blogu z 9.11.2014]
Robotika
- VIDEO: Gepard sloužil jako vzor pro vývoj nového robota (Technet) Vědci z americké univerzity MIT vyvíjejí pro armádu nového robota. Za vzor si vzali geparda, nejrychlejšího suchozemského živočicha. Robot umí běhat rychlostí až 16 kilometrů za hodinu a skáče do výšky 40 centimetrů.
- Když 1000 robotů spolupracuje v roji (ČRo) Když se řekne robot, většinou si představíme nějaký chytrý a spíše složitý stroj, který se v něčem chová podobně jako člověk. Někdy je ale robotická cesta ke zvolenému cíli zcela jiná.
- Bojíte se, co všechno dokážou drony, nebo ne? (ČRo) Podle Wikipedie je dron letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku, létat samostatně pomocí naprogramovaných letových plánů nebo pomocí složitějších dynamických autonomních systémů. Drony ale mají mnohem širší uplatnění. Článek uvádí audiozáznam rozhovoru s Jakubem Karasem ze společnosti Upvision, která se zabývá využitím dronů.
Mozek
- Mozek je nejsložitější objekt ve vesmíru, říká František Koukolík (ČRo) Celý prosinec se v Meteoru věnujeme mozku. Čtyřikrát se setkáme s neuropatologem MUDr. Františkem Koukolíkem, nejprve s tématem "mozek a počítač".
- Vědec Watson vydražil Nobelovu medaili za téměř sto milionů Kč (ČN) Laureát Nobelovy ceny z roku 1962 James Watson zpeněžil medaili spojenou s oceněním za dosud nevídanou sumu. V dnešní aukci v New Yorku za ni získal 4,1 milionu dolarů.
- Biolog Watson prodává Nobelovu cenu za objev struktury DNA (Lidovky) Americký biolog James Watson prodává Nobelovu cenu, kterou dostal společně s dalšími dvěma vědci za objev struktury DNA (deoxyribonukleové kyseliny). Podle aukčního domu Christie’s je to poprvé, kdy toto prestižní ocenění draží žijící laureát.
- Milionový nápad. Displej bude promítaný na zápěstí (Technet) Zajímavý koncept chytrého náramku představila trojice pařížských vývojářů. Standardní displej nahrazuje miniaturním projektorem. Obsah se tak promítne přímo na ruku uživatele, která slouží jako dotyková plocha. Na zhotovení funkčního prototypu shánějí autoři statisíce eur.
- Uprostřed univerzitního kampusu ČVUT postavili solární dům. Poslouží jako informační centrum (ČRo) České vysoké učení technické má nové informační centrum. Usídlilo se v neobvyklém solárním domě, který postavili studenti uprostřed univerzitního kampusu. Takzvaný AIR House se jako studentský projekt umístil na třetím místě v mezinárodní soutěži Solar Decathlon v Kalifornii.
- Matematik: Věda a víra nejsou v rozporu. Vědci totiž nerozumí Matyldě (Technet) Vědecké poznání podle "nových ateistů" vytlačilo Boha mezi zastaralé mýty a báje. S tím zásadně nesouhlasí John Lennox, profesor matematiky z Oxfordu.
- Emacs and Org Mode: What People are Saying (Nick Higham) For a couple of years I’ve been collecting tweets about Emacs and Org mode. I decided to create a Twitter post listing the collection...
Žádné komentáře:
Okomentovat