Akce
- Granty pro výzkum v USA. Fulbrightova komise a Velvyslanectví USA v Praze pořádají prezentaci grantových programů podporujících spolupráci mezi ČR a USA ve vědě a výzkumu: 25. 11. 2014 od 17.30 v Americkém centru, Tržiště 13, Praha 1.
- Semináře na téma Finanční řízení projektů Horizont 2020 (AV) se budou konat ve dnech 10. 12. 2014 (Brno) a 11. 12. 2014 (Praha).
- Seminář na téma Aktivní účast při psaní návrhu projektu Horizontu 2020 (AV) pořádá Technologické centrum AV ČR pro výzkumné pracovníky, kteří se chtějí podílet na přípravě projektů programu Horizont 2020: 4. 12. 2014, Ve Struhách 27 (budova TC AV ČR), Praha 6.
[Registrace do 28.11. 2014] - Začala série konferencí o EU fondech (AV) Ministerstvo pro místní rozvoj pořádá sérii konferencí o fondech EU pro programové období 2014-2020.
Vědní politika
- Zeman bude i nadále jmenovat profesory. Ale jenom někdy (Lidovky) Prezident Miloš Zeman bude nadále za určitých podmínek jmenovat profesory vysokých škol a osobně jim i předá dekrety, pokud si to rektoři budou přát.
- Za přínos světové vědě ocení Nadační fond Neuron pět špičkových odborníků. (Lidovky) Z matematiků vybral fond Čechoameričana Iva Babušku z Ústav výpočetní techniky a vědy při Texaské univerzitě. Zakladatel světové výpočtové matematiky se významně podílel mimo jiné na propočtech výstavby orlické přehrady.
- Pět vědců dostalo ocenění Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových (Lidovky) ... Na návrh rektora Univerzity Karlovy byl oceněn prof. RNDr. Aleš Pultr, DrSc. (1938), který je jedním z nestorů Matematicko- fyzikální fakulty UK, na níž působí od roku 1961. Hlavními oblastmi jeho zájmu jsou teorie kategorií a struktur, v poslední době pak zejména otázky související s teoretickou informatikou.
Vzdělávání
- Roste počet doktorandů. Na půdě akademie nezůstávají kvůli penězům (Lidovky) Doktorandů v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) včetně České republiky přibývá. Mezi lety 2000 a 2012 se podíl těchto programů na celkovém počtu vysokoškolských programů v tuzemsku zvýšil z 0,6 na 1,6 procenta.
- Česká firma vyvíjí robota pro armádu. Může nést i raketomet (Technet) Na letošní výstavě Future Forces 2014 představila česká společnost VOP CZ projekt unikátního kolového vojenského robota TAROS 6×6 V2. Je určen pro bojovou a logistickou podporu jednotek.
- Nenápadně přišel věk genetiky. Budeme dělat „selekci“ nenarozených? (Technet) Zásadní změny v genetické technologii až nečekaně rychle mění některé části medicíny. Co všechno můžeme zjistit z genomu svých dětí ihned po narození a dokonce ještě před ním? A máme to chtít vědět?
- CERN frees LHC data (symmetry) Anyone can access collision data from the Large Hadron Collider through the new CERN Open Data Portal. In parallel, the CERN Open Data Portal gives access to additional event data sets from the ALICE, ATLAS, CMS and LHCb collaborations that have been prepared for educational purposes. These resources are accompanied by visualization tools.
- Google vyvíjí software, který umí sám popisovat obsah obrázků (ČRo) Výzkumník firmy Oriol Vinyals předvedl veřejnosti, jak umělá inteligence na bázi neuronových sítí, obsažená v jeho experimentálním softwaru, umí samostatně detekovat, klasifikovat a popisovat objekty a situace, které jsou obsaženy i ve složitějších obrazových scénách.
- Google si na 60 let pronajme část letecké základny NASA v Kalifornii (ČN) Internetová společnost hodlá zmodernizovat tři obrovské hangáry, které bude využívat její dceřiná společnost, firma Planetary Ventures, k výzkumu, vývoji, montáži a testování v oblastech vesmírného výzkumu, letectví, vesmírných vozítek (roverů), robotiky a dalších technologií.
- Čeští osmáci byli nejlepší v mezinárodním testu počítačové gramotnosti (Lidovky) Čeští osmáci a žáci odpovídajících ročníků víceletých gymnázií byli nejlepší v mezinárodním testování počítačové a informační gramotnosti ICILS 2013. Testu se zúčastnilo devatenáct zemí.
Žádné komentáře:
Okomentovat