Vědní politika
- Kafemlejnek mele z posledního (AVO) Ve Výzkumném a zkušebním ústavu v Praze Letňanech se ve středu 23. 7. 2014 sešli zástupci Asociace výzkumných organizací (AVO) s prof. Jitkou Moravcovou a prof. Václavem Havlíčkem, aby společně diskutovali o přípravě nové metodiky hodnocení výzkumných organizací vytvářené v rámci IPN Metodika.
- Špičkový základní výzkum představen investorům (AVO) 10 držitelů grantů Proof-of-Concept Evropské rady pro výzkum (ERC) představilo minulý týden své inovativní nápady investorům.
- Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (AVO) Přinášíme aktuální znění programového dokumentu OP PIK 2014 – 2020, včetně jeho příloh, který byl dne 14. července 2014 schválen vládou ČR a následně dne 15. července 2014 zaslán Evropské komisi k posouzení.
[Programový dokument OP PIK]
European Research Council
Konference
- SOFSEM 2015 41st International Conference on Current Trends in Theory and Practice of Computer Science, January 24–29, 2015, Pec pod Sněžkou, Czech Republic.
- Abstracts Deadline: Friday, August 1, 2014.
- Full Papers Deadline: Friday, August 15, 2014.
Mozek
- Přerušovaný spánek vyčerpává (rozhlas) Po přerušovaném spánku je člověk unavený podobně, jako kdyby spal za celou noc nepřetržitě pouhé čtyři hodiny.
Genetika
Biomedicína
Popularizace
- Techmania v Plzni chystá novinky v expozicích (ČN) Zcela novou expozici zaměřenou na "filmohraní", která skrze tvorbu filmu a obrázků přiblíží zejména optiku, dále novinku seznamující netradičně s čistou matematikou i rozšíření jedné ze současných expozic nabídne ještě letos Techmania Science Center v Plzni.
Zajímavosti
- Vila Lanna v Gmundenu (AB) Dostalo se nám příležitosti představit lannovské letní sídlo v Horních Rakousích, situované do skalnaté krajiny Solnohradska, na niž odkazují mytické kořeny rodové dynastie prostřednictvím motivů Travenského salonu v pražské stavbě.
Evaluace vědy
Zahraniční spolupráce
Konference, přednášky
- Computational Mechanics 2014 Cílem 30. ročníku vědecké konference VÝPOČTOVÁ MECHANIKA 2014 je seznámit účastníky konference a širší odbornou veřejnost s nejnovějšími poznatky a výsledky dosaženými v různých oblastech inženýrské mechaniky za uplynulý rok a upevnit kontakty mezi akademickými pracovišti a průmyslem. Konference se koná 3.– 5. listopadu 2014 v OREA Wellness Hotelu Horizont, Špičák 126, Železná Ruda. On-line registrace a zaslání anotace příspěvku nejpozději do 20. července 2014.
[on-line registrace]
- MEMICS Doctoral Workshop on Mathematical and Engineering Methods in Computer Science The aim is to provide a scientific forum for researchers interested in applications of mathematical and engineering methods in computer science. Selected papers will be published by Springer in the Lecture Notes of Computer Science. October 17-19, 2014, University Centre Telc. Submission of short abstracts of regular papers July 24, 2014, submission of full regular papers July 31, 2014.
- Pátečníci Společenskovědní sekce Sisyfa - Pátečníci vás zve na pátek 18. července 2014 v 17 hodin na přednášku pátečníka Doc. MUDr. Oldřicha Vinaře, DrSc. na téma: Já je můj mozek. Přednáška bude o tom, jak pracuje lidský mozek. Půjde o stručnou zmínku, jak se lidský mozek vyvinul, a následně budeme hovořit o tom, že hlavním strůjcem jeho struktury je jazyk, který člověka odlišuje od všech ostatních živých tvorů. Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Robotika, meteorologie, klimatologie, genetika, statistika
Popularizace
- Creativity Workshop for EPSRC NA-HPC Network (Nick Higham) The EPSRC Network Numerical Algorithms and High Performance Computing, coordinated by David Silvester and me, came to the end of its three-year term in May 2014. One of our final activities was a two-day Creativity Workshop, held at Chicheley Hall just before Easter.
Zajímavosti
- Věda, kde byste ji nečekali (AB) Jakkoli je v povědomí lidí celkem dobře známa dvojice nevidomého člověka provázeného vodicím psem, možnosti čtyřnohých pomocníků jsou daleko pestřejší.
- Co všechno zvládne lidské tělo? (VTM) Lidské tělo je evolučním vývojem stále zdokonalováno. Některé jeho fyzikální hranice ale nelze překonat. Co vlastně samotné lidské tělo dokáže zvládnout a vydržet?
- Zírání do černé díry. Vědci vyvinuli materiál černější než černá (Lidovky) Všichni milovníci černé barvy, od avantgardních umělců po fanoušky metalu, puritány a epigony Coco Chanel, by měli zbystřit. Vědci totiž vyvinuli nový materiál z nanovláken, který je černější než černá, a tudíž by mohl být právem prohlášen nejtmavějším materiálem světa.
- Seminář ISCB ČR
14. 7. 2014 (pondělí), 13:30, ÚI AV ČR, místnost 222
Sharon X. Xie (Department of Biostatistics and Epidemiology, Perelman School of Medicine, University of Pennsylvania): Nonparametric discrete survival function estimation with uncertain endpoints using an internal validation subsample
Evaluace vědy
- Scholarly journal retracts 60 articles, smashes ‘peer review ring’ (Washington Post, 10. 7.) Every now and then a scholarly journal retracts an article because of errors or outright fraud. ... Now comes word of a journal retracting 60 articles at once, because a “peer review and citation ring” was apparently rigging the review process to get articles published. ... The publication is the Journal of Vibration and Control (JVC), a part of the SAGE group of academic publications, which operates about 700 other journals.
Související: [Retraction Watch 8. 7.] [Washington Post 11. 7.]
Vědní politika
- Čerpání z fondů EU? Žádný zázrak, přiznala Jourová (Novinky) Česko zřejmě čeká v nejbližších týdnech rozhodnutí, zda se více zaměřit na urychlení projektů v končícím programovém období, nebo se raději věnovat kvalitní přípravě nových programů. Týká se to hlavně Operačních programů Životní prostředí, Výzkum a vývoj pro inovace, Praha - Konkurenceschopnost a ROP Severozápad. "V předmětných programech bude potřeba ještě přitlačit, tedy jít například do rizika a vzít k financování i takové projekty, které budou na hraně stihnutelnosti do konce příštího roku," podotkla Jourová... Česko je z hlediska čerpání peněz z evropských fondů nejhorší z celé unie... V období 2007 až 2013 mohlo Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat přibližně 700 miliard korun. Na konci letošního prvního čtvrtletí bylo na účtech příjemců dotací pouze 57 procent této částky...
- Na český výzkum by do roku 2020 mělo jít z EU asi 27,5 mld. korun (ČN) Na rozvoj českého výzkumu by do roku 2020 měla jít z evropských fondů zhruba miliarda eur (asi 27,5 miliardy korun). Počítá s tím návrh operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
Popularizace
- Budoucnost začíná teď aneb takhle vědce neznáte (AB) Významné české badatele představuje výstava u příležitosti 50. výročí pořadu Meteor vysílaného na Českém rozhlasu, která je od 3. července k vidění v prostorách Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Autor velkoformátových fotografií Khalil Baalbaki představil vědce v pozicích a místech, jak a kde si je lidé ne vždy dovedou představit – například astronoma Jiřího Grygara ve stavu beztíže či egyptoložku v roli mumie. S nadsázkou a humorem prezentuje jejich osobnost, koníčky i obor, jemuž se věnují.
Výzvy
- MŠMT vyhlásilo výzvu k předkládání návrhů výzkumných infrastruktur (AV) V rámci aktivity na podporu projektů velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální výzkum a inovace vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy výzvu k podávání návrhů výzkumných infrastruktur za účelem jejich komplexního komplexního zhodnocení. Výsledky tohoto hodnocení budou sloužit jako podklad pro rozhodnutí MŠMT o poskytnutí účelové podpory vybraným projektům pro nadcházející období 2016 – 2020/2022. Současně bude sloužit jako výchozí bod pro aktualizaci Cestovní mapy ČR velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace, která bude plnit roli strategického materiálu ČR pro oblast výzkumných infrastruktur. Uzávěrka pro podávání návrhů je 31. 7. 2014.
[Podrobné informace a kontakt]
Zajímavosti
- Analýza obrazu; matematické modelování; genetika
- Němci mají v Brazílii tajnou fotbalovou zbraň. Vědí vše o hráčích (Technet) Když němečtí fotbalisté během úterního semifinále mistrovství světa rychle rozebrali Brazilce, nebyla to náhoda. Evropský tým totiž mohl využít dokonalou znalost taktiky soupeře i vlastních schopností. Umožnila mu to nová softwarová analýza obrazového záznamu, která je součástí komplexnějšího analytického systému.
- Modelování struktur temné hmoty v počítači (ČRo) Trojice fyziků z USA a Francie vytvořila na počítači realistickou simulaci rozdělení temné hmoty ve vesmíru. Zjistili, že se pomocí matematiky dají poměrně dobře podchytit zákonitosti, s jakými temná hmota tvoří pomocí gravitačního působení prostorové struktury - konkrétně stěny, vlákna a prázdná místa ve formě bublin.
Evaluace vědy
- Komisi se nelíbí český vědecký „kafemlejnek“ (EurActiv) Financování české vědy a výzkumu potřebuje modernizaci a vyšší transparentnost. Nová metodika pro hodnocení vědecké činnosti v ČR je nedostatečná a dochází v ní ke zbytečným prodlevám. Ve specifických doporučeních v rámci tzv. evropského semestru na to českou vládu upozorňuje i Evropská komise.
- Hodnocení odborných knih, pilíř II: Podmínkou pro posouzení knihy v panelu je přístup členů panelu k plnému textu. Plný text knihy je možné zpřístupnit: a) jako přílohu uloženou prostřednictvím dokumentu „2.Pilir-formular v1.1.xls“ do datového úložiště; b) jako odkaz do repozitáře, kde je uložen plný text knihy, včetně přístupových práv k němu; c) jako odkaz, pokud je výtisk je evidovaný v Národní knihovně; d) fyzickým zasláním knihy do 14. 7. 2014 na adresu Úřadu vlády ČR.
- Aktualizace Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice v roce 2014 (Vyzkum) Seznam platný pro rok 2014 bude platný i pro rok 2015 s tím, že bude doplněn o další periodika. Výzva se týká pouze periodik, která nejsou dosud na Seznamu uvedena. Uzávěrka je 5. 9. 2014. Kontakt: PhDr. Zdeněk Roll, CSc. Tel.: 224 002 606, E-mail: roll.zdenek(at)vlada.cz
Vědní politika
- Vláda na návrh místopředsedy Bělobrádka odvolala část Rady pro výzkum, vývoj a inovace (Vyzkum) Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek dne 2. července 2014 předložil vládě návrh na odvolání části členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Vláda návrh schválila, odvoláno bylo 8 členů Rady.... V Radě kromě jejího předsedy Pavla Bělobrádka zůstávají: Prof. Jiří Málek, Doc. Jiří Cienciala, Dr. Zdeněk Havlas, Prof. Stanislava Hronová, Prof. Tomáš Jungwirth, Prof. Vladimír Mařík a Prof. Ivo Vondrák.
- Průvan v radě pro vědu: o miliardách už nebude rozhodovat Kopicová či Höschl (Lidovky) Vicepremiér Bělobrádek, předseda rady, již zahájil hledání nových členů. Jasno má být do konce prázdnin. Ve vládní radě skončilo osm členů: mimo jiné exministryně školství Miroslava Kopicová, psychiatr Cyril Höschl, podnikatel Zbyněk Frolík či profesor Rudolf Haňka z Cambridge, jenž zastával post hlavního vědeckého poradce premiéra Petra Nečase (ODS). Dalšími odvolanými jsou Karel Aim, Jaroslav Doležal, Karel Oliva a Miroslav Ryska.
- Vláda odvolala polovinu členů rady pro výzkum a vývoj (ČN) Vláda odvolala osm členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který stojí v čele rady, řekl, že už zahájil debaty o nominaci nových členů. Kabinet by je mohl jmenovat v létě, takže by rada mohla být znovu kompletní ještě před svým příštím zasedáním, které je naplánováno na 29. srpna.
- Předseda Akademie věd Drahoš: Kolaps české vědy určitě hrozí (ČR) Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš souhlasí s vicepremiérovým záměrem radu reformovat: „Postupně by měla být přetvořena na grémium pro koncepční a strategickou práci.“ Výhrady k odvolání radních ale má. „Především je třeba změnit celý systém na scéně výzkumu a vývoje,“ tvrdí Drahoš. „Existuje velmi dobrý vzor Německo...
Popularizace
- Centrum iQLandia v Liberci nabízí o prázdninách nové atrakce (ČN) Zábavní vědecké centrum iQLandia, které se v Liberci otevřelo na konci března, nabízí o prázdninách nové atrakce, film pro nejmenší v 3D planetáriu a experimentování v laboratoři nebo magickou Science show. Prodlouží se navíc i otvírací doba do 19 hodin.
Soutěže
- Fotosoutěž Věda fotogenická je určena všem zaměstnancům Akademie věd ČR, kteří mohou zasílat své fotografie (max. 3) s vědeckou tematikou, tj. fotografie objektů vědeckého zkoumání, přístrojů používaných k výzkumu, fotografie části živé a neživé přírody, jevů či činností souvisejících s prací zaměstnanců pracovišť AV ČR. Stáří soutěžní fotografie není omezeno.Přihlášení snímku musí provést pouze autor fotografie prostřednictvím stránek webových stránek do 1. srpna 2014.
[O soutěži] [Pravidla] [Kontakty]
Ceny
- Čestné oborové medaile (AB, AV) Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš ocenil 2. července 2014 tři významné badatele. Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhu ve fyzikálních vědách předal výrazné osobnosti české fyziky elementárních částic prof. Vladislavu Šimákovi a čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách udělil botanikům dr. Bohdanu Slavíkovi a dr. Vlastě Jankovské. Více
- Bolzanova medaile (AV) Čestnou oborovou medaili Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách získal RNDr. Pavel Krejčí, CSc., z Matematického ústavu AV ČR.
- Praemium Academiae 2014 - viz níže (oddíl Dotace a granty)
Dotace a granty
- Praemium Academiae 2014 (AB) Prestižní šestiletý grant – Akademickou prémii – udělil 25. června 2014 předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš doc. Ondřeji Santolíkovi z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a prof. Jiřímu Šponerovi z Biofyzikálního ústavu AV ČR. Prémie, jež je nejvýznamnějším vědeckým grantem v České republice, zahrnuje náklady spojené s výzkumem, pořízením přístrojů a mzdami pro nositele a jeho spolupracovníky do výše pěti milionů ročně po dobu šesti let.
- Expertní stanovisko k bonusům pro neziskové organizace v Horizontu 2020 (AV) V programu Horizont 2020 dochází ke změně v oblasti kalkulace osobních nákladů... V ČR v souvislosti s tím byla diskutována otázka osobního příplatku, u něhož nebylo zřejmé, zda se jedná o nárokovou složku. Podle níže odkazovaného expertního stanoviska se osobní ohodnocení jakožto nenároková složka mzdy stává složkou nárokovou okamžikem jejího přiznání ... Pokud je sjednáno osobní ohodnocení mzdovým výměrem, stává se součástí pracovní smlouvy...
[Plný text expertního stanoviska]
- Seminář k pravidlům pro státní podporu VaVaI (Vyzkum) Dne 3. června 2014 uspořádal odbor Rady pro VaVaI spolu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže seminář k pravidlům pro státní podporu VaVaI. Cílem bylo informovat o nových pravidlech pro poskytování státní podpory pro VaVaI, zejm. o novém nařízení Komise,... jakož i o novém rámci státní podpory VaVaI ...
- Nové předpisy Evropské unie k pravidlům pro státní podporu VaVaI (Vyzkum) Bylo publikováno nové Nařízení Komise, kterým se prohlašují určité kategorie podpory za slučitelné s vnitřním trhem, ...
- Desetina příjemců dotací na vědu měla majitele z daňových rájů (ČN) Přibližně desetina firem, které v letech 2011 až 2013 získaly z veřejných prostředků dotaci na výzkum a vývoj, měla většinového vlastníka z některé ze zemí považovaných za daňové ráje. Ukázala to analýza provedená na základě dat společnosti Bisnode, kterou podpořil Nadační fond proti korupci. Ve sledovaném období tyto firmy získaly celkem necelé 2,5 miliardy korun.
[Granty ve výzkumu, vývoji a inovacích – prostor pro korupci?]
[Obchodní společnosti získávající veřejné prostředky na projekty ve výzkumu, vývoji a inovacích]
[Ukázka poskytování peněz na projekty od TA ČR]
Výzvy
Zajímavosti
- Statistika
- Mozek
- Nevidíte si ani na špičku nosu. A může za to váš mozek! (ČR) Máme-li zdravé oči, nos samozřejmě vidíme. Důležitý je ale proces samotného zpracování zrakové informace v mozku. Ten si totiž vybírá, na co se soustředit (a co zobrazit) a jaké informace naopak ignorovat. S tím souvisí i fenomén slepoty z nepozornosti - vědecky popsaný jev, při kterém soustředěný člověk nezaznamená některé věci a události, které se dějí v jeho zorném poli.
- Genetika - Genomika
- Jak se vyhnout jedu z plesnivého obilí? Vědci zatím tápou (Lidovky) Pomoci může molekulární genetika. Vědci už přečetli kompletní dědičnou informaci celé řady cizopasných hub rodu Fusarium ...Díky tomu lze šlechtění plodin zaměřit na přesně vybrané znaky... Ještě více dokážou genoví inženýři... Rostliny vybaví sadou genů, podle kterých vyrábějí krátké řetězce ribonukleové kyseliny (RNA). Když houba napadne modifikovanou rostlinu, navážou se krátké RNA rostliny na „houbové“ RNA a spustí tak jejich destrukci. Houba se bez svých RNA neobejde a hyne...
- Vědci tvrdí, že s pomocí DNA odhalili záhadu kolem yettiho (ČN) Špatnou zprávu mají vědci pro všechny, kdo věří na yettiho. Experti se rozhodli prozkoumat DNA všech dostupných vzorků srsti pocházejících údajně z tohoto legendárního himálajského tvora - a zjistili, že pocházejí z medvěda či kozy.
- Klimatologie
- Čeští vědci
- Zvládneme zastavit nádor hlavy a krku, věří čeští vědci (Lidovky) & Čeští vědci patentovali nový způsob léčby rakoviny hlavy a krku (ČN) Tento typ nádoru není sice častý, ale obtížně se léčí. Pacientovi se musí chirurgicky odstranit rozsáhlé části obličeje a krku, což ho těžce poznamená. Nová léčba by se do praxe mohla dostat za deset až 15 let, pokud účinnost a bezpečnost potvrdí klinické studie.
- Nový recept českých vědců pro lepší vajíčka: Přidej plyn z pukavce (Trechnet) Česko-francouzský vědecký tým prokázal, že zrání savčích vajíček a jejich úspěšnou přeměnu v embrya ovlivňuje přítomnost plynu sulfanu, tedy sirovodíku. Zatím je vliv dokázaný jen u prasat, ale mohl by najít místo i v lidské medicíně... Češi zabodovali. Objasnili roli sirovodíku při zrání savčích vajíček (Lidovky) & Vědci ČZU objevili, jak sulfan pomáhá zrání savčích vajíček (ČN) "Prokázali jsme, že pod vlivem sulfanu se ve vajíčku urychleně aktivují hned dva enzymy, které jsou klíčové pro zrání vajíček," uvedl vedoucí týmu Jan Nevoral z ČZU. Objev by se mohl využít například při umělém oplodnění ve zkumavce.
- Novým technologiím pro čištění prostředí chybí pravidla, tvrdí vědci (Lidovky) Novým technologiím, které dokážou za pomoci slunečního záření odstranit nečistoty z ovzduší i z vody, ochránit fasády historických budov od nečistot nebo například vytvořit v domácnosti dokonale čisté prostředí, chybí v tuzemsku patřičné standardy a certifikáty. Zákazníkům se tak může stát, že koupí výrobek, který nakonec nebude fungovat. Zavádění fotokatalýzy do každodenního života (AB) je cílem nedávno vzniklé České společnosti pro aplikovanou fotokatalýzu (ČSAF), která byla představena na tiskové konferenci 27. června 2014 v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR. Společnost chce vytvořit podmínky pro uplatnění nových produktů z oboru nanotechnologií na trhu. Česká republika představuje na poli fotokatalýzy respektovanou velmoc.