Akce
- SOFSEM 2015 (24.-29. 1. 2015) - call for posters. Submission deadline: 10. 11. 2014; Camera-ready poster deadline: 24. 11. 2014.
- 92. kolokvium: The History of the van Emde Boas Trees: Peter van Emde Boas (Universiteit van Amsterdam), 18. 11. 2014 v 11:00, refektář (aula), 1. patro KAM MFF UK, Malostranské nám. 25, Praha 1
- Školení k psaní projektů EU v oblasti výzkumu a inovací 2014 – 2020: Společnost Europa Media organizuje ve dnech 25. – 26. 11. 2014 ve Vídni kurs „EU R&I Proposal Development 2014-2020”. Cílem je proškolit vědce a manažery v psaní konkurenceschopných návrhů projektů do nových programů EU pro výzkum a inovace, zvláště do programu Horizont 2020.
- Informační schůzka ke grantům ERC: Belgický Fond na podporu vědeckého výzkumu, nadace Research Foundation Flanders a Belgická kancelář pro výzkumné politiky organizují 27. 11. 2014 v Bruselu informační schůzku ke grantům Evropské rady pro výzkum (ERC). Cíl: pomoci výzkumníkům ve správném vypracování výzkumných návrhů v rámci grantových výzev ERC (Starting Grants, Consolidation Grants, Proof of Concept Grants).
- Course on polynomial and LMI optimization with applications in control by Didier Henrion, LAAS-CNRS, Toulouse, France and Czech Technical University in Prague, 16. - 23. 2. 2015.
- Seminář numerické analýzy a zimní škola - SNA'15 - Modelování a simulace náročných technických problémů: 19. - 23. ledna 2015, nová budova FEI VŠB-TU Ostrava. Registrace a název příspěvku do 1. 12. 2014, rozšířený abstrakt do 15. 12. 2014.
- Partnerské setkání k výzvě ICT24 – 2015 v oblasti robotiky pořádá asociace euRobotics AISBL 9. 12. 2014 v Bruselu. Významní představitelé robotiky budou diskutovat o projektových nápadech a konsorciích pro rámec výzvy ICT 2014 v oblasti robotiky. Akce umožní vytvořit si nové kontakty a najít partnery pro své projekty, hlubší seznámení se s danou výzvou, prezentaci vlastních nápadů a tvorbu nových konsorcií k předkládání návrhů.
- 11. české dny pro evropský výzkum (AV) se zaměřením na synergie vybraných nástrojů programu Horizont 2020 s operačními programy uspořádalo Technologické centrum AV ČR ve spolupráci s MŠMT 4. 11. 2014 v Praze.[Program] [Prezentace 8x]
Výzvy
- Vyhlášení 4. veřejné soutěže Národní program udržitelnosti I (NPU I) (AV, Vyzkum) MŠMT vyhlásilo 4. veřejnou soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích na realizaci programových projektů programu NPU I (identifikační kód programu: LO). Soutěž je vyhlášena 3. 11. 2014. Program je přístupný všem uchazečům se sídlem na území ČR, kteří splňují podmínky programu, mj. úspěšné ukončení řešení předchozího projektu nebo jeho ukončení do 30. 6. 2015.Pro zájemce o účast v této soutěži budou dva informativní semináře: 14. 11. 2014 v 10h. a 12. 12. 2014 v 10h. Termín podání návrhů projektů: do 9. 1. 2015 do 14:00 hodin.
- Výsledky 3. veřejné soutěže Národní program udržitelnosti I (NPU I) (AV) MŠMT rozhodlo o výběru návrhů projektů doručených do 3. veřejné soutěže ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích v programu NPU I. Finanční požadavky na prostředky státního rozpočtu jsou po úpravě 1 714 083 tis. Kč.
- Joint statement: European Round Table of Industrialists & ERC: Members of the European Round Table of Industrialists and the European Research Council would like to express their concerns about the significant cuts of payment appropriations proposed by the Council of Ministerst to the European Commission´s draft budget 2015.
Evaluace vědy - Vědní politika
- Postup při posuzování výzkumných organizací (Vyzkum) Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila Postup při posuzování výzkumných organizací. Poskytování veřejné podpory na výzkum, experimentální vývoj a inovace je primárně podřízeno pravidlům Evropské unie a až následně se řídí národními právními předpisy.
Popularizace
- Nobelisté na ČVUT (AB) Jedinečnou příležitost potkat se s nositelem Nobelovy ceny za fyziku Robertem W. Wilsonem měli ve dnech 4. a 5. listopadu studenti dejvické techniky.
- Laureát Nobelovy ceny doporučuje studentům základní vědy (ČN) Laureát Nobelovy ceny za fyziku Robert Woodrow Wilson doporučuje studentům, aby se věnovali také základním vědám jako matematika, fyzika, chemie nebo biologie, nikoliv pouze aplikovanému výzkumu.
Robotika
- VIDEO: Techmania slaví a ukazuje robota, který umí mluvit i tančit (Technet) Nejdokonalejší humanoidní robot současnosti je nyní k vidění v plzeňském science centru Techmania. Asimo umí skákat, chodit po schodech, mluvit, podat ruku na pozdrav, běhat i tančit.
- Čeští vědci zřejmě objevili klíč k časné diagnóze Alzheimera: Čeští vědci zřejmě objevili klíč k časné diagnóze Alzheimerovy nemoci a možná i naznačili cestu k objevu léku. Zjistili totiž, že v mozku pacientů jsou místně zvýšené protilátky specifické právě pro tento typ demence.
- Řidiči přijdou o práci, zmizí zácpy. Web Summit odhaluje budoucnost (Technet) Konference Web Summit představuje budoucnost chytrých měst, dopravy, domácnosti i zábavy.
- Nejrychlejší optický datový kabel na světě (ČRo) Mezinárodní tým vědců vyvinul optický kabel přenášející data rychlostí 255 terabitů (cca 32 terabytů) za sekundu. Současná v praxi používaná optická vlákna přitom dosahují rychlosti jen asi 100 Gbps, což je 2550x méně.
- Tiskárna na jídlo míří do prodeje... (Technet) Součástí kuchyní by se mohly stát již příští rok. Špenátové dinosaurky nebo bezpracné ravioli vytvoří během několika minut... Pomůže vytvarovat perníčky nebo ozdobit dorty. Náplně bez chemie se budou prodávat v nádobkách.
- "Digital Humanities" a Korpus českého verše (AB) Ústav pro českou literaturu AV ČR dokončil Korpus českého verše. Prostřednictvím zdarma přístupné on-line aplikace a počítačového programu, který umí automaticky rozpoznávat druh verše, získávají uživatelé dosud netušené možnosti práce s téměř 1700 sbírkami české poezie 19. a počátku 20. století. Uvedený obor propojující humanitní vědy a informatiku je označován jako digital humanities.
- Neuromorfické čipy překonají neměnné procesory (VTM) Procesory v počítačích i mobilních zařízení fungují přesně tak, jak byly vyrobeny. Nedokáží se přizpůsobit a být tím efektivnější. To se ale změní.
- Proč se neudílí Nobelova cena za matematiku? (ČRo) Alfred Nobel ve své závěti určil, že ceny mají být uděleny vědcům, kteří učiní nejvýznamnější objevy na poli fyziky, chemie, fyziologie nebo lékařství, dále autorům vynikajících literárních děl a lidem, kteří v neobvyklé míře přispějí ke světovému míru. Ale proč vlastně nemínil oceňovat i královnu exaktních věd, tedy matematiku?
- Máte jedničky z matiky? Snáze se dostanete na lékařskou fakultu (Lidovky) Studenti, kteří měli na střední škole jedničky nebo dvojky z matematiky, budou nově zvýhodněni u přijímacích zkoušek na 1. lékařskou fakultu UK v Praze. Získají díky tomu body navíc.
- Univerzita Karlova je 67. nejlepší v Evropě. Exceluje v matematice (Lidovky) Univerzita Karlova v Praze se v novém mezinárodním žebříčku hodnotícím kvalitu světových vysokých škol umístila na 179. místě, v rámci Evropy byla 67.
- Hans Schneider (1927–2014) (Nick Higham)
Žádné komentáře:
Okomentovat