- 94. kolokvium
4. 2. 2015 (středa), 14:00, MFF UK, Malostranské nám. 25 , S5, 2nd floor
Emmanuel Candes (Stanford University): Robust principal component analysis? - 5. 2. 2015 (čtvrtek), 14:00, MFF UK, Malostranské nám. 25 , S3, 3rd floor
Emmanuel Candes (Stanford University): Modern optimization meets physics: recent progress on the phase retrieval problem
pátek 30. ledna 2015
Semináře
Odkazem
Hodnocení vědy
- K rozdělení peněz na výzkum chybí klíč (ihned) Usain Bolt protrhává pomyslnou cílovou pásku závodu na 100 metrů. Opět jednoznačně vítězí v čase pod 10 vteřin. Na tiskovou konferenci po závodě se však místo něj dostaví obtloustlý muž středního věku tvářící se zamyšleně a při řeči svírající bradu mezi palec a ukazovák. Všem oznámí, že s nastalou situací je třeba něco urgentně udělat, protože stávající způsob hodnocení výkonnosti sprinterů znevýhodňuje obézní bělochy ve středním věku. Ti pak dosahují v průměru dvojnásobného času než pan Bolt a cítí se diskriminováni. Zatím se tedy měření času ruší a pracovní skupina skvělých žen a mužů již pracuje na spravedlivějším systému měření sprinterské výkonnosti.
- Historický rekord za všechny peníze na VaV (metodikahodnoceni) Krátký postřeh k malé mediální senzaci: Letos prý stát dá na vědu nejvíce peněz v historii. Je to sice pravda, ale senzace to žádná není.
- 125 let Akademie věd České republiky (AB) Přesně ve výroční den 23. ledna, kdy byla v roce 1890 založena Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, se v Rytířském sále Valdštejnského paláce Senátu PČR sešla akademická obec a představitelé politické sféry, aby si připomněli 125. výročí předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR.
- Voda je i v rumu. Jak popularizovat vědu a vyhrát 100 tisíc (technet) Sto tisíc korun si Petr Juračka z Přírodovědecké fakulty v Praze odnesl ze soutěže o nejlepší popularizační video o vědě. Jeho předmět byl sice na pohled malý velikostí i významem, přesto se ukázal i pro laiky přitažlivý. Může to být inspirací i pro účastníky letošního ročníku, kteří mají šanci na stejnou odměnu.
- Medaile Vojtěcha Náprstka 2015 (AB) Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka, kterou od roku 2003 uděluje předseda Akademie věd ČR publicistům a vědcům jako ocenění za dlouholetou popularizaci vědeckých poznatků, převzali 28. ledna 2015 etnografka Jitka Staňková, bohemistka Markéta Pravdová a redaktor Marek Janáč.
- Informační den pro oblast ICT v Horizontu 2020 (avcr) V souvislosti s aktuálně vyhlášenými výzvami pro oblast Informačních a komunikačních technologií v programu Horizont 2020 se bude konat seminář dne 6. února 2015 od 9:30 hod. v Praze (v budově TC AV ČR, Ve Struhách 27, Praha 6). Tuto akci pořádá Technologické centrum AV ČR a je určena zástupcům výzkumných organizací a univerzit, připravujícím projekty do výzev ICT s uzávěrkou v dubnu 2015.
[registrační formulář]
- Brněnští vědci přispěli k výzkumu vzniku života na Zemi (lidovky) Brněnští vědci přispěli k výzkumu chemických procesů, které mohly vést ke vzniku života na planetě Zemi. Pomocí počítačových modelů zkoumají možné kombinace základních jednotek genetického kódování.
- Biologové objevili nový způsob, jak prodloužit telomery (tyden) Na koncích našich chromozomů jsou kousky nesmyslného genetického textu. Není v nich zapsána žádná informace. Mají za úkol bránit, aby se chromozom nepojil s některým svým sousedem. Říká se jim telomery. Problém je, že se při každém buněčném dělení zkracují.
- How Earth’s earliest life overcame a genetic paradox (sciencemag) Study of hydrothermal vents suggests how longer chains of RNA could have outcompeted their shorter, more primitive rivals.
- Bolest zlepšuje paměť, informace se lépe vybavují (lidovky) Bolest a následný strach z bolesti mohou zlepšit zapamatování informací nebo zpětně zesílit zasuté vzpomínky. Ve studii, kterou otiskl odborný časopis Nature, k tomu dospěli vědci z Newyorské univerzity.
- Víte, proč zíváte? Zeptali jsme se za vás vědců (lidovky) O jeho významu soupeří dvě fyziologické teorie: 1. zvýšení okysličení krve a mozkových struktur, 2. rychlé ochlazení krve a zabránění přehřátí mozku. Podle posledních prací převládá názor, že jde o reflex určený k lepšímu ochlazování mozku, který pak lépe pracuje i usíná.
- Aktivace skupiny buněk v mozku nadělá z myší žíznivky (tyden) Biologové objevili dvě skupiny neuronů, které fungují jako vypínač touhy napít se. Když je zapnutá jedna z nich, máme neutišitelnou žízeň. Když je zapnutá druhá, voda nám nejede, ačkoliv jsme se předtím dlouho nenapili.
- Childhood neglect erodes the brain (sciencemag) Latest study of Romanian orphanages finds loss of white matter in young children.
- Chicks see numbers like we do (sciencemag) Newborn chickens count from left to right.
- Velká studie odhalila geny spojené s nemocemi mozku (tyden) Proč mají někteří lidé větší než mozky než jiní, případně proč mají větší některé jejich části? Jak to, že někomu to myslí celý život stárnutí navzdory, kdežto jiní starší lidé si stěžují na problémy s vybavováním informací nebo s koordinací pohybů?
- Robotický tuňák ohlídá přístavy a čistotu vody. Vědci ho testují (lidovky) Tuňák zaznamená znečištění vody ropou. Vyšle signál členům svého hejna a už společně brázdí moře v místech, kde byl zaznamenán první příznak kontaminace. Díky svým schopnostem brzy odhalí, odkud mazlavá hmota uniká.
- Počítače v hlavní roli (mff) Letošní matfyzácká Jedna noc s informatikou a matematikou přinesla program propojující obory, které nese ve svém názvu. Hlavním bodem programu byla mimořádná přednáška zahraničního hosta prof. Jacka Copelanda s názvem Alan Turing and the Birth of the Computer.
- NASA's new soil moisture satellite could improve forecasts (sciencemag) SMAP mission expected to aid weather, drought, and flood models.
- For the first time in years, the U.S. Senate voted on climate change. Did anybody win? (sciencemag) Parties jockey for position on tendentious issue.
- Britové obětovali celé město, aby neprozradili, že prolomili Enigmu (technet) V kinech má právě premiéru film Kód Enigmy. Jaký byl skutečný příběh tohoto šifrovacího stroje, který nacisté používali pro komunikaci? Britové, Francouzi a Poláci už před začátkem války pracovali na prolomení šifry. Byli úspěšní. Aby tento fakt utajili, museli bohužel umírat i civilisté.
- Naše univerzity připravují na práci, ty britské učí přemýšlet, tvrdí Čech, který studuje na Oxfordu (rozhlas) Den na univerzitě v Oxfordu začíná brzy. Pro českého studenta Jana Václava Nedvídka, který na této prestižní škole studuje, už v pět hodin ráno, aby stihl dvouhodinový veslařský trénink na vodě. Před rozhovorem s moderátorkou Lucií Výbornou si však trochu přispal. „Vstával jsem až ve čtvrt na šest,“ přiznává.
- Život bez nuly (vesmir) Historie nuly patří k prastarým příběhům. Zatímco pro nás je dnes nula něčím přirozeným, v dávné minulosti ji lidé vnímali jako cosi cizího a obávaného. Pro některé kultury byla tak odpudivá, že se raději rozhodly žít bez ní. O strachu z nuly a jejím zrození píše Charles Seife v knize Nula. Životopis jedné nebezpečné myšlenky. Přinášíme vám ukázku.
- Nejošemetnější z čísel (vesmir) Jak dělení nulou akcelerovalo vývoj přírodovědy. Jak se filosofické vakuum proměnilo ve vakuum fyzikální. A proč už nemusíme mít hrůzu z prázdnoty.
- Jak by vypadaly Hvězdné války. Kamera unikátně zachytila paprsek laseru (technet) Laserové „výstřely“ můžete vidět jen ve filmech či hrách, ve skutečnosti svazek světla nepostřehnete. Nyní ale jeho průlet vzduchem zachytila kamera. Protože nebyla dost rychlá, jde spíše o specifický typ časosběrné fotografie a matematického dopočítávání obrazu. Lepší to ale jen tak nebude.
- Kvantový počítač se utkal s dnešními procesory. Zvítězil? (VTM) S kvantovými počítači přijdou neuvěřitelně rychlé výpočty těch nejnáročnějších problémů. Úlohy ale zatím musí být šité na míru.
- Informace jsou nebezpečné. Buďte ostražití (VTM) Základním jazykem vesmíru je matematika. Již od počátku vesmíru před 13,7 miliardami let se v rámci hmoty a energie šířila také informace. To, že určitý atom reaguje s dalším, je vlastně rovnice, kterou můžeme zapsat pomocí matematiky.
- Ovládání pomocí očí může nahradit prsty (VTM) Je to už blízko. Přestaneme sahat na displej a grafické rozhraní počítačů a mobilů budeme ovládat očima.
neděle 25. ledna 2015
SOFSEM 2015
41st International Conference on Current Trends in Theory and Practice of Computer Science - SOFSEM (SOFtware SEMinar) is taking place in Giant Mountains, Czech Republic.
Date: 24. - 29. 1. 2015
Venue: Hotel Horizont, Velká Pláň 141, Pec pod Sněžkou
Scope: Foundations of Computer Science, Software & Web Engineering, Data, Information and Knowledge Engineering and Cryptography, Security, and Verification.
[Webové stránky konference] [Program] [Archiv minulých ročníků]
Pražské setkání logiků 2015
Akci pořádá Ústav informatiky AV ČR ve spolupráci s Matematickým ústavem AV ČR, Filozofickým ústavem AV ČR a Katedrou logiky FF UK, s laskavou podporou České společnosti pro kybernetiku a informatiku.
Termín: 13. a 14. 2. 2015
Místo: Vila Lanna, V Sadech 1, Praha 6
O své práci budou mluvit:
- Roman Barták (Matematicko-fyzikální fakulta, UK v Praze)
- Radek Honzík (Filozofická fakulta, UK v Praze)
- Mikoláš Janota (INESC-ID Lisboa)
- Michael Lieberman (Přírodovědecká fakulta, MU Brno)
- Vladimír Petkevič (Filozofická fakulta, UK v Praze)
- Igor Sedlár (Filozofická fakulta, UK v Bratislave)
- Pavol Zlatoš (Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, UK v Bratislave)
Šachový turnaj Ústavu informatiky
Ústav informatiky AV ČR, v.v.i., pořádá 2. ročník
Šachového turnaje Ústavu informatiky
Termín: 10. 2. 2015 od 8:00
Místo: Ústav informatiky AV ČR, v.v.i.
Pod Vodárenskou věží 2, Praha 8 (zasedací místnost č. 318)
Pod Vodárenskou věží 2, Praha 8 (zasedací místnost č. 318)
[Více informací] [Stáhnout propozice] [Turnaj 2014]
Kurz ISCB ČR na téma "Survival Analysis"
Mezinárodní společnost pro klinickou biostatistiku v České republice, o.s., ve spolupráci s Ústavem informatiky AV ČR, v.v.i., a Matematicko-fyzikální fakultou UK Praha pořádá kurz:
Competing risks, multistate models and dynamic prediction in survival analysis
Lektor: Prof. Hein Putter, Ph.D.
Termín: 29. 5. 2015
Místo: Ústav informatiky AV ČR, v.v.i.
Pod Vodárenskou věží 2, Praha 8
Pod Vodárenskou věží 2, Praha 8
Zvýhodněná včasná registrace: do 31. 1. 2015.
[Popis kurzu a pokyny pro registraci] [Hein Putter] [Citace/Goole Scholar]
Odkazem
Akce
- Diskusní setkání: Role GA ČR ve financování základního výzkumu (GAČR) organizuje Rada vysokých škol. Na setkání vystoupí předseda GA ČR prof. Ivan Netuka i další členové předsednictva. 5. 2. 2015 od 13 hodin Modrá posluchárna Karolina, Celetná 20, Praha 1.
[Pozvánka] Rozhovory předsedy GAČR: [iForum] [LN]
- Letos půjde na vědu a výzkum nejvíce peněz v historii (Lidovky) Na vědu a výzkum půjde podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) letos nejvíce peněz v historii, a to 26,9 miliardy korun. Je to o 1,2 miliardy více než loni.
- Na vědu půjde podle Bělobrádka letos nejvíc peněz v historii (ČN) Meziročně se jedná o navýšení o 300 milionů. O dalších 0,9 miliardy byl letošní rozpočet navýšen už loni.
- Firmy si z daní odepsaly 12 miliard z investic do vědy a výzkumu (ČN) Firmy v Česku si díky investicím na vědu a výzkum odepsaly za deset let z daní přes 12 miliard korun. Uplatnit slevu na dani mohou společnosti od roku 2005.
- Výzvy k podání návrhů na volbu členů KR GA ČR a KR TA ČR (PSP, GAČR) Návrhy na volbu 8 členů Kontrolní rady (KR) Technologické agentury ČR a 8 členů Kontrolní rady Grantové agentury ČR možno podávat Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny ČR do 28. 2. 2015.
[KR GAČR] [KR TA ČR]
Popularizace
- Jedna noc s informatikou a matematikou (MFF) představuje zajímavé aspekty informatiky a letos nově také matematiky. Akce se koná 27. 1. 2015 od 14:00 v budově MFF UK na Malostranském náměstí. Je určena hlavně pro studenty středních škol, ale také pro zvídavé žáky od 8. třídy základních škol či od tercií víceletých gymnázií i pro jejich učitele.
[Soutěž do 30. 1. 2015 do 23:59] - FameLab 2015 – bavme se vědou! (AB) Mezinárodní soutěž pro mladé vědce a vědkyně FameLab pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše vstupuje v České republice do pátého ročníku. Přihlášky mohou podávat studenti a vědečtí a pedagogičtí pracovníci starší 21 let do 23. února 2015.
[Přihláška a více informací] - Nobelisté měli vysvětlit svou práci kresbou. Dopadlo to všelijak (Technet) Vysvětlit práci laureátů Nobelovy ceny laikům často nebývá jednoduché. Proto Nobelovo muzeum žádá oceněné vědce, aby svou práci vysvětlili univerzálním jazykem: jednoduchou skicou.
Dotace a granty
- Nová brožura o evropských programech (AB) Kancelář CZELO ve spolupráci s CEBRE (Česká podnikatelská reprezentace v Bruselu) vydala informační brožuru o evropských programech na podporu výzkumu, vývoje a inovací, podnikání, infrastruktury a odborného vzdělávání v letech 2014–2020.
[Elektronická verze ke stažení] - Reakce předsednictva GA ČR na připomínky oborových komisí (GAČR)
- Reakce předsedy GA ČR na otevřený dopis (GAČR)
Výzvy
- International Visegrad Fund in cooperation with the Ministry of Science and Technology, Taiwan offers research scholarships for outstanding PhD candidates and Postdoctoral scholars from the Visegrad Group (V4) to study in Taiwan. Deadline for submissions: 15. 2. 2015 at 11:59 CET.
[Více informací] [Online přihláška] [Stáhnout pravidla] [Stáhnout seznam univerzit] - Nadační fond NEURON na podporu vědy ve spolupráci s PRIMA ZOOM vyhlašuje soutěž o nejlepší vědecké video. Autor nejlepšího videa získá od NF Neuron 100 000 Kč. Termín pro přihlašování videí: 28. 2. 2015
[Jak na to a další info] [Zadání, kritéria, termíny] [Nahrát video (od 27. 1.)] [Loňský vítěz]
Meteorologie
- Dlouhodobé předpovědi počasí jsou hloupost. Hlavně v zimě, říká meteorolog (ČRo) V médiích se objevují předpovědi, které budí dojem, že meteorologové dokáží předpovídat počasí i na měsíce dopředu. To je ale omyl, veřejnosti takovou představu vnucují bulvární média.
Genetika, genomika
- Genetici přečetli DNA Richarda III. Králův genom prozradil nevěru (Lidovky) Britští genetici přečetli kompletní DNA anglického krále Richarda III. Narazili přitom na důkaz o nevěře, která zpochybňuje právo hned několika králů usednout na anglický trůn.
Zajímavosti
- Hodnocení všeho možného aneb význam a role citačního ohlasu v kinematografii:Ani diváci, ani kritici. Nejvýznamnější filmy předpovídá algoritmus (Technet) Komise v Kongresové knihovně ve Washingtonu každoročně vybere 25 „kulturně, historicky nebo esteticky nejvýznamnějších“ filmů světové kinematografie do filmové databáze IMDb. Výzkumníci analýzou databáze zjistili, že ukazatelem, podle kterého se dá další výběr titulů k zařazení do ochranného fondu predikovat s 91% úspěšností, je množství odkazů (tj. zmínek a citací) na daný film z jiných filmů, seriálů a televizních show. Pro uvedenou přesnost výsledku je potřeba, aby byl film starší pětadvaceti let a měl tak dostatečný čas k získání (či nezískání) svých odkazů.
- Ovládání pomocí očí může nahradit prsty (vtm) Přestaneme sahat na displej a grafické rozhraní počítačů a mobilů budeme ovládat očima.
- Čekejme dotykové ovládání na každém povrchu (vtm) Dotykové ovládání je stále populárnější a objevuje se už ve většině elektronických zařízení. Ovládne i předměty kolem nás?
- IDC: V roce 2020 bude 10 % spotřebního zboží tištěno na 3D tiskárnách (Technet) Analytická společnost IDC představila předpověď vývoje IT trhu pro tento rok. Hlavní roli bude hrát mobilita. Zajímavý je odhad týkající se budoucnosti 3D tisku.
neděle 18. ledna 2015
Odkazem
Akce
- Seminář Aktivní účast při psaní výzkumného projektu v Horizontu 2020 (AV) pořádá Technologické centrum AV ČR 12. 2. 2015 od 10h. v budově TC AV ČR, Ve Struhách 27, P6.[Registrace do 6. 2. 2015]
- Hodnocení výsledků výzkumných organizací 2014 bude dokončeno (Vyzkum) RVVI v reakci na komentáře a obavy, týkající se průběhu a dokončení hodnocení výsledků výzkumných organizací prováděném v roce 2014 sděluje, že toto hodnocení bude dokončeno dle vládou schválené Metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů (platné pro léta 2013 až 2015); konečné výsledky budou schválené se zpožděním.
- Byl zveřejněn seznam subjektů, které je podle doporučení Rady možné považovat za výzkumné organizace (Vyzkum) Seznam není závazným stanoviskem, ale pouze doporučením Rady, které subjekty by mohly být považovány za výzkumné organizace. Doporučení je obecné a nezakládá právo daného subjektu na získání institucionální / účelové podpory.
- SAV bude mít nového předsedu (AB) Akademický sněm SAV na místo odvolaného předsedy prof. Pastorka navrhl nového kandidáta, dosavadního místopředsedu SAV pro ekonomiku prof. Pavla Šajgalíka, kterého čeká náročný úkol transformace Akademie věd podle nového zákona.
- Informace z Rady pro výzkum, vývoj a inovace (AB, Vyzkum) Noví zástupci státní správy v Akademickém sněmu Akademie věd České republiky; Nové složení vědecké rady Grantové agentury České republiky.
[Vyzkum] [Vyzkum]
- Interaktivní muzeum Pevnost poznání v Olomouci zaplňují exponáty (ČN) Slavnostní otevření muzea je naplánováno při příležitosti jubilejního 50. ročníku Academia film Olomouc, který se uskuteční 14. až 19. 4. 2015
- MŠMT zveřejnilo předběžný harmonogram výzev OP VVV na rok 2015 (AV) Potenciální žadatelé se dozví, v jaké prioritní ose a v jakém specifickém cíli bude výzva vyhlášena, jak bude výzva zaměřena – na jaké podporované aktivity a pro jaké příjemce, jak bude nastavena – zda bude kolová či průběžná a předběžné datum vyhlášení výzvy.
- Poslední možnost přihlášení k projektu Pro ženy ve vědě (ČN) Do konce ledna mohou české vědkyně přihlásit svou odbornou práci, a ucházet se tak o finanční ohodnocení v rámci unikátního projektu Pro ženy ve vědě. Pod záštitou společnosti L'Oréal
- Nadace Český literární fond (AB) bude udělovat Ceny Josefa Hlávky za původní knižní práci z oblasti vědecké a odborné literatury publikovanou v ČR v hodnoceném kalendářním roce. Návrhy na ocenění do 31. 1. 2015
- Nadace Český literární fond vypisuje rovněž výběrové řízení na poskytnutí příspěvků (AB) pro mladé vědce do 35ti let věku určených k částečné úhradě cestovních nákladů. Uzávěrky podání žádostí: 27. 3. 2015 a 11. 9. 2015.
- Veřejné soutěže ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích MŠMT (Vyzkum) byly vyhlášeny 15. 1. 2015. Uzávěrka přijímání návrhů projektů jsou v závislost na konkrétním programu do 10. 3. 2015, do 17. 3. 2015, nebo do 13. 3. 2015.
[Více informací v IS VaVaI-VES] [Více informací na stránkách MŠMT]
- Roboti a kvantová logika pro svobodnou mysl (vtm) Budoucnost robotů závisí na jejich schopnosti přizpůsobit se. Podobně jako u člověka je k tomu potřeba přidat trochu náhody.
- Mluvící počítače – od Elizy k Suzette (vtm) Dokážou komunikovat, zdají se být inteligentní. Přitom nerozumí tomu, co říkají, a odpovědi vybírají z databáze. Přiblíží se jednou člověku?
- Samoobslužné automatické taxíky v Singapuru (ČRo) V jedné oblasti na okraji Singapuru si budou moci již letos zákazníci zavolat automatické taxíky bez řidiče. Ty je pak v rámci oblasti dovezou na určitý počet vybraných míst.
- Počítačová tomografie - exkurze do lidské lebky (vtm) Dnešní tomografy mohou těžit z pokroku elektroniky a výpočetní techniky. Počítač je součástí tomografu a je schopný poskytnout výsledky prakticky okamžitě.
Meteorologie
- Videozáznam Science Café o letecké meteorologii (Science Café) Přednáška a beseda s Jackem Kerumem z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR o tom, co je to letecká meteorologie, jaké je její poslání a úkoly, s čím se potýká, jaké informace musí posádka letadla dostat.
- Otevřená data: finance povzbuzují další ministerstva, aby ukázala faktury (Technet) Občané, novináři, neziskovky i firmy mohou nyní nahlížet do účetnictví Ministerstva financí. Přehled faktur, výdajů a desítek dalších detailů si mohou stáhnout a s daty dále pracovat. Dohoda s EU vyžaduje otevření státních dat ještě tento rok.
- Superpočítač se naučil „dokonale“ hrát poker. Ukáže nám, jak blafovat? (Technet) Výzkumníci naučili počítač hrát poker tak dobře, že je dlouhodobě prakticky neporazitelný. Jedna z jednodušších variant pokeru je tímto „slabě vyřešena“.
- Jiří Drahoš: V české laboratoři vzniká první boranový laser na světě (ČRo) Akademii věd ČR letos čekají oslavy 125 let. Její nová koncepce chce víc propojit každodenní svět se světem vědy. Mezi první krůčky možná patří i objev boranového laseru.
- Čeští a španělští vědci stvořili nový druh laseru. Je odolný a šetrný (Lidovky) Čeští a španělští vědci vyvinuli první boranový laser na světě.
- Čeští a španělští vědci vyvinuli první boranový laser na světě (ČN) Je na bázi čistě anorganického materiálu, který z roztoku vyzařuje vysoce účinné a odolné modré laserové světlo.
pátek 9. ledna 2015
Seminář numerické analýzy a zimní škola - SNA'15
Seminář numerické analýzy a zimní škola - SNA'15
Modelování a simulace náročných technických problémů
Nová budova FEI VŠB-TU, Ostrava, 19. - 23. ledna 2015
Zaměření semináře: matematické modelování, numerické metody řešení PDR, numerická lineární algebra, efektivní implementace numerických metod, využití paralelních výpočtů, modelování a simulace náročných technických problémů.
[SNA'15]
Odkazem
Akademie věd
- Novoroční vzkaz předsedy Akademie věd ČR (AB) Na odkazu níže můžete shlédnout novoroční přání předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše do nového roku.
[novoroční přání] - Dopis Grantové agentuře ČR (AB) Ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR prof. Václav Hořejší a dalších 19 představitelů akademických pracovišť a výzkumných institucí ČR (mj. ředitel ÚI RNDr. Michal Chytil, DrSc.) adresovali 5. ledna 2015 otevřený dopis předsedovi GA ČR prof. Ivanu Netukovi. Oceňují v něm pozitivní změny a navrhují některá opatření, která by mohla pomoci zlepšit činnost GA ČR a zároveň napravit negativní pozůstatky minulosti.
[znění dopisu] - Špičkový výzkum ve veřejném zájmu (AB) Akademie věd představila na prosincovém Akademickém sněmu svoji novou strategii, která se připravovala dlouhou dobu a průběžně byla diskutována s řediteli pracovišť. Každá změna samozřejmě vyvolává ohlasy v celé šíři škály – od zcela záporných reakcí až po ty kladné. Šéfredaktorka AB Marina Hužvárová požádala předsedu Jiřího Drahoše o zodpovězení několika otázek.
- Předseda AV: Chtít od výzkumných center, aby se druhý rok zaplatila, a třetí vydělávala, je naivní (rozhlas) Čeští vědci si stěžují, že mají málo peněz na výzkum a vývoj, a mladí vědci odcházejí do světa, protože naše politiky věda víceméně nezajímá. Jsou výtky českých vědců oprávněné?
- Jubilejní rok Akademie věd (AB) Koncem tohoto měsíce, 23. ledna 2015, si Akademie věd ČR připomíná 125. výročí založení České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění – své přímé předchůdkyně, která se v roce 1952 společně s dalšími dobovými vědeckými institucemi stala základem Československé akademie věd.
- Message from the President (EMS) Pavel Exner from the Academy of Sciences of the Czech Republic in Prague has taken over as president of the European Mathematical Society from Marta Sanz-Solé. In his welcome message, he addresses several of the challenges that the society (and with it, European mathematicians) will meet in the future, and he introduces some of the events that are planned during this and the next year.
- O Hodnocení 2010–2014 s prof. Zažímalovou (AB) V tomto roce se uskuteční komplexní evaluace pracovišť AV ČR za období 2010–2014. Některé jeho nové aspekty nám u příležitosti zasedání Akademického sněmu vysvětlila prof. Eva Zažímalová z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, která v Akademické radě AV ČR odpovídá za přípravu hodnocení a je rovněž zastupující osobností při řešení koncepčních otázek podpory vědy z veřejných prostředků a při zpracování Strategie AV21.
- Stanovisko AVO k připravované Metodice (AVO) Metodika hodnocení výzkumných organizací má klíčový význam pro budoucí vývoj České Republiky, proto Asociace výzkumných organizací (AVO) od počátku usiluje o intenzivní spolupráci s týmem, který tuto metodiku připravuje.
- Na metodice zbývá ještě hodně práce!!! (AVO) Asociace výzkumných organizací hájila zájmy svých členů i aplikovaného výzkumu jako celku na konferenci IPN Metodika, která se konala 7. 1. 2015 v Pardubicích. Stanovisko AVO jsme ještě před zahájením konference probírali s prof. Moravcovou, garantkou celého projektu.
- Hodnocení kvality výzkumu na VŠ v UK (czelo) Kvalita výzkumu britských vysokoškolských institucí je nově posuzována systémem REF (Research Excellence Framework). V průběhu r. 2014 byl hodnocen výzkum na 154 univerzitách UK a výstupy byly zveřejněny online dne 18. prosince 2014.
- Bohumil Kartous: Na školách bychom měli posílit všeobecné vzdělání (rozhlas) Úroveň vzdělávání v naší společnosti byla předmětem rozhovoru moderátora Jana Burdy s Mgr. Bohumilem Kartousem, Ph.D. z EDUin, o.p.s., hostem úterního Studia Leonardo.
- Představení prof. Iva Babušky – laureáta Ceny Neuron za přínos světové vědě 2014 za matematiku (neuron) Česko-amerického matematika a stavebního inženýra, který se proslavil aplikovanou numerickou matematikou, představují prof. Zdeněk Strakoš a prof. John Tinsley Oden.
- Umělá pokožka, která umí cítit a předávat vjemy (rozhlas) Ve spolupráci jihokorejských a amerických vědců vzniká umělá pokožka, která je vyrobena z roztažitelného materiálu. Navíc dokáže nejen velmi přesně registrovat dotyky a tlak, ale také teplotu a vlhkost v místě, kde se dotýká jiného předmětu.
- Robotická vážka BionicOpter létá jako živá (VTM) Festo ve svých výzkumných laboratořích zkoumá technologie živých organismů. Po robotickém chobotu to zkouší s robotickou vážkou.
- NASA chystá pro Mars nový rover. Bude pátrat po možném životu (lidovky) Zkoumat klíčové otázky obyvatelnosti Marsu a posoudit přírodní zdroje a rizika pro budoucí výpravy lidí na sousední planetu Země je cílem nové mise, kterou chystá americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Misi, jejíž start se předpokládá v roce 2020, a má proto zatím označení Mars 2020, provede nové robotické vozítko.
- Robotika vpřed (matfyz) Robotický den se už tradičně těší velké oblibě. Tato hravá, inovativní a zábavná akce sdružuje odborné i amatérské nadšence do robotiky. V interview pro první mezinárodní robotický festival Cafe Neu Romance dr. David Obdržálek, hlavní organizátor Robotického dne, přibližuje poslání celé akce.
- Časté užívání smartphonu zanechává stopy na mozku (rozhlas) Časté užívání chytrého telefonu zanechává stopy v našem mozku. A trvalého charakteru. Hbité psaní – nebo spíše ťukání – na smartphonu totiž mění aktivitu mozku podobně, jako třeba dlouholeté cvičení na housle.
- Chytré telefony mění naši mozkovou kůru. Už za pár dní (tyden) Používání moderních zařízení s dotykovými displeji má vliv na organizaci mozkové kůry. Projevuje se to v řádu jednotlivých dnů.
- Corriere della Sera: Za úplňku spíme méně a hůře (ČN) Úplněk zkracuje dobu spánku zhruba o 20 minut a také způsobuje, že hůře usínáme. Měsíční fáze mají vliv na naše životy, píše italský deník Corriere della Sera.
- Why some ants have bigger brains (sciencemag) Study addresses long-standing biological debate.
- Výsledky aplikovaného výzkumu v ÚEM AV ČR (AB) Vedoucí vědecká instituce v oblasti biomedicínského výzkumu u nás – Ústav experimentální medicíny AV ČR – zaznamenala v roce 2014 výsledky, které nacházejí přímé použití v medicíně a jejichž cílem je nejen zlepšit porozumění vzniku závažných onemocnění, ale i léčebné využití v klinické praxi.
- Pohání evoluci místo sobeckých genů sobecké ribozomy? (tyden) Od šedesátých let minulého století vnímají vědci všechny živé organizmy jako pouhé dopravní prostředky pro geny. Zatímco těla jsou pomíjivá a smrtelná, geny mohou být téměř věčné. Stačí, aby zajistily výrobu vlastních kopií, je to jejich jediný zájem. To jenom aby svůj hlavní zájem mohly realizovat, pořídily těla.
- Co prozradila čínská příjmení (VTM) Čínští historici a genetici vystopovali dávné migrace ze zastoupení příjmení současných obyvatel Číny.
- How some whales live more than 200 years (sciencemag) Genetic analysis gives clues to cetacean longevity.
- A 100-year study of artificial intelligence? Microsoft Research’s Eric Horvitz explains (sciencemag) It’s challenging enough to sustain any scientific study for a decade. Now Eric Horvitz, managing director of the Microsoft Research lab in Redmond, Washington, is launching a project he wants to last a century.
- Beyond the Turing Test (sciencemag) Concluding that there is no one test for machine intelligence, AI researchers develop a battery of research challenges.
- Texas Hold ’em poker solved by computer (sciencemag) Researchers have developed a poker-playing computer program that can defeat even the best human players.
- Poker program Cepheus is unbeatable, claim scientists (theguardian) Cepheus learned poker by playing over a billion billion hands – more than have been played in the entirety of human history.
- More Tips on Book and Thesis Writing (Nick Higham) Following my earlier post Top Five Tips on Book Writing, here are seven more tips. These apply equally well to writing a thesis.
- Když budete o sobě lhát, nebude vám fungovat ani lednička. Trendy 2015 (technet) Nejprve vám to možná bude znít směšně, potom logicky a užitečně a nakonec dost možná děsivě. Přichází internet věcí. Věcí, které o nás budou chtít vědět možná víc, než se nám bude líbit. I takové předpovědi zazněly první den veletrhu International CES v Las Vegas.
- Z archivů: Bagr na kapry a další vynálezy našich zapomenutých velikánů (technet) Podívejte se na zašlé fotografie z temných zákoutí archivů, které přinášejí zapomenutá svědectví o vynalézavosti našich předků na poli vědy a techniky.
- Sto let od formulování obecné teorie relativity (rozhlas) Rok 2015 přináší celou řadu zajímavých výročí z oblasti vědy - je tomu právě 150 let od formulace Maxwellových rovnic popisujících elektromagnetické vlny, dále 100 let od Einsteinovy revoluční obecné teorie relativity a uplynulo také půl století od vynálezu optických vláken.
- Liberecký ráj vědy a techniky iQLandii navštívilo loni 370 tisíc lidí (lidovky) Nově otevřené science centrum iQLandia v Liberci navštívilo za loňský rok 370 000 lidí. Ráj vědy a techniky se přitom pro návštěvníky otevřel až na konci března, má tak za sebou devět měsíců provozu.
neděle 4. ledna 2015
Semináře
-
5. 1. 2015 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UKIvana Pultarová: Preconditioning of stochastic Galerkin method
- Necas Seminar on Continuum Mechanics
5. 1. 2015 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UKJosef Málek (Mathematical Inst., Charles Univ.): Large data analysis for the Kolmogorov two-equation model of turbulence - Seminář SIAM SC
6. 1. 2015 (úterý), 14:00, Sokolovská 83, MFF UK, Sem. místnost KNM
Keiichi Morikuni: Inner-iteration preconditioning for singular linear systems
pátek 2. ledna 2015
Semináře
-
5. 1. 2015 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UKIvana Pultarová: Preconditioning of stochastic Galerkin method
- Necas Seminar on Continuum Mechanics
5. 1. 2015 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UKJosef Málek (Mathematical Inst., Charles Univ.): Large data analysis for the Kolmogorov two-equation model of turbulence - Seminář SIAM SC
6. 1. 2015 (úterý), 14:00, Sokolovská 83, MFF UK, Sem. místnost KNM
Keiichi Morikuni: Inner-iteration preconditioning for singular linear systems
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)