Odkazem
Vědní politika
- Jiří Drahoš: V Česku se na vědu dává stále málo peněz. Adrenalinový systém grantů není nastaven dobře (rozhlas) Český výzkum a věda jsou na vysoké úrovni. Kromě univerzit jej zajišťují především ústavy Akademie věd. Přesto by se českým vědcům hodily peníze navíc. Oproti evropskému průměru se výzkum provádí ve skromnějších podmínkách.
- Výdaje na výzkum opět vzrostly, Česko poprvé přeskočilo průměr EU (ČN) Výdaje na výzkum a vývoj loni činily 77,9 miliard korun a oproti roku 2012 vzrostly o osm procent. Intenzita výzkumu a vývoje dosáhla loni téměř dvou procent HDP. Česká republika tak tímto podílem výdajů poprvé přeskočila průměr Evropské unie a například Velkou Británii i Irsko.
- Noví lidé v čele vědní politiky (vedazije) Během září a října vláda doplnila RVVI, jmenovala novou členku předsednictva GA ČR za odstoupivšího prof. PhDr. Petra Matějů Ph.D., a potvrdila ve funkci na druhé funkční období členy vědecké rady TA ČR.
- Slovenští vědci protestují proti likvidačnímu rozpočtu (vedazije) 15. 10. 2014 protestovali slovenští vědci v Bratislavě, v Košicích i na Internetu proti návrhu státního rozpočtu na příští rok, podle kterého má být rozpočet Slovenské akademie věd snížen o 16,9 %.
- Věda chce žít! (vedazije) Zatímco v Česku ještě věříme, že věda žije, na Slovensku volají: Věda chce žít!
[Veda chce žiť!]
- Rozruch ve slovenské vědě (vedazije) Aktuální dění kolem slovenské vědy zachycuje přehled zpráv na webu iniciativy Věda chce žít!
[Veda chce žiť! - příspěvky]
- Oslavy výročí 28. října bez dvou univerzit? Česká konference rektorů nesouhlasí (iforum.cuni) Česká konference rektorů se ohradila vůči tomu, že na shromáždění na Pražský hrad u příležitosti výročí vzniku Československa nebyli pozváni zástupci dvou tuzemských veřejných vysokých škol.
- Ministr zaměstná Klause. Má vést Národní radu pro vzdělávání (echo24) V čele nově zřizované Národní rady pro vzdělávání bude bývalý prezident Václav Klaus. Regionálnímu Deníku to řekl ministr školství Marcel Chládek. Rada má být poradním orgánem ministra a pomáhat se vzdělávací strategií.
GA ČR
- Výzva k nominacím na členy hodnotících panelů GA ČR (gacr) Grantová agentura České republiky vyhlašuje výzvu pro podávání návrhů na kandidátky a kandidáty do hodnotících panelů GA ČR. Lhůta pro nominaci kandidátek a kandidátů končí dnem 5. prosince 2014. Funkční období jmenovaných členek a členů začíná dnem 1. dubna 2015.
Ceny
- Cenu za propagaci vědy dostali Londesborough, Špičák a Prosecký (ČN) Popularizace a propagace vědy je podle Drahoše jedním z klíčových úkolů, jímž se mají akademici zabývat. "Je potřeba zejména dětem ukazovat, že věda je hra, později se nebudou bát ani její složitosti," uvedl. S popularizací vědy se podle něj musí začít už v mateřských a základních školách, začínat s její propagací až u středoškoláků je podle něj pozdě.
Konference
- Computational Mechanics 2014 Cílem jubilejního 30. ročníku tradiční vědecké konference VÝPOČTOVÁ MECHANIKA 2014 (VM 2014) je seznámit účastníky konference a širší odbornou veřejnost s nejnovějšími poznatky a výsledky dosaženými v různých oblastech inženýrské mechaniky za uplynulý rok a upevnit kontakty mezi akademickými pracovišti a průmyslem. V rámci tohoto ročníku konference se bude konat odborný seminář s názvem „MODELOVÁNÍ HETEROGENNÍCH PROSTŘEDÍ A INVERZNÍ ÚLOHY“. Konference a seminář se konají ve dnech 3.– 5. listopadu 2014 v OREA Wellness Hotelu Horizont, Špičák 126, Železná Ruda.
Genetika
- Rozšíření travin má vysvětlení v DNA, zjistili brněnští botanici (ČN) Značné rozšíření travin, které tvoří asi třetinu vegetačního krytu země, má nejspíš vysvětlení ve složení DNA. Výzkum Masarykovy univerzity může významně přispět k pochopení evoluce rostlin a současného složení vegetace Země.
- Vědci rozluštili genom člověka, jenž žil před 45.000 lety (ČN) Je to vůbec nejstarší lidský genetický kód, který byl kdy dešifrován. Vzorky, s nimiž výzkumníci pracovali, pocházejí ze stehenní kosti muže, který žil před 45.000 lety v oblasti Sibiře, nedaleko dnešní osady Usť-Išim.
- Jedna mutace čahouna nedělá (vesmir) Každou chvíli se v médiích objeví zpráva, že vědci objevili gen pro to a ono. Pro obezitu, genialitu, alkoholismus, strach, štěstí… Téměř vždy se jedná o zjednodušení tak brutální, že zcela zamlžuje podstatu problému. Na aktuální studii týkající se lidské výšky lze dobře demonstrovat, že genetika je málokdy tak přímočará.
Neurovědy, umělá inteligence
Zajímavosti
Žádné komentáře:
Okomentovat