-
2. 3. 2015 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UKDominic Breit (Heriot-Watt University): Existence theory for stochastic power law fluids
- Necas Seminar on Continuum Mechanics
2. 3. 2015 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UKGabriel N. Gatica (Universidad de Concepcion, Chile): A mixed-primal finite element method for the stationary Boussinesq problem - Seminář SIAM SC
3. 3. 2015 (úterý), 14:00, Sokolovská 83, MFF UK, Sem. místnost KNM
Ivan Soukup: Introduction to problematic of collision detection and shape modification of STL bodies - Seminář numerické matematiky
5. 3. 2015 (čtvrtek), 14:00, Sokolovská 83, K3, MFF UK
Vadym Aizinger (Universität Erlangen-Nürnberg): Trying to close the performance gap: the discontinuous Galerkin method in ocean simulation
pátek 27. února 2015
Semináře
Odkazem
Věda a výzkum
Semináře
- Nová členka Rady pro výzkum, vývoj a inovace (AVO)
- Tajemství vládní rady pro výzkum (MH)
- Co potřebují ženy ve vědě? Podporu bez diskreditace (matfyz)
Semináře
- Trénování paměti (patecnici) Společenskovědní sekce Sisyfa - Pátečníci vás zve na pátek 27. února 2015 v 17 hodin na přednášku Ing. Hany Habartové na téma Trénování paměti.
- Z historie řešení diofantických rovnic: Od Diofanta k Mihailescovi (jcmf, sedma) Přednáší doc. RNDr. Martin Klazar, Ph.D., Úterý 3. března 2015 od 17 hod., zasedací místnost A 1435 Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze, Thákurova 7-9, Praha 6 (14. podlaží budovy A)
- Stáž pro studenty se zájmem o vědu (neuron)
- Molekula DNA jako datový disk na miliony let (rozhlas)
- Gene that makes human brain unique identified by scientists (theguardian)
- Bolest je v hlavě a její intenzitu kontrolují emoce (rozhlas)
- Čeští vědci našli neurony spojující vznik emocí s fyzickým světem (lidovky)
- Čeští vědci uspěli ve snaze zlepšit diagnostiku demence (ČN)
- Objev veselých a smutných neuronů u člověka (cuni)
- Brocova oblast v mozku se vypíná, když mluvíme (tyden)
- Sound of mom’s voice boosts brain growth in premature babies (sciencemag)
- Ozonovou vrstvu ohrožují nové, nezakázané plyny (tyden)
- Global warming slowdown probably due to natural cycles, study finds (theguardian)
- Cold Pacific Ocean is offsetting global warming (sciencemag)
- It’s only a game, but even earth scientists struggle to defeat global warming sciencemag)
- Robotický dalekohled to je současnost a budoucnost astronomie (rozhlas)
- Robert Husák: Droni jako zábavní společníci (matfyz)
pátek 20. února 2015
GA ČR - vyhlášení veřejné soutěže
Grantová agentura České republiky vyhlásila dne 16. 2. 2015 veřejné soutěže ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích v rámci programů Standardní projekty, Juniorské projekty, Mezinárodní projekty s předpokládaným počátkem řešení v roce 2016.
Návrhy projektů je možné podávat do 31. 3. 2015.
[Standardní projekty] [Zadávací dokumentace_STD_2016]
[Juniorské projekty] [Zadávací dokumentace_JN_2016]
[Mezinárodní projekty] [Zadávací dokumentace_MEZI_2016]
[Standardní projekty] [Zadávací dokumentace_STD_2016]
[Juniorské projekty] [Zadávací dokumentace_JN_2016]
[Mezinárodní projekty] [Zadávací dokumentace_MEZI_2016]
Semináře
- Seminář Hora Informaticae
23. 2. 2015 (pondělí), 14:00, ÚI AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, P8, místnost 318
Věra Kůrková (ÚI AV ČR): Reprezentace konečných zobrazení mělkými sítěmi - Necas Seminar on Continuum Mechanics
23. 2. 2015 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UKAndrea Cianchi (University of Florence, Dept. of Mathematics and Appl.): Eigenfunctions of the Laplace-Beltrami operator and geometric inequalities - Seminář aplikované matematické logiky
25. 2. 2015 (středa), 14:00, místnost 318
Diana Piguet (ÚI AV ČR): Extremal graph theory and (quasi)-randomness - Seminář strojového učení a modelování
26. 2. 2015 (čtvrtek), 14:00, v S3 na Malostranském náměstí, MFF UK
Filip Šroubek: Slepá rekonstrukce obrazu - od rovnic k aplikacím
AIME@CZ - Czech workshop on applied mathematics in engineering
AIME@CZ - Czech workshop on applied mathematics in engineering
The workshop, organized by Didier Henrion, Josef Malek, Tomas Pajdla, Zdenek Strakos and Miroslav Tuma, aims at reporting recent achievements in applied mathematics in engineering on the Czech scene. It is a follow-up of a series of previous similar workshops that took place in Prague in 2010, 2011, 2012 and 2014.
The workshop is organized in the framework of the Necas Center for Mathematical Modeling.
The workshop takes place on Tuesday 24 and Wednesday 25 February 2015 in the House for Professed of the Mala Strana building of the Faculty of Mathematics and Physics of the Charles University in Prague (Malostranske Namesti 25, Praha 1).
[Necas Center for Mathematical Modeling] [House for Professed]
The workshop, organized by Didier Henrion, Josef Malek, Tomas Pajdla, Zdenek Strakos and Miroslav Tuma, aims at reporting recent achievements in applied mathematics in engineering on the Czech scene. It is a follow-up of a series of previous similar workshops that took place in Prague in 2010, 2011, 2012 and 2014.
The workshop is organized in the framework of the Necas Center for Mathematical Modeling.
The workshop takes place on Tuesday 24 and Wednesday 25 February 2015 in the House for Professed of the Mala Strana building of the Faculty of Mathematics and Physics of the Charles University in Prague (Malostranske Namesti 25, Praha 1).
[Necas Center for Mathematical Modeling] [House for Professed]
Odkazem
Financování vědy
- Betonování starého kafemlejnku (MH) Rada jako každý rok touto dobou porcuje státní rozpočet na VaV na rok 2016. Vzorec, podle kterého se má rozdělit téměř 10 miliard institucionální podpory, zůstává kafemlejnkový. Ve skutečnosti se ale mají peníze rozdělit stejně jako letos. To znamená podle toho co namlel kafemlejnek v letech minulých a nikoliv podle toho, co namlela jeho vylepšená verze zvaná Hodnocení 2013.
- IPN Metodika zve na konferenci o institucionálním financování ve VaV (msmt) Pro ty, které zajímá návrh nového systému institucionálního financování výzkumných organizací v České republice, je určena II. Mezinárodní konference IPN Metodika. Zveme Vás na ni 26. 2. 2015 do Brna. Přihlásit se můžete do 22. 2. 2015.
[program a registrační formulář] - Unijní peníze na vědu a vzdělávání (AB) V dubnu budou vypsány první výzvy nového operačního programu MŠMT Výzkum, vývoj a vzdělávání, v jehož rámci by do našeho školství a vědy mohlo být z Evropské unie vyčerpáno tři a čtvrt miliardy eur, přímo na vědu a výzkum by mělo jít v přepočtu 39 miliard korun.
- CEITEC a Univerzita Karlova mohou z fondů EU získat 113 mil. Kč (ČN) Česko vyjednalo s Evropskou komisí (EK) výjimku pro dva výzkumné projekty, ty tak mohou získat 113 milionů korun z evropských fondů. Týká se to brněnského CEITECu a Výukového a výzkumného centra Univerzity Karlovy, informovala dnes náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olga Letáčková.
- Novým členem ERC se stal prof. Tomáš Jungwirth (AB) Novým členem Vědecké rady Evropské rady pro výzkum (European Research Council – ERC) se stal 17. února 2015 prof. Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR.
- New Vice Presidents and members of the ERC Scientific Council (ERC) Professors Sierd Cloetingh and Mart Saarma have been appointed new Vice Presidents of the European Research Council. This news was coupled with the European Commission's appointment today of three new members of the Scientific Council.
- Vědci z ČZU zpracovali model, který chtějí kupovat lesnické firmy (ČN) Vědci z České zemědělské univerzity v Praze ve vědeckém časopise Tree Genetics & Genomes představili matematický model pro optimální výsadbu semenných sadů. Ty slouží k zajištění geneticky kvalitního osiva pro obnovu lesů, přičemž zásadní roli hraje rozmístění jednotlivých stromů v sadu.
- Geneticky modifikovaná jablka, která nehnědnou míří na americký trh (avo) Nově geneticky upravené jablko po rozříznutí ani po pádu nehnědne. Jedli byste ho?
- Před 150 lety vznikl největší český příspěvek vědě. Nikdo si nevšiml (technet) Přesně před 150 lety brněnský mnich Johann Gregor Mendel v přesvědčení, že poznávat Stvořitele lze i skrze jeho dílo, založil svými pokusy s křížením rostlin vědeckou genetiku. Vůbec největší přírodovědecký objev v českých zemích vznikl na církevní půdě.
- Tučňáci cítí jen dvě základní chutě: slanou a kyselou (tyden) Nelétaví ptáci z Antarktidy nemají podle výsledků genetické studie geny pro tři chutě, které většina ostatních tvorů vlastní: sladkou, umami a hořkou. Asi by jim k ničemu nebyly, poněvadž nefungují v zimě.
- Sex má na mozek stejný vliv jako kokain, zjistili vědci (lidovky) Uklidňuje, působí proti depresi a proti bolestem a zřejmě i příznivě ovlivňuje paměť. Je jako droga, neboť působí na stejné oblasti mozku jako kokain, kofein, nikotin a čokoláda. A na muže má uspávací vliv. Takové jsou účinky sexu na lidský mozek, zjistili vědci.
- Proč se ráno probouzíme s čistou hlavou? Máme čerstvě vymytý mozek (technet) Důvody, proč živé organismy spí, nejsou úplně jasné. Jedna z novějších teorií naznačuje, že v noci probíhá v mozku výrazná očista. „Přirovnala bych to k myčce na nádobí,“ říká autorka studie o vyplavování toxinů během spánku u myší. Nabízí se prý souvislost s Alzheimerovou chorobou, která koreluje s nedostatkem spánku.
- Mozkový hormon snižuje chuť k jídlu (tyden) Biologové objevili bílkovinu, která při aplikaci na určité místo v mozku způsobila, že laboratorní myši měly menší hlad. Mohla by se hodit lidem, kteří jedí víc, než je zdravé.
- Chcete ovládat přístroje myšlenkou? Zkuste zlínský Brain – Computer Interface (rozhlas) Pomoci by mohla technologie Brain – Computer Interface (BCI), která pomáhá snímat mozkové vlny, zapisovat je do algoritmů, a díky nim zapínat a vypínat například motor stroje.
[přehrát audio]
- První britské auto bez řidiče (rozhlas) Britská vláda od letošního února povolila veřejné testování automatických aut bez řidiče. Jako první se veřejnosti předvedlo malé britské kabinové vozítko pro lokální přepravu, které nese jméno LUTZ Pathfinder.
- Americký úřad pro letectví navrhl pravidla pro provoz dronů (rozhlas) Navržená pravidla Federální letecké správy mají ve Spojených státech amerických zlegalizovat lety malých bezpilotních létajících strojů (UAV, UAS), označovaných zkráceně “drony”.
- V Česku vyrobili nový dron s nočním viděním (technet) Jmenuje se bezpilotní rotorový univerzální systém, zkráceně Brus, a má být používán především pro pro záchranné a humanitární mise. Nová bezpilotní hexakoptéra vyrobená ve Vojenském technickém ústavu už se dokonce dočkala i prvního nasazení při kontrole skladů ve Vrběticích.
- Nová protéza vrací bezruké lidi do života. Čte myšlenky (technet) Dean Kamen, vývojář světoznámého vozítka Segway, pracuje ve svých laboratořích na robotické paži Luke, která čte myšlenky. Napojením (a vytrénováním) stávajících nervových zakončení na elektronická čidla získává data, které se počítač učí rozpoznávat jako pokyny, a následně je překládat do pohybů sofistikované robotické paže.
- Tři obrazy Alana Turinga (mff) V úterý 10. února se ve Vlasteneckém sále Karolina sešli zástupci MFF UK, FF UK a AV ČR. Tématem kulatého stolu byl Alan Turing a jeho geniální a mnohostranná osobnost, která inspirovala nejen současnou informatiku, ale také matematiku, filosofii a lingvistiku.
[záznam debaty na YouTube] - Test, Tuňák a Turing (matfyz) V téměř dvacetiminutovém pořadu Magazín Leonardo uslyšíte mimo jiné našeho známého prof. Copelanda nebo Davida Kuboně, který přivezl Turingův test na nedávný PragoFFest. Dozvíte se také, co byl „Tuňák“ (Tunny) a proč byl vlastně významnější než Enigma.
[záznam pořadu]
- LN: Překvapení, průměrně nejvíc vydělávají matematici (lidovky) Průměrný měsíční příjem absolventa vysoké školy v prvních pěti letech jeho kariéry je zhruba 31 200 korun. A nejvyššího průměru nedosáhli ekonomové nebo právníci, jak by někdo mohl čekat, ale matematici.
- Mezi námi: Existuje něco jako buňky na matematiku? (matfyz) Otázky z putovní ankety se v tomto díle poprvé zhostí žena. Prof. Luboš Pick ve čtvrtém dílu ankety vyzval Mgr. Hanu Krulišovou, aby odpověděla na otázku, jestli existuje něco jako buňky na matematiku.
- Jak udělat hvězdnou kariéru ve fyzice a matematice (jcmf) Součástí Tříkrálové konference - setkání mladých matematiků a fyziků, která se konala 5. ledna 2015, byla také panelová diskuze na téma: Jak udělat hvězdnou kariéru ve fyzice a matematice. Debatujícími byli: Tomáš Jungwirth (FzÚ AV ČR), Jan Mlynář (ÚFP AV ČR), Jaroslav Nešetřil (IÚUKMFF UK), Karel Šafařík (CERN) a Lenka Háková (FJFI ČVUT).
[záznam debaty na YouTube] - Nová publikace Hlávkovy Lužany (AB) Zámek Josefa Hlávky v Lužanech je v živé paměti kulturní veřejnosti nejen jako sídlo proslulého českého mecenáše a zakladatele České akademie věd a umění, ale i jako místo spjaté s významnými umělci a učenci – jmenovitě Antonínem Dvořákem, Jaroslavem Vrchlickým, Josefem B. Foersterem, Juliem Mařákem či jazykovědcem Josefem Zubatým a historikem Josefem Šustou.
- TA ČR hostí výstavu Věda v umění, umění ve vědě (tacr) Technologická agentura ČR (TA ČR) hostí výstavu fotografií „Věda v umění, umění ve vědě“, kterou pořádá společně s VŠB-TUO a Univerzitou Pardubice. Tři fotografické soubory přibližují estetiku mikrosvěta a technických materiálů. Zachycují například dynamický tok sypké hmoty, krásu energetických surovin nebo povrchu krystalizujících látek.
pátek 13. února 2015
Semináře
- Seminář Hora Informaticae
16. 2. 2015 (pondělí), 14:00, ÚI AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, P8, místnost 318
Jiří Wiedermann (ÚI AV ČR): Fast deterministic (nondeterministic) algorithms for verification (computation) of matrix products - Seminář oddělení výpočetních metod
17. 2. 2015 (úterý), 13:15, místnost 318
Martin Isoz (VŠCHT Praha): Modeling rivulets and other thin film flows - 95. kolokvium
17. 2. 2015 (úterý), 14:30, MFF UK, Malostranské nám. 25 , S5, 2nd floor
Kaoru Ono (RIMS, Kyoto): Lagrangian Floer theory - Seminář aplikované matematické logiky
18. 2. 2015 (středa), 14:00, místnost 318
Zpět k pramenům: Petr Hájek a seminář aplikované logiky
Odkazem
Věda a výzkum
- NKÚ: Stát dal na propagaci vědy dvakrát víc než na využití v praxi (ČN) Ministerstvo školství dalo na propagaci vědy zhruba dvakrát více peněz než na její uplatnění v praxi. Vyplývá to z výsledků prověrky NKÚ. Podle NKÚ může takový postup vést k tomu, že nevzniknou nová pracovní místa a sníží se konkurenceschopnost České republiky. Ministr školství Marcel Chládek uvedl, že NKÚ neměl rozdělení peněz na různé účely komentovat.
- Aktuální daňové zvýhodnění výzkumu a vývoje (avo) Od roku 2005 mohou firmy uplatnit odečitatelnou položku od základu daně dle §34 odst. 4 až 6 ZDP na výzkum a vývoj (odečíst od daňového základu ještě jednou část nákladů vynaložených na výzkum a vývoj). Od 1. 1. 2014 byla možnost odpočtu rozšířena také o nakupovaný výzkum. Daňové zvýhodnění mohou využívat firmy, které na daný výzkum nečerpají jiné veřejné prostředky.
- Kraus: Role aplikovaného výzkumu v rozvoji konkurenceschopnosti české ekonomiky je dlouhodobě podceňována (avo) Prezident Asociace výzkumných organizací (AVO) Ing. Libor Kraus (48) kandiduje do představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). Zeptali jsme se ho na pár otázek.
- Vědcem ani za zlatý prase (MH) Vědu dělají lidé. Dobrou vědu dělají chytří a zapálení lidé. Mezinárodní šetření však ukazuje, že vědecká kariéra je mezi mladými Čechy na okraji zájmu.
- Seminář TA ČR: Počet žen ve výzkumu klesá, společnost nepočítá s kombinací profesního a rodinného života (tacr) Současné nastavení pracovních podmínek ve výzkumu příliš nepočítá se ženami, které se chtějí vrátit z mateřské či rodičovské dovolené, nebo vychovávají malé děti. Chybí dostupné mateřské školky, flexibilní úvazky, podpora aktivního otcovství nebo možnost práce z domova.
- Matematické kořeny Češi mají – ale co budoucnost? (ceskapozice) „Matematika učí lidi myslet. Učí mladé se nejen ptát, že něco platí, ale i proč to platí. Na věci je smutné to, že mnozí mladí dnes ani nechápou, proč by se taková otázka měla klást,“ říká profesor Pavel Exner.
- Práce snů pro vysokoškolské studenty: Chtějí pracovat pro Google a pro stát (ihned) Studenti ekonomie a IT by nejraději pracovali v Googlu, u právníků a studentů přírodních věd vedou státní instituce a u mladých techniků boduje Škoda Auto.
- Fakulta roku: Studenti oceňují Matfyz (matfyz) Pro studium matematiky a fyziky je nejlepší Matfyz. Tak se vyjádřili studenti, kteří se zapojili do ankety Fakulta roku.
[fakulta roku] - Má vysokoškolský diplom, přesto chce výuční list. Kvůli nejistotě v práci bude z učitele truhlář (rozhlas) Vystudoval pedagogickou fakultu, má vysokoškolský diplom i státnici z angličtiny. Přesto po 16 letech zamířil znovu do školy, tentokrát na učiliště. Nejistota v práci dovedla učitele na základní škole k výučnímu listu truhláře.
- Univerzita J. A. Komenského by měla zaplatit dostudování studentů na jiných školách (lidovky) Soukromá Univerzita Jana Amose Komenského by se měla případně finančně podílet na dostudování svých studentů speciální pedagogiky na veřejných vysokých školách. Po pátečním jednání s jejími zástupci to řekl ministr školství Marcel Chládek.
- Pod dohledem veřejných fakult dostudují na UJAK někteří studenti (lidovky) Pedagogické fakulty veřejných vysokých škol poskytnou odbornou garanci, aby mohli studenti speciální pedagogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) dokončit své studium. Minimálně studenti závěrečného ročníku by mohli získat diplom na této soukromé vysoké škole.
- GA ČR zve na seminář „Praktické informace pro uchazeče o grantový projekt“ (gacr) Cílem tohoto semináře je zejména seznámit uchazeče o grantový projekt s pravidly poskytovatele (GA ČR) platnými podle zadávacích dokumentací veřejných soutěží na podporu grantových projektů základního výzkumu s počátkem řešení v roce 2016 a poskytnout praktické informace, které uchazeči mohou využít při podávání návrhů projektů prostřednictvím on-line aplikace GRIS. Seminář se koná 26. 2. 2015 ve Vencovského aule Vysoké školy ekonomické v Praze (nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha 3) od 14:30 do 17:45 hodin. Na tento seminář se není nutno předem registrovat a seminář je zdarma.
[pozvánka]
- Cena Neuron za přínos světové vědě 2014 (neuron) Cena Neuron za přínos světové vědě je určena významným představitelům české vědy působícím doma i v zahraničí, kteří ve svém oboru dosáhli významných úspěchů a mohou být vzorem a inspirací. Jedná se o zvláštní uznání Nadačního fondu Neuron výjimečným osobnostem.
[přehrát video na YouTube]
- FameLab 2015 - Soutěž pro mladé vědce (britishcouncil) Soutěž FameLab se snaží objevit nové vědce, kteří dokáží ostatní lidi přimět k tomu, aby vnímali svět z jiné perspektivy... a to během pouhých tří minut! Uzávěrka přihlášek je 23.2.2015.
[FameLab]
- Genetika slaví 150 let (vesmir) Přesně před 150 lety brněnský mnich Johann Gregor Mendel v přesvědčení, že poznávat Stvořitele lze i skrze jeho dílo, založil svými pokusy s křížením rostlin vědeckou genetiku. Vůbec největší přírodovědecký objev v českých zemích vznikl na církevní půdě.
- Výročí průkopníka biologie Mendela připomenou besedy (lidovky) Brno si připomíná 150. výročí první přednášky Johanna Gregora Mendela, na které stojí základy genetické vědy. Mendel vystoupil se svými objevy v tehdejší německé škole v Jánské ulici, kde je od nedělního odpoledne k vidění výstava věnovaná škole.
- Na téma epilepsie v Akademii věd (AB) Dne 9. února 2015 se v sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze uskutečnila tisková konference k prvnímu Mezinárodnímu dni epilepsie.
- Odborníci žádají vznik sítě center pro léčbu epilepsie (lidovky) Léčení nejtěžších forem epilepsie, na které běžná léčba nezabírá, by se mělo soustředit do komplexních center, jako je tomu v Německu či Skandinávii. Požaduje to Česká liga proti epilepsii, která zpracovala koncepci péče zohledňující různorodost postižení.
- Spánek zlepšuje dětskou paměť (vesmir) Máte dojem, že ve spánku jen odpočíváte? Váš mozek těžce pracuje. Boří omšelé silnice, a staví nové, abyste se ráno dokázali orientovat ve složitém prostředí neustále se měnícího světa.
- Numerical Linear Algebra Group 2014 (Nick Higham) The Manchester Numerical Linear Algebra group was very active in 2014. This post summarizes what we got up to.
- Robotický netopýr létá i leze (rozhlas) Tým švýcarských výzkumníků z Federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) vytvořil robota, který v rámci své konstrukce i dynamiky napodobuje netopýra. Umí létat ve vzduchu i lézt po zemi, přičemž v obou případech používá k pohybu svá křídla.
- Opravdu Britové obětovali město, aby neprozradili špionážní operaci? (technet) Prolomení německých tajných kódů byl nejdůležitější úspěch spojeneckých výzvědných sil během druhé světové války. Přesto není s největší pravděpodobností pravda, že britský premiér kvůli utajení tohoto úspěchu nevaroval obyvatele města Coventry před hrozícím náletem.
- NetHack vyřešen (matfyz) Skoro třicet let po vydání NetHacku, RPG počítačové hry, se Janu Krajíčkovi na Matfyzu podařilo vytvořit umělou inteligenci, která dokáže hru úspěšně dokončit.
pátek 6. února 2015
Semináře
- Necas Seminar on Continuum Mechanics
9. 2. 2015 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UKRoland Tomasi (Ludwig-Maximilians-Universitat Munchen, Math. Inst.): Smoothed particle hydrodynamics (SPH) - Seminář aplikované matematické logiky
11. 2. 2015 (středa), 14:00, místnost 318
Matěj Dostál: Towards HSP theorems for algebras over categories
Joint Papers on Computation: Jan van Leeuwen and Jiří Wiedermann
INFORMATICA / COMPUTER SCIENCE
CENTER for PHILOSOPHY OF COMPUTER SCIENCE - Utrecht University
Joint Papers on Computation
Jan van Leeuwen and Jiří Wiedermann
Jan van Leeuwen and Jiří Wiedermann regularly cooperate on fundamental issues in the understanding of computation (since 1981). This page lists their joint papers to date. For their other writings on computation and many other areas in computer science, see the websites of Jan van Leeuwen and Jiří Wiedermann, respectively.
Odkazem
Granty
- GA ČR mění podmínky pro rodiče ve vědě (AB) Vláda na svém zasedání 28. ledna 2015 schválila upravené podmínky pro tzv. juniorské granty Grantové agentury ČR. Ty znamenají především pozitivní změnu v přístupu k vědkyním a vědcům s rodičovskými povinnostmi.
- Předseda GA ČR Ivan Netuka na diskusním setkání „Role GA ČR ve financování základního výzkumu“ (gacr) V rozsáhlé prezentaci shrnul současnou situaci a informoval také o nadcházejících úkolech agentury. Následující dvouhodinová diskuse v zaplněné Modré posluchárně Karolina přispěla k vyjasnění celé řady otázek týkajících se současného stavu a perspektiv GA ČR.
[Prezentace]
- Profesor Tomáš Zima – rok v čele UK (cuni) Univerzita Karlova má rok nového rektora. Co se mu za toto období povedlo změnit a z čeho má radost?
- Soukromá Univerzita J. A. Komenského může přijít o oprávnění (lidovky) Akreditační komise navrhne ministerstvu školství, aby odejmulo Univerzitě Jana Amose Komenského oprávnění působit jako soukromá vysoká škola. Komise uvedla, že v činnosti školy se trvale objevují závažné nedostatky znemožňující řádné plněné povinností podle zákona o vysokých školách.
- Podivná studie a podivné české prvenství (metodikahodnoceni) Lehce pozoruhodná bibliometrická zpráva mapuje publikační výkon neziskových výzkumných organizací nevysokoškolského typu (RPO = not-for-profit organisations performing research) v European Research Area (ERA), což jsou země EU a pár dalších. Mapuje výkon ve formě článků v časopisech na seznamu Scopus.
- Tři obrazy Alana Turinga (cuni) Univerzita Karlova v Praze vás zve na další setkání u kulatého stolu na téma Tři obrazy Alana Turinga - Různé aspekty díla geniálního britského matematika a zakladatele moderní informatiky. Debata se koná v úterý 10. února 2015 od 17.00 hodin ve Vlasteneckém sále Karolina. Kulatý stůl bude probíhat v českém jazyce.
- Topical Problems of Fluid Mechanics 2015 Prague, Institute of Thermomechanics, AS CR, v.v.i., 11.2. - 13.2. 2015. The aim of the conference is to discuss contemporary problems of fluid mechanics and to bring out latest results obtained in frame of grant projects supported by grant agencies in Czech Republic and abroad. Scope of the conference covers the whole field of fluid mechanics.
- Course on polynomial and LMI optimization with applications in control This is a course for graduate students or researchers with a background in linear control systems, linear algebra and convex optimization. The course is given at the Charles Square campus of the Czech Technical University, Karlovo namesti 13, Praha 2. It consists of six two-hour lectures, given on Monday 16, Thursday 19 and Monday 23 February, 2015, from 10am to noon and from 2pm to 4pm. There is no registration fee.
- Akademické fórum LIX: Diferencované přístupy k matematice (jcmf) Odborná skupina Organizace výzkumu České fyzikální společnosti JČMF pořádá LIX. Akademické fórum Diferencované přístupy k matematice ve čtvrtek 12. února 14:00–17:00 v posluchárně v sídle Jednoty českých matematiků a fyziků, Praha, Žitná 25. Seminář je veřejný a volně přístupný.
- Semináře - Participant Portal a řízení projektů 7. RP a H2020 (avcr) Ve dnech 24. a 26. února se budou v Brně a v Praze konat semináře na téma Administrativní řízení projektů H2020: Participant Portal. Semináře jsou určeny těm zájemcům, kteří administrují již běžící projekty H2020 (i 7. Rámcového programu EU).
[Pozvánka vč. registrace seminář Brno 24.2.] [Pozvánka vč. registrace seminář Praha 26.2.]
- Vyhlásili jsme 5. ročník soutěže o Neuron Impulsy pro vědce do 40 let (neuron) Nadační fond Neuron pokračuje v podpoře mladých vědců a vyhlašuje další kolo grantové soutěže pro vědce do 40 let, kteří se věnují základnímu (v medicíně i aplikovanému) vědeckému výzkumu. Finanční podporu získá vždy jeden projekt z oborů fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy. Uzávěrka přihlášek je 31. března 2015.
[žádost] [pravidla]
- Našli jsme nepřesnosti ve filmu Kód Enigmy! Třeba o Tuňákovi v něm není ani slovo (rozhlas) Americký film Kód Enigmy, který do našich kin dorazil koncem minulého týdne, vyvolal rozruch. A to nejen proto, že posbíral 8 nominací na Oscara. Jeho prostřednictvím se do širokého povědomí konečně dostává postava geniálního matematika Alana Turinga a celého Bletchley Parku, tedy britského dešifrovacího centra, ve kterém se Enigmu podařilo rozluštit.
- Matfyz podruhé na PragoFFestu (cuni) PragoFFest probíhal od 29. ledna do 1. února a v rámci programu Matfyzu návštěvníky čekaly celkem tři přednášky a několik stánků zaměřených na různé fyzikální a informatické zajímavosti. Druhá přednáška patřila zahraničními hostu, prof. Jacku Copelandovi, a tématu otce moderních počítačů Alana Turinga.
- Vědecký robot může zrychlit a zlevnit výzkum léků (rozhlas) Na univerzitě v britském Manchesteru působí robot jménem Eva, který je vybaven umělou inteligencí. Jeho pracovním oborem je automatizované zkoušení léků na vzorcích, odpovídajících určitým nemocem.
- 9. únor Mezinárodním dnem epilepsie (AB) Účelem je zlepšit prevenci, diagnostiku, léčbu i postoje společnosti k tomuto onemocnění.
- Nevidíte si ani na špičku nosu. A může za to váš mozek! (rozhlas) „Nevidí si na špičku nosu“, říkáváme občas o někom posměšně. Ve skutečnosti svůj vlastní nos nevidí nikdo z nás. Víte, proč tomu tak je? Může za to náš vlastní mozek! Právě ten vymazává nos z našeho zorného pole.
- Více než dvě piva denně uspíší mrtvici, tvrdí brněnští odborníci (ČN) Nadměrné pití alkoholu může až o pět let přiblížit mozkovou mrtvici. Při konzumaci více než dvou alkoholických nápojů denně ve středním věku mají lidé minimálně srovnatelné riziko cévní mozkové příhody jako pacienti s vysokým tlakem nebo cukrovkou.
- V Olomouci se otevřelo nové výzkumné biomedicínské centrum (ČN) V Olomouci se otevřelo výzkumné centrum OLGEN (Olomoucká genetika), které se zaměří na biomedicínský výzkum. Odborníci si od něj slibují další rozvoj biomedicíny a přístupů, které by mohly připravit pacientům léčbu na míru.
- Brněnský vědec získal miliony na výzkum temné hmoty genomu (ČN) Temná hmota genomu neboli nekódující RNA je výzvou pro budoucí medicínu. "Zdá se, že mnohé nemoci mají genetický původ právě mimo kódující oblasti genomu - v jeho temné hmotě," popsal Štefl. Jeho skupina využívá nukleární magnetickou rezonanci a studuje detailní mechanismy vzniku temné hmoty.
- Za předčasný porod mohou geny dítěte, nikoliv matky (tyden) Těhotenství trvá u lidí obvykle čtyřicet týdnů. Část dětí se ale narodí dřív, což může vyústit ve všelijaké zdravotní obtíže. Lékaři dosud hledali příčiny příliš brzkých porodů spíš na straně matek. Nový výzkum ale odhalil, že na genetické úrovni na nich má větší podíl nenarozené dítě.
- Vznik těhotenství umožnily skákavé geny (tyden) Když začaly samičky savců přechovávat plody v děloze, místo aby kladly vejce, vyžadovalo to reorganizaci genetického materiálu. Podle nového výzkumu ji umožnily úseky DNA, které obvykle nic nedělají a jen tak se vezou z generace do generace. Často bývají považovány za parazity.
- Úvodní slovo – Všechno je epigenetika? (vesmir) Předkládáme vám sérii článků na téma, které je čím dál zajímavější a tudíž hodné sledování – a přitom vůbec ne nové! Se slovy epigeneze/epigenetika je to v biologii 1 jako na houpačce, a to už přes 2000 let.
- Malá historie epigenetiky (vesmir) Na počátku byla nad propastnou tůní otázky Co je život? tma a nad hlavami přírodovědců vznášel se duch boží. Pak, v roce 1905, použil William Bateson poprvé termín genetika. A biologům se rázem rozsvítilo.
- Malé RNA: Mocní trpaslíci (vesmir) Malé molekuly RNA plní ohromující množství biologických rolí a navzdory malé velikosti jsou nepostradatelné pro organismy od prvoků až po člověka.
- Epimutace proteinů (vesmir) Chemické modifikace proteinů – záměna jedné aminokyseliny jinou – vedou ke změně jejich konformace a tudíž i aktivity. Náhodné mutace jsou většinou škodlivé a nevratné, zatímco epimutace – vlivem derivatizace aminokyselinových jednotek v hotovém proteinu – jsou cílené a dovolují velmi jemné nastavení aktivity proteinu dle potřeby.
- Jak se dělá potomek: Aristotelés o rozmnožování živočichů (vesmir) Počátky biologie jako samostatného vědního oboru je možné určit poměrně přesně v čase i místě: jejím „otcem zakladatelem“ je Aristotelés (384–322 př. Kr.), který své průlomové biologické výzkumy uskutečnil s největší pravděpodobností na ostrově Lesbu u maloasijského pobřeží.
- Džungle epigenetických modifikací u rostlin (vesmir) U rostlin se setkáváme s mnohem širším spektrem drah podílejících se na regulaci epigenetických modifikací, než je tomu u většiny jiných organismů.
- Z podzemí odteče do oceánů víc vody než z řek (tyden) Vědci spočítali, že řeky odvádí do moří jen třetinu nebo čtvrtinu vody, která spadne na souš ve formě deště. Zbytek připadá na vodu, které se po dešti vsákne do půdy.
- Student učí počítač předvídat zácpy (denik) V ulici Koliště je kolona. Za dvacet metrů odbočte doprava, ať se jí vyhnete. Tak by za několik let mohla mluvit na řidiče v Brně jejich navigace v autě. Na výzkumu, který to má umožnit, pracuje pětadvacetiletý Jakub Sochor.
- Kdo vymyslel arabské číslice? Arabové to nebyli! (rozhlas) Číslice, které dnes používáme, známe pod názvem arabské. Správnější by ale bylo říkat jim číslice, které nám představili Arabové. Jejich původ je totiž třeba hledat jinde – v indické kultuře, v období přelomu letopočtu.
- Kuřata vnímají čísla podobně jako lidi, ukázal výzkum (lidovky) Kdo dostane úkol představit si čísla od jedné do deseti, uvidí většinou v duchu řadu čísel seřazených od těch nejnižších vlevo po nejvyšší vpravo. Tým italských badatelů z univerzity v Padově nyní zjistil, že podobnou schopnost představit si čísla prostorově mají i kuřata.
- Krásně rozkvetlá optická iluze. „Květy“ se hýbou přímo hypnoticky (technet) John Edmark z kalifornské Stanfordovy univerzity přišel s povedeným nápadem na účinnou optickou iluzi, kterou můžete mít i doma. Jeho přírodou inspirované objekty vytvářejí iluzi podivného organického pohybu.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)