neděle 25. února 2024

Odkazem

Věda a výzkum Školství Granty a výzvy Různé

pátek 23. února 2024

Semináře

  • Nečas Seminar on Continuum Mechanics
    26.2.2024 (pondělí), 15:40, MFF UK, Sokolovská 83, lecture hall K3 and online via Zoom
    Bernd Schmidt (University of Augsburg): On the Stability of Objective Structures
  • Matematické Problémy Nematematiků
    28.2.2024 (středa), 17:30, MFF UK, Sokolovská 49/83, posluchárna K1 a na YouTube kanálu
    Ondřej Klempíř (DNAnexus): Jak starý je Váš mozek?
  • Noon lectures
    29.2.2024 (čtvrtek), 12:20, MFF UK, Malostranské nám., posluchárna S6, 2. patro
    Gaurav Kucheriya (Charles University, Matousek prize lecture): A characterization of edge-ordered graphs with almost linear extremal functions
  • Seminář numerické matematiky
    29.2.2024 (čtvrtek), 14:00, MFF UK, Sokolovská 83, posluchárna K3
    Matěj Lébl New methods for recognizing blurred images
  • Seminář strojového učení a modelování
    29.2.2024 (čtvrtek), 14:00, posluchárna S7, Malostranské náměstí 2
    Michal Znależniak Contrastive hierarchical clustering
  • Current Problems in Numerical Analysis
    1.3.2024 (pátek), 10:00, IM AS CR, Žitná 25, rear building, ground floor
    Tomáš Bodnár (Czech Technical University in Prague & Institute of Mathematics of the Czech Academy of Sciences): Areal strain in hemolysis models for viscoelastic fluids flows

pátek 16. února 2024

Odkazem

Věda a výzkum Školství Výzvy Různé

Semináře

  • Nečas Seminar on Continuum Mechanics
    19.2.2024 (pondělí), 15:40, MFF UK, Sokolovská 83, lecture hall K3 and on Zoom
    Marco Morandotti (Politecnico di Torino): From game theory to the control of multi-agent systems
  • Seminar on partial differential equations
    20.2.2024 (úterý), 9:00, IM AS CR, Žitná 25, blue lecture hall, rear building, ground floor and on Zoom
    Chiara Gavioli (Czech Technical University): Degenerate diffusion in porous media with hysteresis
  • Hora Informaticae
    20.2.2024 (úterý), 14:00, ICS CAS, Pod Vodárenskou věží 2, Prague 8, room 318 and on Zoom
    Jan Vybíral (Department of Mathematics, FNSPE, CTU): Dispersion of a point set - lower and upper bounds
  • Seminář numerické matematiky
    22.2.2024 (čtvrtek), 14:00, MFF UK, Sokolovská 83, posluchárna K3
    Yuxin Ma: Mixed Precision Linear Algebra Algorithms
  • Pražský informatický seminář
    22.2.2024 (čtvrtek), 16:15, Auditorium E-107, FEL CTU, Karlovo nám. 13, Praha 2
    Ondřej Čepek (Department of Theoretical Computer Science and Mathematical Logic, Faculty of Mathematics and Physics, Charles University): Knowledge representation languages and knowledge compilation
  • Combinatorial group
    23.2.2024 (pátek), 10:00, ICS AS CR, Pod Vodárenskou věží 2, Prague 8, room 318 and on Zoom
    Tomáš Hons (Charles University): First-order limits and rooted inverse problems
  • Current Problems in Numerical Analysis
    23.2.2024 (pátek), 10:00, IM CAS, Žitná 25, rear building, ground floor
    Jiří Wiedermann (Institute of Computer Science of the Czech Academy of Sciences, Prague): Artificial Wisdom: On the Power of Large Language Models

pátek 2. února 2024

Publikační činnost ÚI

Seznam záznamů vložených do ASEP za ÚI

Odkazem

Věda a výzkum Školství Granty Výzvy Akce Různé

Semináře

  • Talk
    5.2.2024 (pondělí), 16:00, ICS AS CR, Pod Vodárenskou věží 2, Prague 8, room 318
    Pouya Manshour: Unveiling Causal Interactions in Complex Systems: Stationary, Transient and Intermittent Couplings
  • Seminar on Applied Mathematical Logic
    7.2.2024 (středa), 16:00, ICS CAS, Pod Vodárenskou věží 2, Prague 8, room 318
    Amir Tabatabai (Czech Academy of Sciences, Institute of Mathematics): On Geometric Implications
  • Noon lectures
    8.2.2024 (čtvrtek), 12:20, MFF UK, Malostranské nám., posluchárna S6, 2. patro
    Tinaz Ekim (Bogazici University): Extremal Triangle-free Graphs
  • Current Problems in Numerical Analysis
    9.2.2024 (pátek), 10:00, IM CAS, Žitná 25, rear building, ground floor
    Věra Kurková (Institute of Computer Science of the Czech Academy of Sciences, Prague): Some implications of high-dimensional geometry for neurocomputing

neděle 28. ledna 2024

Odkazem

Věda a výzkum Granty Různé

Semináře

  • Hora Informaticae
    30.1.2023 (úterý), 14:00, ÚI AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, místnost 318 and online via Zoom
    Martin Berger (Montanarius Ltd, University of Sussex): GPU-acceleration of program synthesis
  • Combinatorial group
    2.2.2023 (pátek), 10:00, ICS AS CR, Pod Vodárenskou věží 2, room 318 and online via Zoom
    Martin Balko (Charles University): The Erdős--Szekeres Theorem for Split Polygons

pátek 19. ledna 2024

Odkazem

Věda a výzkum Školství Výzvy Akce Různé

Semináře

  • Hora Informaticae
    23.1.2024 (úterý), 14:00, ICS CAS, Pod Vodárenskou věží 2, Prague 8, room 318 and on Zoom
    Ondřej Dušek (Institute of Formal and Applied Linguistics, Charles University Prague): Getting Structure in Dialogue with Large Language Models
  • Seminar on Applied Mathematical Logic
    24.1.2024 (středa), 16:00, ICS CAS, Pod Vodárenskou věží 2, Prague 8, room 318
    Simon Santschi (University of Bern): Equational theories of idempotent semifields
  • Current Problems in Numerical Analysis
    26.1.2024 (pátek), 10:00, IM CAS, Žitná 25, rear building, ground floor
    Michal Křížek (Institute of Mathematics of the Czech Academy of Sciences): JWST suggests a positive curvature of our universe due to the Spacetime-Lens Principle

neděle 14. ledna 2024

Semináře

  • Combinatorial group seminar
    15.1.2024 (pondělí),at 10:00 ICS, room 318 (and on ZOOM)
    Václav Rozhoň (ETH Zürich): Network decompositions in distributed computing and beyond
  • Combinatorial group seminar
    17.1.2024 (středa),at 10:00 ICS, room 318 (and on ZOOM)
    Samuel Braunfeld (Charles University): Automorphism-invariant measures on countable structures
  • Seminar on Applied Mathematical Logic
    17.1.2024 (středa),at 16:00 ICS, room 318
    Roman Kuznets (TU Wien): What Proof Theory Can Do for You

Odkazem

Věda a výzkum Školství Různé

pátek 5. ledna 2024

Publikační činnost ÚI

Seznam záznamů vložených do ASEP za ÚI

Odkazem

Věda a výzkum Školství Granty Různé

Semináře

  • Nečas Seminar on Continuum Mechanics
    8.1.2024 (pondělí), 15:40, MFF UK, Sokolovská 83, lecture hall K3 and online via Zoom
    Kerrek Stinson (University of Bonn): Regularity for minimizers of the Griffith fracture energy
  • Seminar on partial differential equations
    9.1.2024 (úterý), 9:00, IM AS CR, Žitná 25, blue lecture hall, rear building, ground floor and online via Zoom
    Neslihan Nesliye Pelen (Ondokuz Mayis University): Vector-Borne Disinformation During Disasters and Emergencies
    9.1.2024 (úterý), 10:10, IM AS CR, Žitná 25, blue lecture hall, rear building, ground floor and online via Zoom
    Jan Scherz (University of Würzburg): Weak Solutions to Mathematical Models of the Interaction between Fluids, Solids and Electromagnetic Fields
  • Hora Informaticae
    9.1.2024 (úterý), 14:00, ICS AS CR, Pod Vodárenskou věží 2, Prague 8, room 318 and online via Zoom
    David Černý (Institute of Computer Science CAS, Institute of State and Law CAS): Principlism as the ethics of artificial intelligence
  • Noon lectures
    11.1.2024 (čtvrtek), 12:20, MFF UK, Malostranské nám., posluchárna S6, 2. patro
    Marek Eliáš (Bocconi University): Learning-Augmented Algorithms with Explicit Predictors
  • Current Problems in Numerical Analysis
    12.1.2024 (pátek), 10:00, IM AS CR, Žitná 25, rear building, ground floor
    Josef Musil (Czech Technical University in Prague & Institute of Mathematics of the Czech Academy of Sciences): Algorithms for Navier-Stokes-Cahn-Hilliard equations

neděle 17. prosince 2023

Veselé Vánoce a šťastný nový rok

Přejeme všem našim čtenářům příjemné prožití Vánoc

 a

 vše nejlepší do nového roku!




Odkazem

Věda a výzkum Granty Různé

Semináře

  • Hora Informaticae
    19.12.2023 (úterý), 14:00, ÚI AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, místnost 318 and online via Zoom
    David Černý (Institute of Computer Science CAS, Institute of State and Law, CAS): Principlism as the ethics of artificial intelligence
  • Matematické Problémy Nematematiků
    20.12.2023 (středa), 17:30, MFF UK, Sokolovská 49/83, posluchárna K1 a na YouTube kanálu
    Pavel Doležel (Ernst & Young): Matematika v prevenci finančních krizí
  • Seminář numerické matematiky
    21.12.2023 (čtvrtek), 14:00, MFF UK, Sokolovská 83, posluchárna K3
    Josef Martínek TBA
  • Current Problems in Numerical Analysis
    22.12.2023 (pátek), 10:00, IM AS CR, Žitná 25, rear building, ground floor
    Jan Brandts (University of Amsterdam): Christmas lecture: On self-dual cones

pátek 8. prosince 2023

Odkazem

Věda a výzkum Školství Granty Výzvy Různé

Semináře

  • Combinatorial group
    11.12.2023 (pondělí), 10:00, ICS AS CR, Pod Vodárenskou věží 2, Prague 8, room 318 and online via Zoom
    Gaurav Kucheriya (Charles University): Characterization of edge-ordered graphs with linear extremal functions
  • Nečas Seminar on Continuum Mechanics
    11.12.2023 (pondělí), 15:40, MFF UK, Sokolovská 83, lecture hall K3 and online via Zoom
    Bernd Schmidt (University of Augsburg): On the Stability of Objective Structures
  • Seminar on Applied Mathematical Logic
    13.12.2023 (středa), 16:00, ÚI AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, Praha 8, místnost 318
    Anantha Padmanabha (Indian Institute of Technology, Dharwad): Decidable Fragments of First Order Modal Logic
  • Seminář numerické matematiky
    14.12.2023 (čtvrtek), 14:00, MFF UK, Sokolovská 83, posluchárna K3
    Sunčica Sakić: TBA
  • Pražský informatický seminář
    14.12.2023 (čtvrtek), 16:15, Auditorium S5, MFF UK, Malostranské nám. 25, Praha 1
    Torsten Sattler (Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics): Machine Learning for Three-Dimensional Reconstruction and Visual Localization

neděle 3. prosince 2023

Odkazem

Věda a výzkum Ceny Granty Různé

Oborová matematická medaile JČMF pro Ladislava Lukšana

 

Oborová matematická medaile JČMF pro Ladislava Lukšana

 

 

Oborová matematická medaile Jednoty českých matematiků a fyziků za rok 2023 byla výborem České matematické společnosti udělena prof. Jiřímu Cihlářovi, prof. Ladislavu Lukšanovi, prof. Larsi-Eriku Perssonovi a prof. Lawrenci Somerovi.

Prof. Ladislav Lukšan patří mezi hlavní postavy české numerické optimalizace. Je absolventem Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze z roku 1967. Od roku 1962 působí v Akademii věd ČR a od roku 1976 v Ústavu informatiky Akademie věd ČR. Jeho práce vždy kombinovala hluboké teoretické poznatky se snahou o nalezení praktických algoritmů. Kromě více než sedmdesáti vědeckých prací je autorem monografie Metody s proměnnou metrikou: Nepodmíněná minimalizace (Academia, 1990), která slouží jako významný zdroj v oblasti nepodmíněné hladké optimalizace. Je hlavní postavou za softwarovým systémem UFO, který patří celosvětově k nejrozsáhlejším softwarovým balíkům pro numerickou optimalizaci. Za svou vědeckou práci byl v roce 2022 oceněn čestnou oborovou medailí Bernarda Bolzana. 

 

pátek 1. prosince 2023

Dvě ceny Akademie věd ČR zamířily na Ústav informatiky

 

  Dvě ceny Akademie věd ČR zamířily na Ústav informatiky

 

Zahlavi                                    

 Gratulujeme Adéle Hladké a Jaroslavu Hlinkovi k získání Ceny za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, kterých dosáhli s podporou Akademie věd ČR. Jaroslav Hlinka obdržel cenu v hlavní kategorii za  studium  mozku a modelování dynamiky epileptických záchvatů, Adéla Hladká byla oceněna v kategorii do 35 let za  výzkum v oblasti detekce meziskupinových rozdílů ve vícepoložkových měřeních didaktických, zdravotních a psychologických testů.

 

Jaroslav Hlinka                                                                             

Adéla Hladká


 

Semináře

  • Combinatorial group
    4.12.2023 (pondělí), 10:00, ICS AS CR, Pod Vodárenskou věží 2, room 318 and online via Zoom
    Valentas Kurauskas (Vilnius University): Estimating Global Subgraph Counts by Sampling
  • Nečas Seminar on Continuum Mechanics
    4.12.2023 (pondělí), 15:40, MFF UK, Sokolovská 83, lecture hall K3 and online via Zoom
    Anastasia Molchanova (University of Vienna): Variational Model of a Hyperelastic Capacitor
  • Hora Informaticae
    5.12.2023 (úterý), 14:00, ÚI AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, místnost 318 and online via Zoom
    Ivan Zelinka (Technical University of Ostrava): The Voynich Manuscript: the secret book of an unknown language
  • Matematické Problémy Nematematiků
    6.12.2023 (středa), 17:30, MFF UK, Sokolovská 49/83, posluchárna K1 a na YouTube kanálu
    Vojtěch Trusík (Škoda Auto): Vývoj aerodynamiky vozu ve Škoda Auto
  • Seminář numerické matematiky
    7.12.2023 (čtvrtek), 14:00, MFF UK, Sokolovská 83, posluchárna K3
    Davide Palitta TBA
  • Seminář strojového učení a modelování
    7.12.2023 (čtvrtek), 14:00, ICS AS CR, Pod Vodárenskou věží 2, room 318
    Klára Janoušková Test-time adaptation
  • Current Problems in Numerical Analysis
    8.12.2023 (pátek), 10:00, IM AS CR, Žitná 25, rear building, ground floor
    Tomáš Halada (Czech Technical University in Prague): Smoothed Particle Hydrodynamics and other particle methods for partial differential equations

pátek 24. listopadu 2023

Odkazem

Věda a výzkum Školství Výzvy Akce Ceny Různé

Semináře

  • Combinatorial group
    27.11.2023 (pondělí), 10:00, ICS AS CR, Pod Vodárenskou věží 2, Prague 8, room 318 and online via Zoom
    Jan Volec (Czech Technical University in Prague): Subgraphs with a positive minimum semidegree in digraphs with large outdegree
  • Nečas Seminar on Continuum Mechanics
    27.11.2023 (pondělí), 15:40, MFF UK, Sokolovská 83, lecture hall K3 and online via Zoom
    Stefano Almi (University of Naples): Strain gradient plasticity and multi-well potentials
  • Noon lectures
    30.11.2023 (čtvrtek), 12:20, MFF UK, Malostranské nám., posluchárna S6, 2. patro
    Felix Schröder (Charles University): Cell coloring and Tutte's 3-flow conjecture
  • Seminář numerické matematiky
    30.11.2023 (čtvrtek), 14:00, MFF UK, Sokolovská 83, posluchárna K3
    Stefan Ratschan: Ensuring the Correctness of Computational Results by Making Them Independently Checkable
  • Seminar Knowledge Engineering Group
    30.11.2023 (čtvrtek), 16:15, VŠE, nám. W. Churchilla 1938/4, místnost 468 NB a online na Zoomu
    Kateřina Hrudková, Kateřina Haniková, David Chudán, Filip Vencovský, Jan Větrovský, Vojtěch Svátek (FIS VŠE): Knowledge and web engineering as building blocks for fact-checker support in the CIMPLE project: claim matching, argumentation pattern modeling and UX design
  • Current Problems in Numerical Analysis
    1.12.2023 (pátek), 10:00, IM AS CR, Žitná 25, rear building, ground floor
    Tomáš Bayer (Czech Technical University in Prague): Discrete energy splines deformable by multiple objects