pátek 18. dubna 2014

Odkazem

Politika
 • Quo Vadis Scientia? (AB) Z iniciativy místopředsedkyně senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice senátorky prof. Evy Sykové diskutovala 15. dubna 2014 v Senátu Parlamentu ČR téměř stovka českých vědců o udržitelnosti nově vybudovaných výzkumných center.
Evropská výzkumná rada
Výsledky výzkumu a vývoje
 • Patentová statistika (ČSÚ) Český statistický úřad zveřejnil patentovou databázi obsahující podrobné údaje o podaných patentových přihláškách, udělených patentech a zapsaných užitných vzorech za roky 1995 až 2013, a to v celé řadě třídění jdoucích nad rámec dat standardně publikovaných patentovými úřady.
Popularizace
 • Další důkaz, že čínská věda letí vzhůru (ČP, Martin Rychlík) „Hele, to je neskutečný. Číňani teď měli jednu studii zjišťovanou na třech tisících lidech. My jsme rádi za pár stovek naměřených,“ vyprávěla mi mladá doktorka z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Divila se obrovským vzorkům, se kterými čínští vědci pracují.
 • Erasmus táhne. Stipendium ale nepokryje ani základní potřeby (Lidovky) Díky vstupu Česka do Evropské unie se vysokoškolákům vyjíždějícím na výměnné pobyty do zahraničí otevřelo více destinací. Na nejznámější program Erasmus umožňující studium či stáž v cizině vyjelo přes 65.000 mladých Čechů a zvýšil se i počet cizinců studujících v Česku.
 • V Olomouci začal Academia film, představí špičkové odborníky (ČN) Prvními projekcemi začala dnes dopoledne mezinárodní přehlídka populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Před očima návštěvníků se budou až do neděle setkávat světové špičky popularizace vědy s profesionálními filmaři.
 • Plzeňská Techmania představuje práci výzkumného centra univerzity (ČN) Počítačové zařízení přesně snímající pohyb prstů, inverzní kyvadlo, soustava různě dlouhých kyvadel, která se rozvlní jako had, akvárium demonstrující proudění kapalin, tepelné štíty používané na pláštích raketoplánů a další exponáty představují ode dneška v plzeňském centru Techmania projekty výzkumného centra Nové technologie pro informační společnost (NTIS).
Podnebí
 • Změny klimatu jsou zatím únosné, bude hůř (Lidovky) Rychlejší a rozsáhlejší postup proti produkci skleníkových plynů jako viníků globálního oteplování požaduje zpráva, kterou připravil Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC), iniciovaný OSN. Přechod od fosilních paliv k nízkouhlíkové energetice, například větrné, solární či jaderné energii, je přitom i cenově dostupný.
Ceny
 • Medaile Bernarda Bolzana profesoru Součkovi (AB) Profesor Vladimír Souček z Matematického ústavu UK, který patří mezi světově respektované badatele v několika oblastech geometrie a jejích aplikací v matematické fyzice, převzal 16. dubna 2014 čestnou oborovou medaili Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách.
Počítače
 • Expert: Nebuďte naivní, neopakujte hesla. Pozor na malé weby (Technet) Heartbleed - chyba v internetovém šifrování - zasáhla celý svět. S bezpečnostní expertem jsme hledali, jak se největší bezpečnostní problém posledních let dotkne jednotlivých uživatelů. Rady jsou jednoduché: používejte unikátní hesla, dvojitou autorizaci a aktualizujte software i hardware.
 • Tipy pro Windows 8.1: záznam činnosti v PC nebo připojení ISO souborů (Technet) Pro záznam činnosti ve Windows 8.1 se hodí funkce Záznam postupu. Dále ukážeme, jak připojit ISO bez dalšího programového vybavení, jak na bootovací disk systému, jak zobrazit skryté soubory a složky, kde zjistit datum instalace systému a jak vylepšit hrany písma a kalibrovat barvy.
 • Tiskárny, které vyrábějí domy (Rozhlas)  Několik firem na světě vyvinulo trojrozměrné tiskárny, které jsou schopny velmi flexibilně vytisknout malé domky podle zadaných digitálních plánů a specifikace. Jde o významný pokrok směrem k automatizaci stavitelství.
 • Počítač v uchu (Rozhlas) Japonský inženýr Kazuhiro Taniguchi z Hirošimské městské univerzity vyrobil speciální mikropočítač, který je tak malý, že se dá nosit připevněný k uchu, jako naslouchátko nebo větší náušnice. Ušní mikropočítač je vybaven některými biosenzory pro sledování tělesných funkcí a má i základní bezdrátové komunikační schopnosti.
Zajímavosti
 • Do kina na disertaci (AB) Nezvyklou formou byla publikována doktorská disertace Michala V Šimůnka z Kabinetu dějin vědy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
 • Malý český projekt, který vás obohatí. Každý den nabízí ukázku z knihy (Technet) Pro inspiraci, ukrácení dlouhé chvíle nebo třeba když nevíte, jakou knihu si koupit. Projekt "Každý den jednu" vám každý den přináší jednu pečlivě vybranou ukázku z nějaké zajímavé knihy.
 • Vědci objevili zcela nový typ částice - tetrakvark (Rozhlas) Fyzikové z CERNu během pokusů v urychlovači LHC (Large Hadron Collider) vyrobili a pak zaznamenali velmi exotickou částici, která jinak ve vesmíru existovala ve větším množství jen v období do jedné mikrosekundy po Velkém třesku - tzv. tetrakvark.
 • Prokrastinace, nebo jen chronická lenost? To má ukázat průzkum (Lidovky) Prokrastinace, tedy chronické odsouvání povinností a úkolů, je tématem vědeckého výzkumu doktorandky Tatiany Malatincové z Masarykovy univerzity v Brně. Pokouší se rozbít některé stereotypy, například že prokrastinace je zástěrkou pro lenost.
 • Čeští vědci mají nový objev. Pomůže v boji proti černému kašli (Lidovky) Čeští vědci z Akademie věd ČR si nechali patentovat metodu, která může vylepšit vakcínu proti černému kašli. Díky jejich objevu se zabrání, aby jed bakterie této vysoce infekční nemoci tlumil obranyschopnost člověka. Toxin bakterie blokuje funkce bílých krvinek.
 • Kralupský obilný mlýn se mění na vědecký park, podívejte se (Lidovky) Vědecko-technický park, který staví Vysoká škola chemicko-technologická Praha (VŠCHT) od července roku 2013 v budově bývalého obilního mlýna v centru Kralup nad Vltavou, má být dokončen v říjnu. Otevřen bude pod názvem Technopark VTP Kralupy na začátku roku 2015 a práci tam najde asi 60 lidí.
 • Ostravská zoo vyhlásila sbírku na výzkum sloních nemocí (ČN) Ostravská zoologická zahrada vyhlásila veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude určen na výzkum nemocí slonů. Z vybraných peněz zoo podpoří výzkumné aktivity Leibnizova institutu pro výzkum zvířat v Berlíně, s nímž zahrada už několik let úspěšně spolupracuje.

Žádné komentáře:

Okomentovat