pátek 30. ledna 2015

Semináře

  • 94. kolokvium
    4. 2. 2015 (středa)14:00, MFF UK, Malostranské nám. 25 , S5, 2nd floor
    Emmanuel Candes  (Stanford University)
    Robust principal component analysis?
  • 5. 2. 2015 (čtvrtek)14:00, MFF UK, Malostranské nám. 25 , S3, 3rd floor
    Emmanuel Candes  (Stanford University)
    Modern optimization meets physics: recent progress on the phase retrieval problem

Odkazem

Hodnocení vědy
  • K rozdělení peněz na výzkum chybí klíč (ihned) Usain Bolt protrhává pomyslnou cílovou pásku závodu na 100 metrů. Opět jednoznačně vítězí v čase pod 10 vteřin. Na tiskovou konferenci po závodě se však místo něj dostaví obtloustlý muž středního věku tvářící se zamyšleně a při řeči svírající bradu mezi palec a ukazovák. Všem oznámí, že s nastalou situací je třeba něco urgentně udělat, protože stávající způsob hodnocení výkonnosti sprinterů znevýhodňuje obézní bělochy ve středním věku. Ti pak dosahují v průměru dvojnásobného času než pan Bolt a cítí se diskriminováni. Zatím se tedy měření času ruší a pracovní skupina skvělých žen a mužů již pracuje na spravedlivějším systému měření sprinterské výkonnosti.
  • Historický rekord za všechny peníze na VaV (metodikahodnoceni) Krátký postřeh k malé mediální senzaci: Letos prý stát dá na vědu nejvíce peněz v historii. Je to sice pravda, ale senzace to žádná není.
AV ČR
  • 125 let Akademie věd České republiky (AB) Přesně ve výroční den 23. ledna, kdy byla v roce 1890 založena Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, se v Rytířském sále Valdštejnského paláce Senátu PČR sešla akademická obec a představitelé politické sféry, aby si připomněli 125. výročí předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR.
Ceny
  • Voda je i v rumu. Jak popularizovat vědu a vyhrát 100 tisíc (technet) Sto tisíc korun si Petr Juračka z Přírodovědecké fakulty v Praze odnesl ze soutěže o nejlepší popularizační video o vědě. Jeho předmět byl sice na pohled malý velikostí i významem, přesto se ukázal i pro laiky přitažlivý. Může to být inspirací i pro účastníky letošního ročníku, kteří mají šanci na stejnou odměnu.
  • Medaile Vojtěcha Náprstka 2015 (AB) Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka, kterou od roku 2003 uděluje předseda Akademie věd ČR publicistům a vědcům jako ocenění za dlouholetou popularizaci vědeckých poznatků, převzali 28. ledna 2015 etnografka Jitka Staňková, bohemistka Markéta Pravdová a redaktor Marek Janáč.
Akce
  • Informační den pro oblast ICT v Horizontu 2020 (avcr) V souvislosti s aktuálně vyhlášenými výzvami pro oblast Informačních a komunikačních technologií v programu Horizont 2020 se bude konat seminář dne 6. února 2015 od 9:30 hod. v Praze (v budově TC AV ČR, Ve Struhách 27, Praha 6). Tuto akci pořádá Technologické centrum AV ČR a je určena zástupcům výzkumných organizací a univerzit, připravujícím projekty do výzev ICT s uzávěrkou v dubnu 2015.
    [registrační formulář]
Genetika
Mozek
  • Bolest zlepšuje paměť, informace se lépe vybavují (lidovky) Bolest a následný strach z bolesti mohou zlepšit zapamatování informací nebo zpětně zesílit zasuté vzpomínky. Ve studii, kterou otiskl odborný časopis Nature, k tomu dospěli vědci z Newyorské univerzity.
  • Víte, proč zíváte? Zeptali jsme se za vás vědců (lidovky) O jeho významu soupeří dvě fyziologické teorie: 1. zvýšení okysličení krve a mozkových struktur, 2. rychlé ochlazení krve a zabránění přehřátí mozku. Podle posledních prací převládá názor, že jde o reflex určený k lepšímu ochlazování mozku, který pak lépe pracuje i usíná.
  • Aktivace skupiny buněk v mozku nadělá z myší žíznivky (tyden) Biologové objevili dvě skupiny neuronů, které fungují jako vypínač touhy napít se. Když je zapnutá jedna z nich, máme neutišitelnou žízeň. Když je zapnutá druhá, voda nám nejede, ačkoliv jsme se předtím dlouho nenapili.
  • Childhood neglect erodes the brain (sciencemag) Latest study of Romanian orphanages finds loss of white matter in young children.
  • Chicks see numbers like we do (sciencemag) Newborn chickens count from left to right.
Genetika+mozek
  • Velká studie odhalila geny spojené s nemocemi mozku (tyden) Proč mají někteří lidé větší než mozky než jiní, případně proč mají větší některé jejich části? Jak to, že někomu to myslí celý život stárnutí navzdory, kdežto jiní starší lidé si stěžují na problémy s vybavováním informací nebo s koordinací pohybů?
Robotika
Umělá inteligence
  • Počítače v hlavní roli (mff) Letošní matfyzácká Jedna noc s informatikou a matematikou přinesla program propojující obory, které nese ve svém názvu. Hlavním bodem programu byla mimořádná přednáška zahraničního hosta prof. Jacka Copelanda s názvem Alan Turing and the Birth of the Computer.
Klimatologie
Kryptologie
  • Britové obětovali celé město, aby neprozradili, že prolomili Enigmu (technet) V kinech má právě premiéru film Kód Enigmy. Jaký byl skutečný příběh tohoto šifrovacího stroje, který nacisté používali pro komunikaci? Britové, Francouzi a Poláci už před začátkem války pracovali na prolomení šifry. Byli úspěšní. Aby tento fakt utajili, museli bohužel umírat i civilisté.
Zajímavosti
  • Naše univerzity připravují na práci, ty britské učí přemýšlet, tvrdí Čech, který studuje na Oxfordu (rozhlas) Den na univerzitě v Oxfordu začíná brzy. Pro českého studenta Jana Václava Nedvídka, který na této prestižní škole studuje, už v pět hodin ráno, aby stihl dvouhodinový veslařský trénink na vodě. Před rozhovorem s moderátorkou Lucií Výbornou si však trochu přispal. „Vstával jsem až ve čtvrt na šest,“ přiznává.
  • Život bez nuly (vesmir) Historie nuly patří k prastarým příběhům. Zatímco pro nás je dnes nula něčím přirozeným, v dávné minulosti ji lidé vnímali jako cosi cizího a obávaného. Pro některé kultury byla tak odpudivá, že se raději rozhodly žít bez ní. O strachu z nuly a jejím zrození píše Charles Seife v knize Nula. Životopis jedné nebezpečné myšlenky. Přinášíme vám ukázku.
  • Nejošemetnější z čísel (vesmir) Jak dělení nulou akcelerovalo vývoj přírodovědy. Jak se filosofické vakuum proměnilo ve vakuum fyzikální. A proč už nemusíme mít hrůzu z prázdnoty.
  • Jak by vypadaly Hvězdné války. Kamera unikátně zachytila paprsek laseru (technet) Laserové „výstřely“ můžete vidět jen ve filmech či hrách, ve skutečnosti svazek světla nepostřehnete. Nyní ale jeho průlet vzduchem zachytila kamera. Protože nebyla dost rychlá, jde spíše o specifický typ časosběrné fotografie a matematického dopočítávání obrazu. Lepší to ale jen tak nebude.
  • Kvantový počítač se utkal s dnešními procesory. Zvítězil? (VTM) S kvantovými počítači přijdou neuvěřitelně rychlé výpočty těch nejnáročnějších problémů. Úlohy ale zatím musí být šité na míru.
  • Informace jsou nebezpečné. Buďte ostražití (VTM) Základním jazykem vesmíru je matematika. Již od počátku vesmíru před 13,7 miliardami let se v rámci hmoty a energie šířila také informace. To, že určitý atom reaguje s dalším, je vlastně rovnice, kterou můžeme zapsat pomocí matematiky.
  • Ovládání pomocí očí může nahradit prsty (VTM) Je to už blízko. Přestaneme sahat na displej a grafické rozhraní počítačů a mobilů budeme ovládat očima.

neděle 25. ledna 2015

SOFSEM 2015

41st International Conference on Current Trends in Theory and Practice of Computer Science - SOFSEM (SOFtware SEMinar) is taking place in Giant Mountains, Czech Republic.

Date: 24. - 29. 1. 2015
Venue: Hotel Horizont, Velká Pláň 141, Pec pod Sněžkou


Scope: Foundations of Computer Science, Software & Web Engineering, Data, Information and Knowledge Engineering and Cryptography, Security, and Verification.

[Webové stránky konference] [Program] [Archiv minulých ročníků]

Pražské setkání logiků 2015

Akci pořádá Ústav informatiky AV ČR  ve spolupráci s Matematickým ústavem AV ČR, Filozofickým ústavem AV ČR a Katedrou logiky FF UK, s laskavou podporou České společnosti pro kybernetiku a informatiku.

Termín: 13. a 14. 2. 2015
Místo: Vila Lanna, V Sadech 1, Praha 6


O své práci budou mluvit:
  •  Roman Barták (Matematicko-fyzikální fakulta, UK v Praze)
  •  Radek Honzík (Filozofická fakulta, UK v Praze)
  •  Mikoláš Janota (INESC-ID Lisboa)
  •  Michael Lieberman (Přírodovědecká fakulta, MU Brno)
  •  Vladimír Petkevič (Filozofická fakulta, UK v Praze)
  •  Igor Sedlár (Filozofická fakulta, UK v Bratislave)
  •  Pavol Zlatoš (Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, UK v Bratislave)
[Webová stránka akce]

Šachový turnaj Ústavu informatiky

Ústav informatiky AV ČR, v.v.i., pořádá 2. ročník
Šachového turnaje Ústavu informatiky

Termín: 10. 2. 2015 od 8:00
Místo: Ústav informatiky AV ČR, v.v.i. 
Pod Vodárenskou věží 2, Praha 8 (zasedací místnost č. 318)


Přihlášky obsahující jméno, příjmení, zaměstnavatele a případně ELO FIDE nebo ČR zasílejte na adresu hanka@cs.cas.cz do 5. 2. 2015 (pozdější přihlášky nemusí být přijaty).

[Více informací] [Stáhnout propozice] [Turnaj 2014]

Kurz ISCB ČR na téma "Survival Analysis"

Mezinárodní společnost pro klinickou biostatistiku v České republice, o.s., ve spolupráci s Ústavem informatiky AV ČR, v.v.i., a Matematicko-fyzikální fakultou UK Praha pořádá kurz:

Competing risks, multistate models and dynamic prediction in survival analysis
Lektor: Prof. Hein Putter, Ph.D.

Termín: 29. 5. 2015
Místo: Ústav informatiky AV ČR, v.v.i.
 Pod Vodárenskou věží 2, Praha 8


Uzávěrka přihlášek: 30. 4. 2015 (rozhodné je doručení platby za registraci)
Zvýhodněná včasná registrace: do 31. 1. 2015.

[Popis kurzu a pokyny pro registraci] [Hein Putter] [Citace/Goole Scholar]

Odkazem

Akce
Vědní politika
Popularizace
  • Jedna noc s informatikou a matematikou (MFF) představuje zajímavé aspekty informatiky a letos nově také matematiky. Akce se koná 27. 1. 2015 od 14:00 v budově MFF UK na Malostranském náměstí. Je určena hlavně pro studenty středních škol, ale také pro zvídavé žáky od 8. třídy základních škol či od tercií víceletých gymnázií i pro jejich učitele.
    [Soutěž do 30. 1. 2015 do 23:59]
  • FameLab 2015 – bavme se vědou! (AB) Mezinárodní soutěž pro mladé vědce a vědkyně FameLab pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše vstupuje v České republice do pátého ročníku. Přihlášky mohou podávat studenti a vědečtí a pedagogičtí pracovníci starší 21 let do 23. února 2015.
    [Přihláška a více informací]
  • Nobelisté měli vysvětlit svou práci kresbou. Dopadlo to všelijak (Technet) Vysvětlit práci laureátů Nobelovy ceny laikům často nebývá jednoduché. Proto Nobelovo muzeum žádá oceněné vědce, aby svou práci vysvětlili univerzálním jazykem: jednoduchou skicou.
Dotace a granty
Výzvy
Meteorologie
Genetika, genomika
Zajímavosti
  • Hodnocení všeho možného aneb význam a role citačního ohlasu v kinematografii:
    Ani diváci, ani kritici. Nejvýznamnější filmy předpovídá algoritmus (Technet) Komise v Kongresové knihovně ve Washingtonu každoročně vybere 25 „kulturně, historicky nebo esteticky nejvýznamnějších“ filmů světové kinematografie do filmové databáze IMDb. Výzkumníci  analýzou databáze  zjistili, že ukazatelem, podle kterého se dá další výběr titulů k zařazení do ochranného fondu predikovat s 91% úspěšností, je množství odkazů (tj. zmínek a citací) na daný film z jiných filmů, seriálů a televizních show. Pro uvedenou přesnost výsledku je potřeba, aby byl film starší pětadvaceti let a měl tak dostatečný čas k získání (či nezískání) svých odkazů.
  • Ovládání pomocí očí může nahradit prsty (vtm) Přestaneme sahat na displej a grafické rozhraní počítačů a mobilů budeme ovládat očima.
  • Čekejme dotykové ovládání na každém povrchu (vtm) Dotykové ovládání je stále populárnější a objevuje se už ve většině elektronických zařízení. Ovládne i předměty kolem nás?
  • IDC: V roce 2020 bude 10 % spotřebního zboží tištěno na 3D tiskárnách (Technet) Analytická společnost IDC představila předpověď vývoje IT trhu pro tento rok. Hlavní roli bude hrát mobilita. Zajímavý je odhad týkající se budoucnosti 3D tisku.

neděle 18. ledna 2015

Odkazem

Akce
Hodnocení vědy
Vědní politika
  • SAV bude mít nového předsedu (AB) Akademický sněm SAV na místo odvolaného předsedy prof. Pastorka navrhl nového kandidáta, dosavadního místopředsedu SAV pro ekonomiku prof. Pavla Šajgalíka, kterého čeká náročný úkol transformace Akademie věd podle nového zákona.
  • Informace z Rady pro výzkum, vývoj a inovace (AB, Vyzkum) Noví zástupci státní správy v Akademickém sněmu Akademie věd České republiky; Nové složení vědecké rady Grantové agentury České republiky.
    [Vyzkum] [Vyzkum]
Popularizace
Dotace a granty
Výzvy
Robotika
Medicína, zpracování obrazu
Meteorologie
  • Videozáznam Science Café o letecké meteorologii (Science Café) Přednáška a beseda s Jackem Kerumem z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR o tom, co je to letecká meteorologie, jaké je její poslání a úkoly, s čím se potýká, jaké informace musí posádka letadla dostat.
Zajímavosti

pátek 9. ledna 2015

Seminář numerické analýzy a zimní škola - SNA'15

Seminář numerické analýzy a zimní škola   -   SNA'15


Modelování a simulace náročných technických problémů

Nová budova FEI VŠB-TU, Ostrava, 19. - 23. ledna 2015

Zaměření semináře: matematické modelování, numerické metody řešení PDR, numerická lineární algebra, efektivní implementace numerických metod, využití paralelních výpočtů, modelování a simulace náročných technických problémů.

Odkazem

Akademie věd
  • Novoroční vzkaz předsedy Akademie věd ČR (AB) Na odkazu níže můžete shlédnout novoroční přání předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše do nového roku.
    [novoroční přání]
  • Dopis Grantové agentuře ČR (AB) Ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR prof. Václav Hořejší a dalších 19 představitelů akademických pracovišť a výzkumných institucí ČR (mj. ředitel ÚI RNDr. Michal Chytil, DrSc.) adresovali 5. ledna 2015 otevřený dopis předsedovi GA ČR prof. Ivanu Netukovi. Oceňují v něm pozitivní změny a navrhují některá opatření, která by mohla pomoci zlepšit činnost GA ČR a zároveň napravit negativní pozůstatky minulosti.
    [znění dopisu]
  • Špičkový výzkum ve veřejném zájmu (AB) Akademie věd představila na prosincovém Akademickém sněmu svoji novou strategii, která se připravovala dlouhou dobu a průběžně byla diskutována s řediteli pracovišť. Každá změna samozřejmě vyvolává ohlasy v celé šíři škály – od zcela záporných reakcí až po ty kladné. Šéfredaktorka AB Marina Hužvárová požádala předsedu Jiřího Drahoše o zodpovězení několika otázek.
  • Předseda AV: Chtít od výzkumných center, aby se druhý rok zaplatila, a třetí vydělávala, je naivní (rozhlas) Čeští vědci si stěžují, že mají málo peněz na výzkum a vývoj, a mladí vědci odcházejí do světa, protože naše politiky věda víceméně nezajímá. Jsou výtky českých vědců oprávněné?
  • Jubilejní rok Akademie věd (AB) Koncem tohoto měsíce, 23. ledna 2015, si Akademie věd ČR připomíná 125. výročí založení České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění – své přímé předchůdkyně, která se v roce 1952 společně s dalšími dobovými vědeckými institucemi stala základem Československé akademie věd.
  • Message from the President (EMS) Pavel Exner from the Academy of Sciences of the Czech Republic in Prague has taken over as president of the European Mathematical Society from Marta Sanz-Solé. In his welcome message, he addresses several of the challenges that the society (and with it, European mathematicians) will meet in the future, and he introduces some of the events that are planned during this and the next year.
Hodnocení vědy
  • O Hodnocení 2010–2014 s prof. Zažímalovou (AB) V tomto roce se uskuteční komplexní evaluace pracovišť AV ČR za období 2010–2014. Některé jeho nové aspekty nám u příležitosti zasedání Akademického sněmu vysvětlila prof. Eva Zažímalová z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, která v Akademické radě AV ČR odpovídá za přípravu hodnocení a je rovněž zastupující osobností při řešení koncepčních otázek podpory vědy z veřejných prostředků a při zpracování Strategie AV21.
  • Stanovisko AVO k připravované Metodice (AVO) Metodika hodnocení výzkumných organizací má klíčový význam pro budoucí vývoj České Republiky, proto Asociace výzkumných organizací (AVO) od počátku usiluje o intenzivní spolupráci s týmem, který tuto metodiku připravuje.
  • Na metodice zbývá ještě hodně práce!!! (AVO) Asociace výzkumných organizací hájila zájmy svých členů i aplikovaného výzkumu jako celku na konferenci IPN Metodika, která se konala 7. 1. 2015 v Pardubicích. Stanovisko AVO jsme ještě před zahájením konference probírali s prof. Moravcovou, garantkou celého projektu.
  • Hodnocení kvality výzkumu na VŠ v UK (czelo) Kvalita výzkumu britských vysokoškolských institucí je nově posuzována systémem REF (Research Excellence Framework). V průběhu r. 2014 byl hodnocen výzkum na 154 univerzitách UK a výstupy byly zveřejněny online dne 18. prosince 2014.
Školství
Ceny
Robotika
  • Umělá pokožka, která umí cítit a předávat vjemy (rozhlas) Ve spolupráci jihokorejských a amerických vědců vzniká umělá pokožka, která je vyrobena z roztažitelného materiálu. Navíc dokáže nejen velmi přesně registrovat dotyky a tlak, ale také teplotu a vlhkost v místě, kde se dotýká jiného předmětu.
  • Robotická vážka BionicOpter létá jako živá (VTM) Festo ve svých výzkumných laboratořích zkoumá technologie živých organismů. Po robotickém chobotu to zkouší s robotickou vážkou.
  • NASA chystá pro Mars nový rover. Bude pátrat po možném životu (lidovky) Zkoumat klíčové otázky obyvatelnosti Marsu a posoudit přírodní zdroje a rizika pro budoucí výpravy lidí na sousední planetu Země je cílem nové mise, kterou chystá americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Misi, jejíž start se předpokládá v roce 2020, a má proto zatím označení Mars 2020, provede nové robotické vozítko.
  • Robotika vpřed (matfyz) Robotický den se už tradičně těší velké oblibě. Tato hravá, inovativní a zábavná akce sdružuje odborné i amatérské nadšence do robotiky. V interview pro první mezinárodní robotický festival Cafe Neu Romance dr. David Obdržálek, hlavní organizátor Robotického dne, přibližuje poslání celé akce.
Mozek
Biomedicína
  • Výsledky aplikovaného výzkumu v ÚEM AV ČR (AB) Vedoucí vědecká instituce v oblasti biomedicínského výzkumu u nás – Ústav experimentální medicíny AV ČR – zaznamenala v roce 2014 výsledky, které nacházejí přímé použití v medicíně a jejichž cílem je nejen zlepšit porozumění vzniku závažných onemocnění, ale i léčebné využití v klinické praxi.
Genetika
  • Pohání evoluci místo sobeckých genů sobecké ribozomy? (tyden) Od šedesátých let minulého století vnímají vědci všechny živé organizmy jako pouhé dopravní prostředky pro geny. Zatímco těla jsou pomíjivá a smrtelná, geny mohou být téměř věčné. Stačí, aby zajistily výrobu vlastních kopií, je to jejich jediný zájem. To jenom aby svůj hlavní zájem mohly realizovat, pořídily těla.
  • Co prozradila čínská příjmení (VTM) Čínští historici a genetici vystopovali dávné migrace ze zastoupení příjmení současných obyvatel Číny.
  • How some whales live more than 200 years (sciencemag) Genetic analysis gives clues to cetacean longevity.
Umělá inteligence
Zajímavosti

neděle 4. ledna 2015

Semináře

  • 5. 1. 2015 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UK
    Ivana PultarováPreconditioning of stochastic Galerkin method
  • Necas Seminar on Continuum Mechanics   
    5. 1. 2015 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
    Josef Málek (Mathematical Inst., Charles Univ.)Large data analysis for the Kolmogorov two-equation model of turbulence
  • Seminář SIAM SC  
    6. 1. 2015 (úterý)14:00, Sokolovská 83, MFF UK, Sem. místnost KNM
    Keiichi Morikuni
    Inner-iteration preconditioning for singular linear systems

pátek 2. ledna 2015

Semináře

  • 5. 1. 2015 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UK
    Ivana PultarováPreconditioning of stochastic Galerkin method
  • Necas Seminar on Continuum Mechanics   
    5. 1. 2015 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
    Josef Málek (Mathematical Inst., Charles Univ.)Large data analysis for the Kolmogorov two-equation model of turbulence
  • Seminář SIAM SC  
    6. 1. 2015 (úterý)14:00, Sokolovská 83, MFF UK, Sem. místnost KNM
    Keiichi Morikuni
    Inner-iteration preconditioning for singular linear systems