pátek 30. května 2014

Informace o zdraví. Jsou zdravé?

Informací o zdraví je čím dál víc, ale kdo se v nich má vyznat? Titulky zpráv a článků si mnohdy protiřečí, nebo slibují nesplnitelné. Všudypřítomnou a stále rafinovanější reklamu je mnohdy těžké odlišit od nezávislých informací. Chcete vědět, kde a jak hledat spolehlivé informace a jak odlišit spolehlivá fakta od dezinterpretací, mýtů a polopravd? Naučte se to ve specializovaném kurzu. Ušetří vás to řady pochybností i zbytečných chyb. Více: http://goo.gl/EPyaXU

Odkazem

Vědní politika
  • Věda a byznys jako motor pro inovace (AVO) Diskusní fórum „Věda a byznys jako motor pro inovace“ proběhlo 29. května 2014 v Lichtenštejnském paláci na Kampě.
  • 5 problémů českého výzkumu (AVO) Současná situace v oblasti výzkumu, vývoje a inovací vyvolává obavy z dalšího vývoje ve výzkumných organizacích, u poskytovatelů podpory aplikovanému výzkumu i v podnicích, které se účastní projektů výzkumu a vývoje a jsou realizátory jejich výsledků.
  • Podpora mladých talentů: Proč vymýšlet vymyšlené? (ČP) „Rodiče jsou často bezradní. Individuální studijní plány jsou spíš byrokratickým cvičením. Vzniká a zaniká řada iniciativ. Některé jsou financovány z evropských peněz, které často končí u expertů na talent,“ říká Martin Herman, který se v Česku snaží prosadit americký systém podpory talentovaných.
  • Profesor Radek Zbořil: Všechno ve vědě je o lidech (ČP) „Uhnilé okraje jablka české vědy se musejí odkrojit,“ říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů v Olomouci a jeden z nejcitovanějších českých chemiků.
  • Zdeňka Petáková o akademických svobodách (Quaere) Úvodní slovo Zdeňky Petákové ke konferenci QUAERE 2014, ve kterém se věnuje akademickým svobodám a kritice soutěživosti ve vědeckém prostředí.
  • Otevřený dopis ve věci zrušení grantové výzvy 2.1 ministerstvem školství České republiky (Věda žije!) Fórum Věda žije! podporuje vědce, kteří se v otevřeném dopise postavili proti rozhodnutí MŠMT zrušit grantovou výzvu na podporu výzkumných týmů v nových vědeckých infrastrukturách.
  • Otevřený dopis: vědci píší ministerstvu o neúctě, nedůvěře a rozhořčení (Vesmír) Ministerstvo školství pozastavilo program, v jehož rámci mělo financovat příchod špičkových vědců ze zahraničí na česká výzkumná centra.
  • Tři esa o falešných kartách české vědy (Vesmír) Pavel Hobza: Prestižní juniorské granty Evropské výzkumné rady (ERC) získali od roku 2009 pouze čtyři mladí čeští vědci. University of Cambridge jich má 86. Podívejte se, kolik jich dostává třeba Finsko každý rok a zhrozíte se.
  • Esa se někdy mýlí… (Vesmír) Václav Hořejší: Chtěl bych navázat na diskusi „Tři esa o falešných kartách české vědy“. Zdá se mi totiž, že některá tvrzení diskutujících kolegů nejsou úplně korektní a některé jejich názory na „falešnost karet“ jsou diskutabilní.
European Research Council
Výzvy
  • Big Savings on Hundreds of Titles in Mathematics! (Springer) It's time again for Springer's Yellow Sale, a huge sale on hundreds of titles, spanning the spectrum of Mathematics. Most titles are half price so you can make every penny count!
  • Stipendia Fulbrightova programu (AB) Komise J. Williama Fulbrighta v České republice vyhlašuje soutěž o stipendia Fulbrightova programu vyhlášená na akademický rok 2015–2016.
Konference, semináře
  • Modelling 2014 The 5th IMACS Conference on Mathematical Modelling and Computational Methods in Applied Sciences and Engineering, in honour of Professor Owe Axelsson's 80th birthday. June 2-6, 2014, Rožnov pod Radhoštěm.
  • Advances in nonlinear PDEs: analysis, numerics, stochastics, applications The event shall provide an overview of recent progress in the mathematics of PDEs, in particular their interplay between analysis, numerical approximations, stochastic methods, and applications. June 2-3, 2014 at Vienna University of Technology and University of Vienna, Austria.
  • Seminář Finanční řízení projektů 7. Rámcového programu, 13.6. Brno a 16.6. Praha (AV ČR) Semináře jsou určeny zejména finančním manažerům, ekonomům, účetním a výzkumným pracovníkům, kteří jsou zapojení do realizace běžících projektů 7.RP nebo poskytují podklady pro finanční vykazování.
Mozek, robotika, genetika
  • Nesmrtelnost je pouze podivný přežitek (VTM) Věčné žití a žádná smrt. Většina z nás jistě někdy zatoužila po nesmrtelnosti a moderní lékařská věda nám také neustále prodlužuje život. Lze nesmrtelnosti dosáhnout a chceme vůbec žít nekonečně?
  • Roboti, před kterými není úniku (VTM) Malé bezpilotní letouny již samozřejmě nejsou žádnou novinkou. První quadrotor či quadcopter (vrtulník se čtyřmi rotory) byl postaven již v roce 1920. Původně byly vytvořeny tak, aby unesly váhu člověka; dostatečně se však neprosadily a dnes je již vývoj soustředěn hlavně na malé bezpilotní guadrotory.
  • Zákony robotiky: když i bohové mají strach (VTM) V padesátých letech minulého století napsal známý spisovatel vědeckofantastické literatury Isaac Asimov první příběhy, ve kterých se ve velkém objevovali roboti a stroje s inteligencí a lidskými vlastnostmi. Sám pak stanovil první tři zákony robotiky, které musí každý robot dodržovat.
  • Francie přes zákaz zkoumá geneticky modifikované plodiny (Lidovky) Abyste tam mohli vejít, musíte si obléci plášť a návleky. Zcela hermetické skleníky pak odděluje jakási vyrovnávací komora. V Auvergne, v srdci Francie, nepřátelské vůči geneticky modifikovaným organismům, působí unikátní výzkumná laboratoř, pracující za mimořádně přísných bezpečnostních opatření tak, aby se zabránilo jakémukoli rozšíření těchto organismů do přírody.
Popularizace

neděle 25. května 2014

Semináře

  • Seminář oddělení výpočetních metod   
    27. 5. 2014 (úterý)13:15, místnost 318
    Joab Winkler (Department of Computer Science, University of Sheffield)
    Image processing by polynomial computations
  • Seminář SIAM SC  
    28. 5. 2014 (středa)12:20, Sokolovská 83, MFF UK, Sem. místnost KNM
    Mónika Balázs
    ALE zobrazení, nespojitá Galerkinova metoda a jejich kombinace
  • Seminář aplikované matematické logiky
    28. 5. 2014 (středa), 14:00, místnost 318
    Tomáš Kroupa, Tomáš Valla
    Constructing many-valued logical functions with small influence of their variables

Odkazem

Akce
  • Svět knihy 2014 (AB) V Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích se ve dnech 15. až 18. května 2014 konal jubilejní 20. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2014. ... Na veletrhu nechyběla ani nakladatelství Masarykova ústavu a Archivu AV ČR nebo Filosofického ústavu AV ČR. Návštěvníci si mohli rovněž prohlédnout výstavu nezvyklých fotoportétů vědců od fotografa Khalila Baalbakiho, kterou pod názvem Budoucnost začíná teď aneb takhle vědce neznáte uspořádala rozhlasová stanice Meteor.
  • Academia na veletrhu Svět knihy. (AB) Nakladatelství Academia se prezentovalo na letošním veletrhu Svět knihy svým nejnovějším počinem, kterým je velký Akademický atlas českých dějin. Na zpracování rozsáhlého díla (ručně vázaná kniha váží kolem šesti kilogramů) se podílel široký kolektiv autorů pod taktovkou historičky Evy Semotanové a kartografa Jiřího Cajthamla.
Evaluace vědy
Politika
  • Na vědce ze zahraničí není dost peněz z EU, řekl ministr Chládek. (Tyden.cz) V operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace byly vyhlášeny výzvy, na které nebyl dostatek peněz z Evropské unie. Některé z nich tak mohou být zrušeny, protože jinak by hrozilo, že se budou muset uhradit z národních peněz. .... Mohlo by se to týkat například výzvy na přilákání zahraničních vědců a odborníků na vysoké školy, která je nyní pozastavena.
  • Univerzity přijdou o stamiliony korun z evropských fondů. Je to další v řadě státních ostud, říká rektor Bek. (ČR) Příliv špičkových zahraničních vědců na české univerzity se nekoná. Miliardová dotace, která je měla přilákat, univerzitám proplacena nebude.
  • Jak povodit vědce za nos. Česko lákalo odborníky, teď jim zavírá dveře. (Technet) Výrazy jako mezinárodní blamáž či banánová republika padají v souvislosti s českou vědou. Ministerstvo školství totiž minulý týden zrušilo program, v jehož rámci měla česká pracoviště přitáhnout ze zahraničí špičkové vědce. 
  • Bývalí pracovníci KAV a SSČ společně v Lanně. (AB) Už tradičně uspořádala Kancelář Akademie věd ČR a Středisko společných činností AV ČR přátelské posezení pro bývalé kolegy a spolupracovníky. Sluneční a teplý den nabídl možnost posedět jak uvnitř vily Lanna, tak využít romantické terasy. Akademický bulletin přispěl k příjemnému odpoledni prezentací snímků z předchozích setkání (2011, 2012) a také dárkem v podobě publikace o tomto krásném objektu.
  • Vědecká řež o milióny. (Reportéři ČT) Člověk by si myslel, že ve vědě budou poměry čisté, takové noblesní. Ale ukazuje se, že je to pověra. Když jde o miliony, vládne zde metoda ostrých loktů, „jánabrachysmu“ a surových kopanců jako v politice. A to ještě v té nejnižší lize. V čele těchto poměrů stojí předseda grantové agentury Petr Matějů, kterého už vyzvaly k odstoupení snad všechny úctyhodné akademické instituce v zemi. On však ani nehne brvou. Skoro jako politik...
Popularizace
  • Jak zatraktivnit fyziku pro školáky? Na příkladu zlaté jízdy Samkové. (Lidovky) Na únorové olympiádě v Soči byl Jakub Flejšar jedním z trenérů, kteří dovedli Evu Samkovou k zisku zlaté medaile ve snowboardcrossu. V sobotu  vystoupil na konferenci projektu Elixír do škol, který sdružuje učitele, kteří se snaží o výuku fyziky zajímavou formou. Trenér na videu účastníkům prezentoval, jak pohyb Samkové po snowboardcrossové trati závisel na fyzikálních zákonech a jak právě fyzikální zákony jeho svěřenkyni pomohly ke zrychlení.
Zajímavosti

pátek 16. května 2014

Pražský informatický seminář

Páté setkání Pražského informatického semináře
Jan Flusser: Počítačová analýza poškozených digitálních snímků
22. května, 2014, 16:00, Posluchárna S5, MFF UK, Malostranské nám. 25, Praha 1

Odkazem

European Research Council
Konference
Akce
  • SVĚT KNIHY PRAHA 2014 20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival, 15.–18. května 2014, výstaviště Praha - Holešovice
    [Nejde jen o to kdy, ale také kde (Rozhlas)]
  • Seminář o znečištění ovzduší (AB) AV ČR ve spolupráci s PSP ČR pořádá 22. května 2014 od 9.00 hodin v budově Poslanecké sněmovny seminář s tématem Znečištění ovzduší v České republice a související civilizační dopady. Účast lze potvrdit do úterý 20. května 2014 na adresu kankova@kav.cas.cz.
    [Program semináře]
  • IET Ebooks Collection a IET.tv Prezentace zajímavých a cenných elektronických zdrojů z dílny Institution of Engineering and Technology (IET) se koná ve čtvrtek 29. května 2014 od 14:00 (do cca 15:00) v Národní technické knihovně v Praze (počítačová učebna 02). Nutnou podmínkou účasti je včasná registrace.
Neuron - nadační fond na podporu vědy
Genetika, mozek, počasí, robotika
Newsletter IT4I 1/2014
Zajímavosti

neděle 11. května 2014

Semináře

  • MOdelling REvisited + MOdel REduction
    12. 5. 2014 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UK
    John Pearson (School of Mathematics, University of Edinburgh): 
    Fast solvers for PDE-constrained optimization
  • Seminář oddělení 27
    12. 5. 2014 (pondělí), 14:00, místnost 318
    Michal Křížek (MU AV ČR): 
    Jak Fritz Zwicky objevil temnou hmotu
  • Necas Seminar on Continuum Mechanics   
    12. 5. 2014 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
    Dieter Bothe  (Center of Smart Interfaces, TU Darmstadt, Germany):  
    Continuum thermodynamics of chemically reacting fluid mixtures
  • Seminář aplikované matematické logiky
    14. 5. 2014 (středa), 14:00, místnost 318
    Šárka Stejskalová
    Speciální Aronszajnovy stromy
  • Seminář numerické matematiky
    15. 5. 2014 (čtvrtek)14:00Sokolovská 83, K3, MFF UK
    Petr Tichý  (MFF UK)
    On best approximation by polynomials of matrices

Veřejná soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích Technologické agentury ČR

Technologická agentura České republiky vyhlásila dne 5. 5. 2014 veřejnou soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích v rámci programu TH - Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje EPSILON. Uzávěrka přijímání návrhů projektů je 30. 6. 2014, předpokládaná doba zahájení řešení projektů (poskytování podpory) je od 1. 1. 2015. Více informací naleznete v Informačním systému VaVaI - VES nebo na stránkách Technologické agentury České republiky.

Zdroj: AB, Vyzkum.cz

Odkazem

Akce
Politika
  • Bělobrádek: Ženy, které chtějí dělat vědu, společnost ignoruje i v jednadvacátém století (ParlamentniListy) Na semináři s názvem Ženy a věda vystoupil místopředseda vlády pro vědu a výzkum a předseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Pavel Bělobrádek, děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Mirjam Friedová a Marcela Linková z Národního kontaktního centra – ženy a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Diskutující se shodli na tom, že současné podmínky vědecké práce v mnoha případech zásadně znevýhodňují vědkyně-matky a znemožňují jim jejich profesní uplatnění... ... Bělobrádek upozornil mimo jiné na požadavek absolvovat nepřetržitou půlroční zahraniční stáž, která je podmínkou pro účast v soutěži o juniorské granty Grantové agentury ČR a která diskvalifikuje vědkyně-matky, jejichž možnost vyjet dlouhodobě do zahraničí je díky péči o děti a rodinným povinnostem zásadně omezena... Další souvislosti viz níže (Zajímavosti, 5. bod :-)).
Užitečné nástroje
  • My Mac Setup (Nick Higham) Over the last year I have taken my 13-inch MacBook Pro Retina to China, the USA and Europe. With the World Travel Adapter Kit to allow hassle-free power connections, this is the ultimate machine for travelling... I still use Windows desktop machines, but switching between Mac and Windows machines is easy nowadays...
Zajímavosti
  • Třípaličkový bubeník - kyborg (ČR) Jason Barnes je bubeník, který před dvěma roky přišel během úrazu o ruku. Nyní však má díky Gilovi Weinbergovi z Georgijského technologického institutu její robotickou náhradu, která mu umožňuje hrát na bicí dokonce prostřednictvím tří paliček najednou. Může proto nyní vytvářet bohatší hudební kreace než v době před úrazem.
  • Google Glass na vlastní oči: vypadám jako pako, ale jsem "vševědoucí" (Technet) Revoluční brýle Glass jsou ve fázi testů. Google je prodával jediný den.... Zatím jsou ale určené skutečně jen pro nadšence, nikdo jiný by to s nimi dlouho nevydržel. Podívejte se na rozbalení a první dojmy z testování brýlí na lidech.
  • Projekt FUNBIO – zkoumání materiálů na pomezí života (AV) V areálu Fyzikální ústav AV ČR v Praze Na Slovance vzniká centrum funkčních materiálů pro bioaplikace (FUNBIO), který  rozšiřuje moderní analytické metody na materiály na pomezí organického a anorganického světa. 
  • Akademie otevřela v Brně další špičkové výzkumné centrum (AB) Nově vybudované vědecké centrum excelence CzechGlobe vzniklo při Centru výzkumu globální změny AV ČR. Badatelským úkolem je komplexní výzkum efektu globální změny. Aktivity pracoviště, které vede prof. Michal V. Marek, zahrnují i rozvoj inovačních technologických postupů, návrhů opatření pro adaptaci a vzdělávání vysokoškoláků z brněnských univerzit.
    Viz také http://zatisi.cs.cas.cz/2014/05/odkazem.html /Zajímavosti.
  • Studie zjistila, že pach mužů (vědců) nežádoucím způsobem ovlivňuje reakce laboratorních zvířat, Male Scent May Compromise Biomedical Research (Sciencemag) Findings may be having a profound impact on everything from animal behavior experiments to human clinical trials. Zato ženský odér nechává myši klidnými. Jak ucítí muže, začnou panikařit (Novinky) Vědci přišli na to, že hlodavci začnou být více vystresovaní a bázliví, když ve svém okolí ucítí muže. Přítomnost ženy na ně nemá žádný vliv... Ukazuje se, že experimenty na hlodavcích by měly projít jistou revizí, protože aktuálně nemusí být výsledky vypovídající. Přinejmenším by vždy v publikovaných výsledcích studie mělo stát, jakého pohlaví byl ten, kdo na experiment dohlížel.

neděle 4. května 2014

Semináře

  • MOdelling REvisited + MOdel REduction
    5. 5. 2014 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UK
    Jaroslav Hron a Helena Švihlová (MFF UK): Intracranial aneurysm: a challenge for mathematical modeling, analysis and computations
  • Necas Seminar on Continuum Mechanics   
    5. 5. 2014 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
    Pavel Jungwirth  (Institute of Organic Chemistry and Biochemistry, AS CR):  
    Počítačové modelování vnitřního ucha
  • Seminář SIAM SC  
    7. 5. 2014 (středa)12:20, Sokolovská 83, MFF UK, Sem. místnost KNM
    Petr Petráček
    Lineabilita Nikde Monotonní­ch Měr

Páté setkání Pražského informatického semináře

Jan Flusser: Počítačová analýza poškozených digitálních snímků

22. května 2014 v 16 hod., Posluchárna S5, MFF UK, Malostranské nám. 25, Praha 1

Počítačové  zpracování  obrazu  se  v  posledních  desetiletích  rozvinulo  v  samostatnou  a  velmi  širokou vědní oblast na pomezí aplikované matematiky, informatiky a inženýrství. Jedním z důležitých okruhů je vývoj metod, které umožňují extrahovat informaci z poškozených snímků. Typickým příkladem jsou např. fotografie rozmazané pohybem nebo špatným zaostřením. V přednášce budou představeny dva přístupy – tradiční, založený na slepé dekonvoluci obrazu, a alternativní postup přímého popisu a rozpoznávání objektů pomocí invariantů. V přednášce budou prezentovány četné praktické ukázky obou přístupů.

Pozvánka

Odkazem

Akce
  • XLIV. zasedání Akademického sněmu. (AB) 24. dubna 2014 zasedal nejvyšší samosprávný orgán Akademie věd ČR. Delegáti a pozvaní hosté projednali zprávu o činnosti Akademické rady za období od předchozího Akademického sněmu konaného v prosinci 2013, návrh výroční zprávy o činnosti AV ČR, zprávu o hospodaření za uplynulý rok a její závěrečný účet. Delegáti rovněž zvolili část členů Akademického sněmu pro funkční období 2014–2018 z řad významných domácích i zahraničních vědců, zástupců průmyslu, obchodních kruhů a bank.
  • Workshop SCIAP 2014 se uskuteční ve středu 11. června 2014 od 9 hodin, ve vile Lanna, V Sadech 1, Praha 6. Workshop SCIAP je celodenní setkání popularizátorů vědy, kde je možné podělit se o zkušenosti a postřehy, seznámit se s novými kolegy a získat nové náměty a nápady pro práci... Dopolední část workshopu bude věnována prezentacím popularizačních projektů, odpoledne budou přednášky odborníků na marketing a média. Přihlášky do 23.5.2014 na adrese rejchrt@ssc.cas.cz.
  • České finále soutěže v popularizaci vědy FameLab 2014, které pořádá British Council za podpory AV ČR, bude v neděli 11. května 2014 od 19 hodin v Divadle Semafor v Praze. Soutěžící se utkají o postup do mezinárodního finále v Cheltenhamu (Spojené království). Vstupenky je možné rezervovat na famelab@adeto.eu nebo vyzvednout na pokladně divadla od 1. 5. 2014.
Evaluace vědy
Popularizace
  • Milan Bauman: Pohyblivé obzory. (AB) Kniha se pokouší čtenářům seriózně a srozumitelně podat řadu témat současné vědy. Autor přirovnává touhu po poznání k pohybu po vrcholcích hor, kdy sotva zdoláme jeden, hned jsme hnáni k dalšímu vrcholu, který ještě neznáme. Konec pouti je v nedohlednu, jakkoli se může zdát, že už jsme vše podstatné objevili. Ba co víc – mýlit se je lidské a proklamované pravdy se mohou zanedlouho proměnit v nepravdy. To je velkou výzvou pro pozemskou vědu, techniku i lidskou představivost. (Vychází v květnu.)
  • Libereckou iQlandii navštívilo za první měsíc přes 16.000 lidí. (ČN)  Nejvíce láká 3D planetárium, humanoidní robot Thespian nebo simulátor zemětřesení.
  • Workshop SCIAP 2014 - viz výše (Akce)
  • České finále soutěže v popularizaci vědy FameLab 2014viz výše (Akce)
Zajímavosti
Je dobré vědět