Akce
- 11. české dny pro evropský výzkum (VV) 4. listopadu 2014 se od 9:30 do 17:15 hod. bude konat v pražském hotelu Diplomat 11. ročník českých dnů pro evropský výzkum (CZEDER 11), jehož tématem bude synergie vybraných nástrojů Horizontu 2020 s operačními programy.[Program]
- Seminář k excelenci (AV) Při příležitosti návštěvy předsedy Evropské výzkumné rady (ERC), Jeana Pierra Bourguignona v Praze se dne 30. října 2014 od 9 hodin uskuteční seminář v budově Akademie věd ČR (2. patro, Národní 3, Praha 1).
Vědní politika
- Předsednictvo Grantové agentury České republiky má nové složení (Vyzkum) Novou členkou předsednictva GAČR se stala profesorka Stanislava Hronová, funkci předsedy bude zastávat profesor Ivan Netuka. Na základě návrhu RVVI o tom rozhodla vláda.
- Jmenování devíti členů, předsedy a místopředsedy výzkumné rady TAČR (Vyzkum) Vláda jmenovala profesora Martina Fuska, profesorku Dagmar Juchelkovou, profesora Vladimíra Maříka, inženýra Josefa Mikulíka, docenta Jana Pokorného, profesora Petra Rába, profesorku Evu Sykovou, profesora Miroslava Václavíka a profesora Petra Zunu členy výzkumné rady TAČR na druhé funkční období.
Výzvy
- New call open for Starting Grants 2015 (ERC News). The call 'ERC-2015-STG' consists of one call with a single deadline applying to each of the three main research domains: Physical Sciences & Engineering, Life Sciences, Social Sciences & Humanities Termin: 3. 2. 2015 17:00[Dokumentace] [Podpora]
Robotika
- Lékařský robot, který zabíjí mikroby (ČRo) Americká firma Xenex vyvinula robota, který umí mohutnými všesměrovými pulsy ultrafialového záření ničit DNA virů, spor a baktérií. Je proto nasazen již ve stovkách nemocnic a někteří lidé navrhují, aby byl nasazen také proti aktuální epidemii viru Ebola.
- Nová robotická observatoř otevřena v Ondřejově (AV) Ve spolupráci firmy ProjectSoft z Hradce Králové, Astronomického ústavu Univerzity Karlovy a Astronomického ústavu Akademie věd České republiky byla v úterý 7. října 2014 otevřena robotická observatoř BlueEye600.
- Ondřejovská hvězdárna má nový robotický dalekohled (ČN) Zařízení umístěné volně v areálu ve speciálním kontejneru je unikátní tím, že umí sledovat rychlé změny na obloze. Dokáže se otočit za jednu sekundu o 90 stupňů.
Klimatologie
- Čeští vědci se mohou zapojit do klimatických misí nejen v Peru (Lidovky) Čeští vědci se budou moci zapojit do klimatických misí v Peru, Vietnamu a Tádžikistánu. Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana v této souvislosti podepsal dohodu s německou agenturou pro mezinárodní spolupráci.
- Británie nabízí předpovědi jevů ve vesmíru s vlivem na Zemi (ČN) V Británii zahajuje činnost nový meteorologický ústav zaměřený na jevy ve vesmíru. Jeho úkolem je podle webu BBC ochraňovat britskou ekonomiku a infrastrukturu včasným varováním.
Genetika, genomika
- Vědci zkoušejí metodu, jak určit výšku člověka z jeho DNA (Lidovky), Vědci zkoušejí metodu, jak určit výšku člověka z DNA (ČN) Policie bude mít možná už brzy v rukou novou metodu, s jejíž pomocí pro ni bude snazší dopadnout pachatele trestných činů. Vědci totiž zkoušejí přijít na to, jak z pouhé analýzy DNA zjistit, jak je člověk vysoký.
Neurovědy
- Nobelovu cenu za lékařství získali tři neurologové mapující činnost mozku (Lidovky), Nobelova cena za lékařství za odhalení "vnitřního GPS" (ČN) Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali neurologové: americko-britský vědec John O'Keefe a norští manželé May-Britt Moserová a Edvard Moser. Oceněni byli za objev buněk, které mozku pomáhají v prostorové orientaci. Tento výzkum přispěl k pochopení takových nemocí jako Alzheimerova choroba.
Zajímavosti
- Co umějí Big Data? Třeba pošlou Formuli 1 do boxů nebo poradí fotbalistům (Technet) Červená světla při závodě Velké ceny Formule 1 zhasínají a Jenson Button startuje do závodu. V tomto okamžiku začne do sídla týmu McLaren-Mercedes ve Wokingu plynout obrovské množství dat. V každém kole to může být až 50 MB a závodní inženýři je mohou v grafické podobě okamžitě analyzovat.
- Pravidla soutěže SAP Big Data „Navrhněte a vyhrajte“ (Technet) Vyhrávají nejvtipnější, nejzajímavější a nejkomplexnější odpovědi. Soutěž trvá od 11.10.2014 do 15.10 2014 ve 23:59.
- Nejvyšší číslo na světě? Googol! (ČRo) Jaké je nejvyšší číslo? Na tuto otázku lze odpovědět dvěma způsoby. Matematicky a poté pomocí výkladového slovníku.
- Genialita nebo náhoda? Aneb jak získat Nobelovu cenu (ČN) Všichni nositelé Nobelových cen jsou bezpochyby velmi chytří, někteří dokonce geniální. To samo ale k získání prestižního ocenění většinou nestačí...
Žádné komentáře:
Okomentovat