Ministerstvo vnitra vyhlásilo dne 26. 11. 2014 veřejnou soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích v rámci Programu bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2015-2020 (schváleném usnesením vlády ČR Č. 593 ze dne 9. srpna 2013 a Č. 763 ze dne 15. září 2014). Uzávěrka přijímání návrhů projektů je 16. 1. 2015, předpokládaná doba zahájení řešení projektů (poskytování podpory) je od 1. 9. 2015. Více informací naleznete v Informačním systému VaVaI - VES nebo na stránkách Ministerstva vnitra.
[informační systém VaVaI - VES] [ministerstvo vnitra]
pátek 28. listopadu 2014
Seminář numerické analýzy a zimní škola - SNA'15
Seminář numerické analýzy a zimní škola - SNA'15
Modelování a simulace náročných technických problémů
Nová budova FEI VŠB-TU, Ostrava, 9. - 23. ledna 2015
Zaměření semináře: matematické modelování, numerické metody řešení PDR, numerická lineární algebra, efektivní implementace numerických metod, využití paralelních výpočtů, modelování a simulace náročných technických problémů.
Registraci je nutné provést prostřednictvím elektronického formuláře, na jehož základě bude vystaven daňový doklad k zaplacení účastnického poplatku a odeslán na elektronickou adresu uvedenou při registraci. Termín pro přihlášení účastníků je stanoven na pondělí 1.12.2014.
[SNA'15]
[SNA'15]
Odkazem
Vědní politika
- Bělobrádek chce do USA a Izraele vyslat zmocněnce pro českou vědu (ČN) Mají například zajišťovat kontakt pro základní i aplikovaný výzkum, hledat možnosti spolupráce i zprostředkovávat oboustranné výměnné pobyty vědců.
- Protestní pochod za záchranu slovenské vědy (AB) Dva měsíce intenzivních diskusí za záchranu vědy na Slovensku nepřinesly požadovaný výsledek.
- Otevřený dopis vládě Slovenské republiky na podporu vědy na Slovensku (vedazije)
- Aplikovaný výzkum si stěžuje na připravovanou Metodiku hodnocení (AVO) V Letňanech se sešli zástupci organizací, které se věnují především aplikovanému výzkumu s tvůrci nové metodiky hodnocení výzkumných organizací v rámci IPN Metodika. Zásadní připomínka zní: V nově připravované metodice nejsou vůbec zohledněny výsledky aplikovaného výzkumu, jako je prototyp, užitný vzor nebo technologie na klíč.
- Rada Radě, aby mohla radit (MH) Aby mohla Rada moudře radit, musí mít k ruce kvalitní informace - podrobné a srozumitelné analýzy. Rada je však často nemá a rozhoduje naslepo. Například nemá tak zásadní informaci jako je výkonnost český vědních oborů vůči světu.
- Topical Problems of Fluid Mechanics 2015 Prague, Institute of Thermomechanics, AS CR, v.v.i., 11.2. - 13.2. 2015. The aim of the conference is to discuss contemporary problems of fluid mechanics and to bring out latest results obtained in frame of grant projects supported by grant agencies in Czech Republic and abroad. Scope of the conference covers the whole field of fluid mechanics. Participants should register before December 1, 2014.
[registration]
- PRACE Winter School 2015 - HPC Tools for Data Intensive Processing It will take place on 12 – 15 January 2015 at the campus of VSB - Technical University of Ostrava. The School’s programme offers a portfolio of tutorials (sessions), in which students will learn the best practices and techniques that are crucial to work with exponentially growing data sizes. The school participants will be selected by an addmission committee based on information they provide through a registration form (accessible via menu on the left). The registration deadline is December 8, 2014.
[registration form]
- Česká hlava udělila šest cen, vynikly obory chemie a ekologie (ČN) Šest prestižních vědeckých cen za výjimečné badatelské výsledky udělil projekt Česká hlava. Nejvýznamnější z nich, Národní cenu vlády Česká hlava, putuje světově uznávanému biochemikovi Emilu Palečkovi. Jako první objevil, jak pomocí elektrochemie zkoumat životně důležitou nositelku genetické informace - molekulu DNA.
- Čestná oborová medaile profesoru Šmahelovi, Paloušovi a Frank-Kamenetskiimu (AB) Vědecké osobnosti z České republiky i zahraničí obdržely 21. listopadu 2014 čestné oborové medaile Akademie věd.
- Děkovné listy zaměstnancům AV ČR (AB) Dlouholetou a obětavou práci pro ústavy Akademie věd ČR vyzdvihl 25. listopadu 2014 její předseda prof. Jiří Drahoš, když v komorní atmosféře předal Děkovné listy 27 pracovníkům, kteří přispěli k úspěšné činnosti svých domovských pracovišť.
- Pět vědců převzalo Cenu ministra za mimořádné výsledky výzkumu (ČN) Pět vědců dnes na ministerstvu školství převzalo Cenu MŠMT za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Odborná komise v čele s náměstkem pro vysoké školství a výzkum Jaromírem Veberem ze 17 nominací vybralo Jiřího Homolu, Milenu Lenderovou, Bohuslava Maška, Jana Starého a Jaroslava Doležela.
- Vědci převzali titul "doktor věd" (AB) Diplomy s titulem „doktor věd“ (DSc.) převzali 26. listopadu 2014 noví nositelé tohoto nejvyššího vědeckého titulu v České republice.
- Nenápadně přišel věk genetiky. Budeme dělat „selekci“ nenarozených? (technet) Zásadní změny v genetické technologii až nečekaně rychle mění některé části medicíny. Co všechno můžeme zjistit z genomu svých dětí ihned po narození a dokonce ještě před ním? A máme to chtít vědět? Otázky jsou jednoduché, problematika ale složitější, než se může zdát.
- Laureát Paleček: Ještě potrvá, než praktici začnou léčit podle DNA (ČN) Potrvá ještě dvacet let, než se v ordinacích praktických lékařů začnou používat elektrochemické metody, díky nimž se rozpoznají informace z DNA. ČTK to řekl světoznámý biochemik a laureát letošní ceny Česká hlava Emil Paleček. Výzkum v oblasti lidského genomu se musí podle něj posunout, lékaři by pak pacientovi i z kapky krve dokázali určit, jestli mu daný lék vyhovuje.
- Podmořští roboti sledují úbytek antarktického ledu (rozhlas) Pod ledem u pobřeží Antarktidy se už několik let pohybují automatické ponorky a podmořské kluzáky různých vědeckých institucí z celého světa. Jejich úkolem je pečlivě mapovat měnící se fyzikální, oceánografické a klimatické parametry v oblasti kolem Antarktidy.
- Michaela Karsten: Nabízím paměťový tryskáč (rozhlas) Za dvě minuty si před kamerou zapamatuje data narození 13 lidí. Michaela Karsten je trojnásobná mistryně světa v paměťových schopnostech. Učí mentální trénink.
- Dogs really do listen to us (sciencemag) Study finds that dogs respond to human speech the same way we do.
- What have climate engineering boffins learned? (sciencemag) Three projects funded by the British government since 2010 to study the deliberate tinkering with the planet to counteract climate change, known as geoengineering, are soon to end. Today scientists presenting at the Royal Society in London announced some of their findings, took stock of some of their setbacks, and laid out the way forward.
- Warming world could make it harder for planes to take off (sciencemag) Study finds that hotter temperatures will limit the amount of weight passenger jets can carry.
- Jednotné zkoušky na střední školy. V potaz je třeba brát i vysvědčení (lidovky) Jednotné přijímací zkoušky na střední školy při jarním pilotním testování nemohou být jediným kritériem pro stanovení pořadí uchazečů pro přijetí. Ředitelé vedle nich musejí i nadále přihlížet také ke známkám na vysvědčení, sdělilo ministerstvo školství.
- Povinná maturita z matematiky? 'Kladivo na děcka' (echo24) K proslulému didaktikovi Milanu Hejnému, který se postavil proti zavedení povinné maturity z matematiky, se přidávají další. „Pan profesor má pravdu v tom, že by se matematika neměla stát bičem na žáky,“ říká docentka z katedry matematiky pražské Pedagogické fakulty Darina Jirotková.
Semináře
-
1. 12. 2014 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UKMartin Weiser (Numerical Mathematics Department, Zuse Institute Berlin): Goal-oriented error estimation for elliptic optimal control problems
- Necas Seminar on Continuum Mechanics
1. 12. 2014 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
Martin Weiser (Numerical Mathematics Department, Zuse Institute Berlin): Adaptive spectral deferred correction methods for cardiac simulation - Seminář SIAM SC
2. 12. 2014 úterý), 14:00, Sokolovská 83, MFF UK, Sem. místnost KNM
Filip Roskovec: Superkonvergence časově nespojité Galerkinovy metody a Runge-Kuttovy metody - Seminář strojového učení a modelování
4. 12. 2014 (čtvrtek), 14:00, v S3 na Malostranském náměstí, MFF UK
David Bednárek: Aplikace evolučních metod na velká data v astrofyzikální spektroskopii
pondělí 24. listopadu 2014
Odkazem
Akce
- Granty pro výzkum v USA. Fulbrightova komise a Velvyslanectví USA v Praze pořádají prezentaci grantových programů podporujících spolupráci mezi ČR a USA ve vědě a výzkumu: 25. 11. 2014 od 17.30 v Americkém centru, Tržiště 13, Praha 1.
- Semináře na téma Finanční řízení projektů Horizont 2020 (AV) se budou konat ve dnech 10. 12. 2014 (Brno) a 11. 12. 2014 (Praha).
- Seminář na téma Aktivní účast při psaní návrhu projektu Horizontu 2020 (AV) pořádá Technologické centrum AV ČR pro výzkumné pracovníky, kteří se chtějí podílet na přípravě projektů programu Horizont 2020: 4. 12. 2014, Ve Struhách 27 (budova TC AV ČR), Praha 6.
[Registrace do 28.11. 2014] - Začala série konferencí o EU fondech (AV) Ministerstvo pro místní rozvoj pořádá sérii konferencí o fondech EU pro programové období 2014-2020.
Vědní politika
- Zeman bude i nadále jmenovat profesory. Ale jenom někdy (Lidovky) Prezident Miloš Zeman bude nadále za určitých podmínek jmenovat profesory vysokých škol a osobně jim i předá dekrety, pokud si to rektoři budou přát.
- Za přínos světové vědě ocení Nadační fond Neuron pět špičkových odborníků. (Lidovky) Z matematiků vybral fond Čechoameričana Iva Babušku z Ústav výpočetní techniky a vědy při Texaské univerzitě. Zakladatel světové výpočtové matematiky se významně podílel mimo jiné na propočtech výstavby orlické přehrady.
- Pět vědců dostalo ocenění Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových (Lidovky) ... Na návrh rektora Univerzity Karlovy byl oceněn prof. RNDr. Aleš Pultr, DrSc. (1938), který je jedním z nestorů Matematicko- fyzikální fakulty UK, na níž působí od roku 1961. Hlavními oblastmi jeho zájmu jsou teorie kategorií a struktur, v poslední době pak zejména otázky související s teoretickou informatikou.
Vzdělávání
- Roste počet doktorandů. Na půdě akademie nezůstávají kvůli penězům (Lidovky) Doktorandů v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) včetně České republiky přibývá. Mezi lety 2000 a 2012 se podíl těchto programů na celkovém počtu vysokoškolských programů v tuzemsku zvýšil z 0,6 na 1,6 procenta.
- Česká firma vyvíjí robota pro armádu. Může nést i raketomet (Technet) Na letošní výstavě Future Forces 2014 představila česká společnost VOP CZ projekt unikátního kolového vojenského robota TAROS 6×6 V2. Je určen pro bojovou a logistickou podporu jednotek.
- Nenápadně přišel věk genetiky. Budeme dělat „selekci“ nenarozených? (Technet) Zásadní změny v genetické technologii až nečekaně rychle mění některé části medicíny. Co všechno můžeme zjistit z genomu svých dětí ihned po narození a dokonce ještě před ním? A máme to chtít vědět?
- CERN frees LHC data (symmetry) Anyone can access collision data from the Large Hadron Collider through the new CERN Open Data Portal. In parallel, the CERN Open Data Portal gives access to additional event data sets from the ALICE, ATLAS, CMS and LHCb collaborations that have been prepared for educational purposes. These resources are accompanied by visualization tools.
- Google vyvíjí software, který umí sám popisovat obsah obrázků (ČRo) Výzkumník firmy Oriol Vinyals předvedl veřejnosti, jak umělá inteligence na bázi neuronových sítí, obsažená v jeho experimentálním softwaru, umí samostatně detekovat, klasifikovat a popisovat objekty a situace, které jsou obsaženy i ve složitějších obrazových scénách.
- Google si na 60 let pronajme část letecké základny NASA v Kalifornii (ČN) Internetová společnost hodlá zmodernizovat tři obrovské hangáry, které bude využívat její dceřiná společnost, firma Planetary Ventures, k výzkumu, vývoji, montáži a testování v oblastech vesmírného výzkumu, letectví, vesmírných vozítek (roverů), robotiky a dalších technologií.
- Čeští osmáci byli nejlepší v mezinárodním testu počítačové gramotnosti (Lidovky) Čeští osmáci a žáci odpovídajících ročníků víceletých gymnázií byli nejlepší v mezinárodním testování počítačové a informační gramotnosti ICILS 2013. Testu se zúčastnilo devatenáct zemí.
pátek 14. listopadu 2014
Semináře
- Seminář aplikované matematické logiky
19. 11. 2014 (středa), 14:00, místnost 318
Milan Daniel, Jianbing Ma: Logics with (semilinear) implication revisited - Seminář oddělení výpočetních metod
20. 11. 2014 (čtvrtek), 13:15, místnost 318
Thomas Huckle (Technische Universität München): Tensor approximations in quantum control and quantum simulation - Seminář strojového učení a modelování
20. 11. 2014 (čtvrtek), 14:00, v S3 na Malostranském náměstí, MFF UK
Tomáš Křen: Typované funkcionální genetické programování - Seminář numerické matematiky
20. 11. 2014 (čtvrtek), 14:00, Sokolovská 83, K3, MFF UKStefano Pozza (University of Padova): Complex Jacobi matrices and Gauss quadrature for quasi-definite linear functionals
Odkazem
Vědní politika
- Co kdyby stát nefinancoval základní výzkum? (AVO) [Komentář napsala Fronéma Virglerová.] Tento text je nepřímou reakcí na článek Neviditelná ruka státu na a2larm.cz, respektive shrnutí argumentů, které se objevily v debatě na mém facebooku pod ním.
- Česká matematika a granty ERC (MFF) V pátek 31. října se v Matematickém ústavu AV ČR konala panelová diskuse na téma „Granty European Research Council a matematika v České republice“. Účastníci diskutovali především o tom, jak tyto granty využívat co nejefektivněji.
- Čeští vědci převezmou prestižní Cenu Neuron za přínos světové vědě (Neuron) Do Prahy míří čeští vědci světových jmen. Během slavnostního večera převezmou Cenu Neuron za přínos světové vědě, kterou již pátým rokem uděluje Nadační fond Neuron na podporu vědy.
- Learning How Little We Know About the Brain (nytimes) Research on the brain is surging. The United States and the European Union have launched new programs to better understand the brain. Scientists are mapping parts of mouse, fly and human brains at different levels of magnification. Technology for recording brain activity has been improving at a revolutionary pace.
- Want to boost your brain power? A new study says video games are the answer. (washingtonpost) Remember when you told your kids that spending too much time playing video games would make them lazy? Now there's a perfect comeback: Playing video games can actually make you smarter.
- Your brain on climate change: why the threat produces apathy, not action (theguardian) Many people aren’t responding to mounting evidence of the huge impacts of climate change. Neuroscience helps explain why – and the key role that businesses can play in responding rationally.
- Smoking cannabis every day ‘shrinks brain but increases its connectivity’ (theguardian) Study on drug’s long-term neurological impact suggests initial increases in brain wiring to compensate for loss of grey matter.
- Unusual varieties of soul butterflies (theguardian) New research challenges an age-old assumption about the basic structure and function of the neuron.
- Klimatologové stupňují varování. Emisí je nejvíce za 800 tisíc let (technet) „Věda promluvila,“ řekl generální tajemník spojených národů. Pátá zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu podle něj ukazuje, že vědci jsou zajedno ohledně lidmi způsobeného globálního oteplování. „Je čas jednat, abychom zabránili katastrofálním následkům.“
- Jak vyvolat blesk pro potřebu výzkumu? (VTM) Letní bouře s blesky a hromobitím je bezesporu velmi působivým divadlem přírody. Blesk samotný je však otázkou okamžiku. Jak takový jev zkoumat?
- Lightning strikes will increase due to climate change (theguardian) For every 1C of global warming lightning strikes will increase by about 12%, new research shows, but scientists don’t yet know where increases will occur.
- Peru's forests store more CO2 than US emits in a year, research shows (theguardian) Carbon mapping by the Carnegie Institute for Science reveals nearly seven billion tonnes of carbon stored in Peru’s rainforests, in a technique that could help preserve such stores to reduce carbon emissions.
- Genom mouchy tse-tse je znám. Zvítězíme nad spavou nemocí? (Vesmir) Svět se dočkal: Po deseti letech práce mezinárodního konsorcia vědci dokončili čtení genomu mouchy tse-tse. Současně s dubnovou publikací v Science vyšlo ještě dalších osm navazujících článků, vzniklých již na základě nově získaných genomických dat. Snahy o omezení přenosu spavé nemoci tak mohou konečně nabrat větší rychlost.
- Nové přístrojové vybavení v Ústavu experimentální medicíny (AB) Ústav experimentální medicíny AV ČR představil 10. listopadu 2014 dvojici investičních projektů, pro které významné pracoviště neurovědního výzkumu využilo prostředky z Operačního programu Praha-Konkurenceschopnost ve výši téměř 30 milionů korun.
- Wild cats were tamed with strokes and treats, genetic analysis suggests (theguardian) Key differences between wild and domesticated cats include changes in genes associated with reward and pleasure.
- Next-Generation Robot Needs Your Help (technologyreview) A Carnegie Mellon researcher shows that designing robots to ask for human assistance can make them a lot more useful.
- Zahraniční putování po hrobech slavných matematiků, fyziků, astronomů III: Pařížský hřbitov Pere-Lachaise (Matfyz) Tento hřbitov je pravděpodobně nejslavnějším hřbitovem světa a jedním z deseti turisticky nejnavštěvovanějších míst Paříže, a to zejména díky mnoha „celebritám“, které zde našly místo posledního odpočinku.
- Univerzita otestuje znalost cizího jazyka (modernibrno) Angličtina, němčina, španělština nebo francouzština. Při učení na přijímací zkoušky na Masarykovu univerzitu letos uchazeči nesmějí zapomenout ani na cizí jazyky. V testech studijních předpokladů budoucí bakaláři najdou i šest otázek v jednom ze čtyř jazyků, který si vyberou už při podávání elektronické přihlášky na jednotlivé fakulty.
- Simon Beck's astonishing landscape and snow art illustrates the cold beauty of mathematics – in pictures (theguardian) For the past decade, Simon Beck has been decorating the Alps with his stunning mathematical drawings, created by running in snowshoes across freshly laid snow. Each image takes him up to 11 hours to make and covers an area about 100m x 100m, requiring him to travel up to 25 miles as he marks out the pattern.
pondělí 10. listopadu 2014
Semináře
-
10. 11. 2014 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UKK.R. Rajagopal (Texas A&M University): A generalized framework for studying the vibrations of lumped parameter systems
- Seminář Hora Informaticae
10. 11. 2014 (pondělí), 14:00, ÚI AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, P8, místnost 318
Sebastián Basterrech (VSB-Technical University of Ostrava): Improving reservoir computing methods using metaheuristic techniques - Necas Seminar on Continuum Mechanics
10. 11. 2014 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
Giuseppe Tomassetti (Dip. Ingegneria Civile e Ing. Inform., Univ. Roma II `Tor Vergata`): Assessing energetic and dissipative effects in strain-gradient plasticity - Seminář aplikované matematické logiky
12. 11. 2014 (středa), 14:00, místnost 318
Adam Přenosil: Reductio ad contradictionem an algebraic perspective - Seminář numerické matematiky
13. 11. 2014 (čtvrtek), 14:00, Sokolovská 83, K3, MFF UKTomáš Ligurský (Univerzita Palackého v Olomouci): Parameter-dependent piecewise-smooth problems: theoretical analysis, numerical continuation and an application in contact problems with friction
Dny otevřených dveří Ústavu informatiky AV ČR 2014 jsou za námi
Aktualizace (7.12.2014): Matematické modely a algoritmy dnes řeší i zdánlivě nesouvisející problémy všedního dne. Záznamy všech níže uvedených přednášek najdete v článku na Techtet.cz: Odvracení katastrof a doostřování obrazu. Podívejte se na přednášky
Pražský informatický seminář
Osmé setkání Pražského informatického semináře proběhne 27. listopadu 2014 od 16 hod. v posluchárně S5 na MFF UK na Malostranském náměstí.
Přednášku na téma Demokracie 2.1 - kvalitativní vylepšení demokracie přednese Mgr. Karel Janeček, MBA, Ph.D.
Odkazem
Akce
- SOFSEM 2015 (24.-29. 1. 2015) - call for posters. Submission deadline: 10. 11. 2014; Camera-ready poster deadline: 24. 11. 2014.
- 92. kolokvium: The History of the van Emde Boas Trees: Peter van Emde Boas (Universiteit van Amsterdam), 18. 11. 2014 v 11:00, refektář (aula), 1. patro KAM MFF UK, Malostranské nám. 25, Praha 1
- Školení k psaní projektů EU v oblasti výzkumu a inovací 2014 – 2020: Společnost Europa Media organizuje ve dnech 25. – 26. 11. 2014 ve Vídni kurs „EU R&I Proposal Development 2014-2020”. Cílem je proškolit vědce a manažery v psaní konkurenceschopných návrhů projektů do nových programů EU pro výzkum a inovace, zvláště do programu Horizont 2020.
- Informační schůzka ke grantům ERC: Belgický Fond na podporu vědeckého výzkumu, nadace Research Foundation Flanders a Belgická kancelář pro výzkumné politiky organizují 27. 11. 2014 v Bruselu informační schůzku ke grantům Evropské rady pro výzkum (ERC). Cíl: pomoci výzkumníkům ve správném vypracování výzkumných návrhů v rámci grantových výzev ERC (Starting Grants, Consolidation Grants, Proof of Concept Grants).
- Course on polynomial and LMI optimization with applications in control by Didier Henrion, LAAS-CNRS, Toulouse, France and Czech Technical University in Prague, 16. - 23. 2. 2015.
- Seminář numerické analýzy a zimní škola - SNA'15 - Modelování a simulace náročných technických problémů: 19. - 23. ledna 2015, nová budova FEI VŠB-TU Ostrava. Registrace a název příspěvku do 1. 12. 2014, rozšířený abstrakt do 15. 12. 2014.
- Partnerské setkání k výzvě ICT24 – 2015 v oblasti robotiky pořádá asociace euRobotics AISBL 9. 12. 2014 v Bruselu. Významní představitelé robotiky budou diskutovat o projektových nápadech a konsorciích pro rámec výzvy ICT 2014 v oblasti robotiky. Akce umožní vytvořit si nové kontakty a najít partnery pro své projekty, hlubší seznámení se s danou výzvou, prezentaci vlastních nápadů a tvorbu nových konsorcií k předkládání návrhů.
- 11. české dny pro evropský výzkum (AV) se zaměřením na synergie vybraných nástrojů programu Horizont 2020 s operačními programy uspořádalo Technologické centrum AV ČR ve spolupráci s MŠMT 4. 11. 2014 v Praze.[Program] [Prezentace 8x]
Výzvy
- Vyhlášení 4. veřejné soutěže Národní program udržitelnosti I (NPU I) (AV, Vyzkum) MŠMT vyhlásilo 4. veřejnou soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích na realizaci programových projektů programu NPU I (identifikační kód programu: LO). Soutěž je vyhlášena 3. 11. 2014. Program je přístupný všem uchazečům se sídlem na území ČR, kteří splňují podmínky programu, mj. úspěšné ukončení řešení předchozího projektu nebo jeho ukončení do 30. 6. 2015.Pro zájemce o účast v této soutěži budou dva informativní semináře: 14. 11. 2014 v 10h. a 12. 12. 2014 v 10h. Termín podání návrhů projektů: do 9. 1. 2015 do 14:00 hodin.
- Výsledky 3. veřejné soutěže Národní program udržitelnosti I (NPU I) (AV) MŠMT rozhodlo o výběru návrhů projektů doručených do 3. veřejné soutěže ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích v programu NPU I. Finanční požadavky na prostředky státního rozpočtu jsou po úpravě 1 714 083 tis. Kč.
- Joint statement: European Round Table of Industrialists & ERC: Members of the European Round Table of Industrialists and the European Research Council would like to express their concerns about the significant cuts of payment appropriations proposed by the Council of Ministerst to the European Commission´s draft budget 2015.
Evaluace vědy - Vědní politika
- Postup při posuzování výzkumných organizací (Vyzkum) Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila Postup při posuzování výzkumných organizací. Poskytování veřejné podpory na výzkum, experimentální vývoj a inovace je primárně podřízeno pravidlům Evropské unie a až následně se řídí národními právními předpisy.
Popularizace
- Nobelisté na ČVUT (AB) Jedinečnou příležitost potkat se s nositelem Nobelovy ceny za fyziku Robertem W. Wilsonem měli ve dnech 4. a 5. listopadu studenti dejvické techniky.
- Laureát Nobelovy ceny doporučuje studentům základní vědy (ČN) Laureát Nobelovy ceny za fyziku Robert Woodrow Wilson doporučuje studentům, aby se věnovali také základním vědám jako matematika, fyzika, chemie nebo biologie, nikoliv pouze aplikovanému výzkumu.
Robotika
- VIDEO: Techmania slaví a ukazuje robota, který umí mluvit i tančit (Technet) Nejdokonalejší humanoidní robot současnosti je nyní k vidění v plzeňském science centru Techmania. Asimo umí skákat, chodit po schodech, mluvit, podat ruku na pozdrav, běhat i tančit.
- Čeští vědci zřejmě objevili klíč k časné diagnóze Alzheimera: Čeští vědci zřejmě objevili klíč k časné diagnóze Alzheimerovy nemoci a možná i naznačili cestu k objevu léku. Zjistili totiž, že v mozku pacientů jsou místně zvýšené protilátky specifické právě pro tento typ demence.
- Řidiči přijdou o práci, zmizí zácpy. Web Summit odhaluje budoucnost (Technet) Konference Web Summit představuje budoucnost chytrých měst, dopravy, domácnosti i zábavy.
- Nejrychlejší optický datový kabel na světě (ČRo) Mezinárodní tým vědců vyvinul optický kabel přenášející data rychlostí 255 terabitů (cca 32 terabytů) za sekundu. Současná v praxi používaná optická vlákna přitom dosahují rychlosti jen asi 100 Gbps, což je 2550x méně.
- Tiskárna na jídlo míří do prodeje... (Technet) Součástí kuchyní by se mohly stát již příští rok. Špenátové dinosaurky nebo bezpracné ravioli vytvoří během několika minut... Pomůže vytvarovat perníčky nebo ozdobit dorty. Náplně bez chemie se budou prodávat v nádobkách.
- "Digital Humanities" a Korpus českého verše (AB) Ústav pro českou literaturu AV ČR dokončil Korpus českého verše. Prostřednictvím zdarma přístupné on-line aplikace a počítačového programu, který umí automaticky rozpoznávat druh verše, získávají uživatelé dosud netušené možnosti práce s téměř 1700 sbírkami české poezie 19. a počátku 20. století. Uvedený obor propojující humanitní vědy a informatiku je označován jako digital humanities.
- Neuromorfické čipy překonají neměnné procesory (VTM) Procesory v počítačích i mobilních zařízení fungují přesně tak, jak byly vyrobeny. Nedokáží se přizpůsobit a být tím efektivnější. To se ale změní.
- Proč se neudílí Nobelova cena za matematiku? (ČRo) Alfred Nobel ve své závěti určil, že ceny mají být uděleny vědcům, kteří učiní nejvýznamnější objevy na poli fyziky, chemie, fyziologie nebo lékařství, dále autorům vynikajících literárních děl a lidem, kteří v neobvyklé míře přispějí ke světovému míru. Ale proč vlastně nemínil oceňovat i královnu exaktních věd, tedy matematiku?
- Máte jedničky z matiky? Snáze se dostanete na lékařskou fakultu (Lidovky) Studenti, kteří měli na střední škole jedničky nebo dvojky z matematiky, budou nově zvýhodněni u přijímacích zkoušek na 1. lékařskou fakultu UK v Praze. Získají díky tomu body navíc.
- Univerzita Karlova je 67. nejlepší v Evropě. Exceluje v matematice (Lidovky) Univerzita Karlova v Praze se v novém mezinárodním žebříčku hodnotícím kvalitu světových vysokých škol umístila na 179. místě, v rámci Evropy byla 67.
- Hans Schneider (1927–2014) (Nick Higham)
sobota 1. listopadu 2014
Semináře
-
3. 11. 2014 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UKEduard Feireisl (MÚ AV ČR): Homogenization in fluid mechanics
- Seminář Hora Informaticae
3. 11. 2014 (pondělí), 14:00, ÚI AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, P8, místnost 318
Michal Kačmařík (Institut geoinformatiky VŠB – TU Ostrava): Globální družicové navigační systémy a jejich využití v meteorologii - Necas Seminar on Continuum Mechanics
3. 11. 2014 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
Jan Kratochvíl (FSv CVUT, MU UK): Modeling of a mechanism of a ultra-fine
subsbstructure formation in metals exposed to severe plastic deformation - Seminář oddělení nelineární dynamiky a složitých systémů
5. 11. 2014 (středa), 14:00, ÚI AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, P8, místnost č. 318
Roman Rosipal (ÚM SAV, Bratislava): Effects of mirror therapy on sensory-motor rhythm modulation: A step towards improving motor recovery after stroke?
- Seminář strojového učení a modelování
6. 11. 2014 (čtvrtek), 14:00, v S3 na Malostranském náměstí, MFF UK
Pavel Krč: Vylepšení numerické předpovědi počasí shlukováním - Seminář numerické matematiky
6. 11. 2014 (čtvrtek), 14:00, Sokolovská 83, K3, MFF UK
Jiří Mikyška (FJFI ČVUT): Mathematical modeling of gas injection in porous media
Odkazem
Akce
- Nositel Nobelovy ceny za fyziku R. W. Wilson vystoupí na ČVUT (AB) Veřejná přednáška s názvem Objev vesmírného šumu, který je pozůstatkem velkého třesku se bude konat 4. 11. 2014 od 9:30 hodin v posluchárně Kotěra v Nové budově ČVUT v Praze - Dejvicích.
- Co nám říkají počítačové hry? Ptá se další kladenské Science Café (sciencecafe) Škodí počítačové hry, nebo rozvíjejí kreativitu? Jde jen o komerční zábavu, nebo o umění? V rámci Science Café o tom bude 5. 11. od 19 hodin v kavárně Bez Konce (Divadlo Lampion) v Kladně mluvit Jaroslav Švelch z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
- Přednáška prof. Johna C. Lennoxe: Pohřbila věda Boha? (FF UK) John C. Lennox, profesor matematiky a filozofie vědy na Oxfordské univerzitě, ve své přednášce ukáže dva obecné pohledy na svět: teistický a materialistický, vysvětlí důsledky a implikace obou pohledů pro vědu a položí otázku, zda by mohlo být možné, že teismus zapadá do vědeckých poznatků lépe než ateismus. 6. 11. 2014 od 18 hodin, FF UK, nám. Jana Palacha 2, Praha, aula - místnost 131
Konference:
- HPCSE 2015 (High Performance Computing in Science and Engineering): organized by IT4Innovations National Supercomputing Center and VSB-Technical University of Ostrava, Czech Republic. May 25 - 28, 2015, Hotel Soláň. Deadline for registration is 31. 1. 2015.
[Web akce] [IT4Innovations] [VŠB-TUO]
Popularizace
- Proč máme tak málo vědců světového jména? (ČRo) Dotknout se vědy nabízí od soboty do 15. listopadu letošní Týden vědy a techniky. Na programu největšího vědeckého festivalu v České republice je 500 akcí.
- V sobotu začne Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy (ČN) Na 500 akcí v různých koutech České republiky chystá letošní Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy. Festival nabídne přes dvě stovky přednášek, čtyřicet výstav...
Robotika
- Poppy, the 3-D printed robot set to inspire innovation in classrooms (ERC News) ERC grantee Dr Pierre-Yves Oudeyer is presenting the first complete open-source 3D printed humanoid robot, called “Poppy”.
Medicína
- Na kontrolu k lékaři chodit nebudete. Philips vám na ulici prozkoumá i srdce (Technet) Společnost Philips představila novinky, na kterých nyní pracuje: ultrazvuk, jenž se vejde do kabelky, zářič hojící lupénku, aplikaci, která za vás půjde k lékaři na kontrolu, světelný koberec, nebo svítidlo napájené počítačovým datovým rozvodem.
- Webová aplikace chce předcházet sebevraždám. Hledá je na Twitteru (Technet) Webová aplikace Samaritans Radar analyzuje slova a slovní spojení ve tweetech. Jakmile zachytí výraz, který by mohl indikovat úzkost a sebedestruktivní sklony, pošle vám zprávu s upozorněním. A vy máte možnost nabídnout pomoc.
Zajímavosti
- Maďarská vláda ustoupila od nového zdanění internetu, zákon odložila (Technet) Několik dní protestů donutilo maďarskou vládu k přehodnocení plánu na zavedení daně z internetu a dává tak odvody za přenesený gigabajt k ledu.
- Microsoft překvapivě oznámil chytrý náramek. Nosí se obráceně (Technet) Microsoft Band je chytrý náramek, který je doslova prošpikován různými snímači. Ještě zajímavější je zdravotní aplikace Health, kterou spustíte na všech platformách.
- Teorie velkého třesku je správná, ale nevylučuje boha, řekl papež (ČN) Evoluce je podle něj součástí "božího plánu".
- Je velká škoda, že ztrácíme schopnost bezcílně bloumat (ČRo) BBC zaujalo, že v poslední době vyšlo ve světě několik knih, poukazujících na spojitost mezi chůzí a myšlením. které nabádají, abychom se nevzdávali umění jen tak si vyjít, dumat a dostávat přitom dobré nápady.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)