pátek 25. dubna 2014

Semináře

  • MOdelling REvised + MOdel REduction
    28. 4. 2014 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UK
    Josef Žabenský: 
    On a generalization of the Darcy-Forchheimer equation
    Tomáš Gergelits: Summary of papers concerning stability of Krylov subspaces
  • Seminář Hora Informaticae
    28. 4. 2014 (pondělí), 14:00, místnost 318
    David Coufal (ÚI AV ČR)
    Jádrové odhady hustot a regresních funkcí
  • Necas Seminar on Continuum Mechanics   
    28. 4. 2014 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
    Sebastian Schwarzacher  (Mathematisches Institut, Ludwig-Maxmillians-Universitat Munchen)
    Solenoidal Lipschitz truncation and its application to existence theory for fluids
  • Seminář oddělení výpočetních metod   
    30. 4. 2014 (středa)13:15, místnost 419
    Jaroslav Horáček, Milan Hladík (MFF UK, Praha)
    Interval techniques in global optimization
  • Seminář ISCB ČR
    30. 4. 2014 (středa), 13:30, místnost 222
    Lukáš Kotík (Státní ústav radiační ochrany)
    Obsah U-238 v moči horníků v závislosti na denních inhalačních příjmech a fyzikálně chemických parametrech aerosolu 
  • Seminář aplikované matematické logiky
    30. 4. 2014 (středa), 14:00, místnost 318
    Petr Révay
    Formalization of Hajek’s BL in Isabelle/HOL

Odkazem

Politika
Mozek
Robotika
  • Obama si v Japonsku zahrál fotbal s robotem Asimem (ČN) Americký prezident Barack Obama si při své návštěvě Japonska zahrál fotbal s humanoidním robotem Asimem. Setkal se s ním v Národním muzeu vědy a inovací v Tokiu, kde spolu také prohodili několik vět.
Akce
  • Jarní exkurze do světa vědy 2014 (TVT) Týden vědy a techniky Akademie věd ČR vás zve na květnové a červnové exkurze.
  • Advances in nonlinear PDEs: analysis, numerics, stochastics, applications The event shall provide an overview of recent progress in the mathematics of PDEs, in particular their interplay between analysis, numerical approximations, stochastic methods, and applications. The aim is to identify challenging mathematical problems and emerging research directions. June 2-3, 2014, Vienna University of Technology and University of Vienna, Austria. Registration closes on May 1st, 2014. No registration fee is required.
  • 4th Scientific Colloquium The main objective of the Colloquium is to provide the possibility to exchange ideas and experience in different areas of mathematics and applications. Main topics include mathematical formulation, modelling and simulations of current problems in chemical engineering and biology. The conference will be held on June 24 – 26, 2014, on the premises of the Institute of Chemical Technology in Prague. Registration and full article deadline is May 15, 2014,
  • Česko-německý den vědy (AB) V prostorách německého velvyslanectví v Praze se 15. května 2014 od 17:00 hod. koná Česko-německý den vědy. Během něj se představí nejvýznamnější německé vědecké a výzkumné instituce, se kterými bude možné navázat kontakt a případnou spolupráci.
Ceny
Zajímavosti

pátek 18. dubna 2014

Semináře

Odkazem

Politika
  • Quo Vadis Scientia? (AB) Z iniciativy místopředsedkyně senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice senátorky prof. Evy Sykové diskutovala 15. dubna 2014 v Senátu Parlamentu ČR téměř stovka českých vědců o udržitelnosti nově vybudovaných výzkumných center.
Evropská výzkumná rada
Výsledky výzkumu a vývoje
  • Patentová statistika (ČSÚ) Český statistický úřad zveřejnil patentovou databázi obsahující podrobné údaje o podaných patentových přihláškách, udělených patentech a zapsaných užitných vzorech za roky 1995 až 2013, a to v celé řadě třídění jdoucích nad rámec dat standardně publikovaných patentovými úřady.
Popularizace
  • Další důkaz, že čínská věda letí vzhůru (ČP, Martin Rychlík) „Hele, to je neskutečný. Číňani teď měli jednu studii zjišťovanou na třech tisících lidech. My jsme rádi za pár stovek naměřených,“ vyprávěla mi mladá doktorka z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Divila se obrovským vzorkům, se kterými čínští vědci pracují.
  • Erasmus táhne. Stipendium ale nepokryje ani základní potřeby (Lidovky) Díky vstupu Česka do Evropské unie se vysokoškolákům vyjíždějícím na výměnné pobyty do zahraničí otevřelo více destinací. Na nejznámější program Erasmus umožňující studium či stáž v cizině vyjelo přes 65.000 mladých Čechů a zvýšil se i počet cizinců studujících v Česku.
  • V Olomouci začal Academia film, představí špičkové odborníky (ČN) Prvními projekcemi začala dnes dopoledne mezinárodní přehlídka populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Před očima návštěvníků se budou až do neděle setkávat světové špičky popularizace vědy s profesionálními filmaři.
  • Plzeňská Techmania představuje práci výzkumného centra univerzity (ČN) Počítačové zařízení přesně snímající pohyb prstů, inverzní kyvadlo, soustava různě dlouhých kyvadel, která se rozvlní jako had, akvárium demonstrující proudění kapalin, tepelné štíty používané na pláštích raketoplánů a další exponáty představují ode dneška v plzeňském centru Techmania projekty výzkumného centra Nové technologie pro informační společnost (NTIS).
Podnebí
  • Změny klimatu jsou zatím únosné, bude hůř (Lidovky) Rychlejší a rozsáhlejší postup proti produkci skleníkových plynů jako viníků globálního oteplování požaduje zpráva, kterou připravil Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC), iniciovaný OSN. Přechod od fosilních paliv k nízkouhlíkové energetice, například větrné, solární či jaderné energii, je přitom i cenově dostupný.
Ceny
  • Medaile Bernarda Bolzana profesoru Součkovi (AB) Profesor Vladimír Souček z Matematického ústavu UK, který patří mezi světově respektované badatele v několika oblastech geometrie a jejích aplikací v matematické fyzice, převzal 16. dubna 2014 čestnou oborovou medaili Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách.
Počítače
  • Expert: Nebuďte naivní, neopakujte hesla. Pozor na malé weby (Technet) Heartbleed - chyba v internetovém šifrování - zasáhla celý svět. S bezpečnostní expertem jsme hledali, jak se největší bezpečnostní problém posledních let dotkne jednotlivých uživatelů. Rady jsou jednoduché: používejte unikátní hesla, dvojitou autorizaci a aktualizujte software i hardware.
  • Tipy pro Windows 8.1: záznam činnosti v PC nebo připojení ISO souborů (Technet) Pro záznam činnosti ve Windows 8.1 se hodí funkce Záznam postupu. Dále ukážeme, jak připojit ISO bez dalšího programového vybavení, jak na bootovací disk systému, jak zobrazit skryté soubory a složky, kde zjistit datum instalace systému a jak vylepšit hrany písma a kalibrovat barvy.
  • Tiskárny, které vyrábějí domy (Rozhlas)  Několik firem na světě vyvinulo trojrozměrné tiskárny, které jsou schopny velmi flexibilně vytisknout malé domky podle zadaných digitálních plánů a specifikace. Jde o významný pokrok směrem k automatizaci stavitelství.
  • Počítač v uchu (Rozhlas) Japonský inženýr Kazuhiro Taniguchi z Hirošimské městské univerzity vyrobil speciální mikropočítač, který je tak malý, že se dá nosit připevněný k uchu, jako naslouchátko nebo větší náušnice. Ušní mikropočítač je vybaven některými biosenzory pro sledování tělesných funkcí a má i základní bezdrátové komunikační schopnosti.
Zajímavosti
  • Do kina na disertaci (AB) Nezvyklou formou byla publikována doktorská disertace Michala V Šimůnka z Kabinetu dějin vědy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
  • Malý český projekt, který vás obohatí. Každý den nabízí ukázku z knihy (Technet) Pro inspiraci, ukrácení dlouhé chvíle nebo třeba když nevíte, jakou knihu si koupit. Projekt "Každý den jednu" vám každý den přináší jednu pečlivě vybranou ukázku z nějaké zajímavé knihy.
  • Vědci objevili zcela nový typ částice - tetrakvark (Rozhlas) Fyzikové z CERNu během pokusů v urychlovači LHC (Large Hadron Collider) vyrobili a pak zaznamenali velmi exotickou částici, která jinak ve vesmíru existovala ve větším množství jen v období do jedné mikrosekundy po Velkém třesku - tzv. tetrakvark.
  • Prokrastinace, nebo jen chronická lenost? To má ukázat průzkum (Lidovky) Prokrastinace, tedy chronické odsouvání povinností a úkolů, je tématem vědeckého výzkumu doktorandky Tatiany Malatincové z Masarykovy univerzity v Brně. Pokouší se rozbít některé stereotypy, například že prokrastinace je zástěrkou pro lenost.
  • Čeští vědci mají nový objev. Pomůže v boji proti černému kašli (Lidovky) Čeští vědci z Akademie věd ČR si nechali patentovat metodu, která může vylepšit vakcínu proti černému kašli. Díky jejich objevu se zabrání, aby jed bakterie této vysoce infekční nemoci tlumil obranyschopnost člověka. Toxin bakterie blokuje funkce bílých krvinek.
  • Kralupský obilný mlýn se mění na vědecký park, podívejte se (Lidovky) Vědecko-technický park, který staví Vysoká škola chemicko-technologická Praha (VŠCHT) od července roku 2013 v budově bývalého obilního mlýna v centru Kralup nad Vltavou, má být dokončen v říjnu. Otevřen bude pod názvem Technopark VTP Kralupy na začátku roku 2015 a práci tam najde asi 60 lidí.
  • Ostravská zoo vyhlásila sbírku na výzkum sloních nemocí (ČN) Ostravská zoologická zahrada vyhlásila veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude určen na výzkum nemocí slonů. Z vybraných peněz zoo podpoří výzkumné aktivity Leibnizova institutu pro výzkum zvířat v Berlíně, s nímž zahrada už několik let úspěšně spolupracuje.

neděle 13. dubna 2014

Semináře

  • MOdelling REvised + MOdel REduction
    14. 4. 2014 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UK
    Piotr Minakowski (University of Warsaw): 
    On modelling and numerical aspects of fluid model of crystal plasticity
    Vít Orava: On the heterogeneous catalysis in reactors
  • Seminář oddělení 27
    14. 4. 2014 (pondělí), 14:00, místnost 318
    Petr Kůrka (Centrum teoretických studií): 
    Hyperbolická geometrie v díle M.C.Eschera
  • Necas Seminar on Continuum Mechanics   
    14. 4. 2014 (pondělí), 15:45, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK  Ceremonial Seminar on the occasion of the 80th anniversary of physicist Professor Jan Kratochvíl 
    Jan Kratochvíl  (Dept. of Physics, Faculty of Civil Engineering, CTU, and Matematical Institute, CU)Model of ultra-strength materials produced by severe plastic deformation 
    Michal Beneš  (Faculty of Phys. & Nuclear Engr., Czech Technical University)Discrete dislocation dynamics 
    Zdeněk Převorovský  (Institute of Thermomechanics, AS CR)Civil structures health monitoring 
  • Seminář oddělení výpočetních metod   
    15. 4. 2014 (úterý)13:15, místnost 318
    Marie Kubínová (ÚI AV ČR)
    Noise revealing in Golub-Kahan bidiagonalization and regularization in discrete inverse problems
  • Seminář numerické matematiky
    17. 4. 2014 (čtvrtek)14:00Sokolovská 83, K3, MFF UK
    Andrea Živčáková  (MFF UK)
    Numerical solution of a new hydrodynamic model of flocking

Čtvrté setkání Pražského informatického semináře

Roman Barták: Život s omezeními

24. dubna 2014 v 16 hod.,  FEL ČVUT (posluchárna KN:E-107), Karlovo nám. 13, Praha 2

Programování s omezujícími podmínkami (CP - Constraint Programming) je technologie pro deklarativní modelování a řešení problémů kombinatorické optimalizace. Přes názor přetrvávající v některých odborných kruzích, že CP je pouze jednoduchá enumerace, je skutečná síla CP v integraci prohledávání a inferenčních technik, které jsou realizovány konzistenčními technikami různé úrovně. Tato integrace poskytuje CP jedinečnou schopnost využívat jak uživatelem definované heuristiky, tak silné obecné techniky pro ořezání prohledávaného prostoru.

Prezentace představí základní pojmy a techniky splňování omezujících podmínek na známé populární hříčce. Dále se soustředí na tzv. globální podmínky, které představují “zadní vrátka” pro přidávání efektivních speciálních řešících technik do obecných systémů pro řešení podmínek. Prezentované techniky budou motivovány reálnými příklady pocházejícími především z oblasti plánování a rozvrhování.

Pozvánka
Constraint programming

Odkazem

Evaluace vědy
Politika
  • Pražské VŠ a věda můžou z EU získat až 19 mld., uklidňuje MMR. (ČN) Pražské vysoké školy a vědecké instituce budou moci z nového programu EU získat 13 až 19 miliard korun. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) to sdělilo ČTK v reakci na prohlášení primátora Tomáše Hudečka (TOP 09), že do hlavního města má jít na vědu a vzdělávání jen 5,5 miliardy. 
  • Usnesení Pléna České konference rektorů. (AB) přijaté na zasedání, které se uskutečnilo ve čtvrtek 10. dubna 2014 ve Zlíně péčí Univerzity Tomáše Bati.
  • Výdaje na výzkum a vývoj: Na řadě je podnikatelský sektor. (ČP) Celkové výdaje na výzkum a vývoj jako podíl na HDP jsou v Česku v rámci Evropské unie lehce podprůměrné. Je to dáno především nízkými výdaji podnikatelského sektoru. U hladiny průměru EU nás dnes drží výdaje veřejné, a hlavně ty z fondů EU, tedy ty dočasné.
  • Primátor: Věda v Praze získá desetinu dotací, školám hrozí kolaps. (ČN) Vysoké školy a vědecké instituce v Praze budou moct v novém programovacím období z dotací Evropské unie získat 5,5 miliardy korun, což je desetina dotací vyčleněných na vědu a výzkum v ČR. Vyplývá to z dopisu Evropské komise (EK), který dostal primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).
  • Vědecká rada chce zvýšit rozpočet pro vědu o tři miliardy. (Lidovky) Vládní vědecká rada by chtěla zvýšit výdaje státního rozpočtu pro rok 2015 na výzkum, vývoj a inovace o tři miliardy korun. Navrhuje, aby celkově vzrostly z přibližně 27 na 30 miliard, informoval zpravodaj pro rozpočet Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Aim. Její předseda a vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) však zatím navýšení nevidí příliš reálně.
  • Nominace na členy vědecké rady Grantové agentury České republiky. (Vyzkum) Rada pro výzkum, vývoj a inovace uveřejnila výzvu pro podávání návrhů na členy vědecké rady Grantové agentury České republiky. Vědecká rada je 12ti členný koncepční orgán, který z řad odborníků jmenuje a odvolává vláda na návrh RVVI. Návrhy označené č.j. 4603/2014-RVV na obálce musí být doručeny nejpozději do 28. dubna 2014. Více informací o výzvě.
  • Volba místopředsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace. (Vyzkum) Rada pro výzkum, vývoj a inovace dne 28. března 2014 v tajných volbách zvolila nového místopředsedu Rady prof. Ing. Jiřího Málka, DrSc., za prof. Fialu, který byl na vlastní návrh z funkce člena Rady a místopředsedy Rady odvolán usnesením vlády ze dne 12. března 2014.
Popularizace
  • Jsem mladý vědec! (AB) Organizátoři projektu Otevřená věda z Odboru projektů a grantů SSČ AV ČR pořádaly ve dnech 10. až 11. dubna 2014 v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích studentskou konferenci Jsem mladý vědec! Téměř stovka studentů z celé České republiky prezentovala na soutěžní přehlídce své první odborné výsledky v oblasti přírodních a technických věd.
  • Nejlepší studentské návrhy loga AV ČR. (AB) Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš ocenil 10. dubna 2014 nejlepší studentské návrhy loga AV ČR a jejich autorům předal jako odměnu publikace o grafickém designu z produkce Nakladatelství Academia. Prof. Drahoš při této příležitosti uvedl, že Akademickou radu kvalita návrhu mile překvapila, a proto se rozhodla uspořádat výstavu oceněných prací. Ve foyer budovy AV ČR na Národní třídě v Praze je veřejnosti přístupná do 13. dubna 2014.
  • Profesor Michl: Dejte mladým vědcům šanci dělat samostatnou a tvůrčí práci. (ČP) "Citace nepočítám, ani jsem je nikdy nepočítal. Nemám na to čas," říká jeden z nejvýkonnějších českých chemiků.
Spolupráce
  • Program brazilské vlády Věda bez hranic (KAV)
  • Euraxess Roadshow v Praze (AB) Iniciativa sítě kanceláří Euraxess na podporu vědecko-výzkumné mobility v Evropské unii byla zahájena 3. března 2014 v Bruselu. Euraxess Roadshow navštíví během svého putování 22 evropských států a celkem 29 měst. Jednou z prvních zastávek se 19. března stala i česká metropole.
Výsledky
  • Češi loni podali skoro tisíc patentů, nejvíce za dvacet let. (Lidovky) Češi loni podali rekordní počet patentových přihlášek, Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) jich registroval 984. To představuje meziroční nárůst o 13 procent a zároveň to je nejvíce za posledních 20 let, informoval ÚPV. Rostl i počet patentových přihlášek do zahraničí, kterých loni bylo meziročně o 24 procent více. Češi loni podali nejvíce patentů za 20 let, za Evropou ale zaostávají. (ČN) Výrazně aktivní jsou hlavně české univerzity, které se na počtu patentů podílí jednou čtvrtinou. "Oproti roku 2012 jsme od vysokých škol zaznamenali 30procentní nárůst přihlášek vynálezů a užitných vzorů," prohlásil předseda Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl.
  • Analýza dechu pomůže nemocným cystickou fibrózou, tvrdí vědci. (Lidovky) Vědci z Akademie věd ČR objevili metodu, která z dechu pacientů nemocných cystickou fibrózou určí, zda jsou nakaženi pro ně nebezpečnou infekcí
Výzvy
Zajímavosti
  • Krok k umělému životu. Vědci sestavili dědičnou informaci organismu. (Lidovky) Vědcům se poprvé podařilo v laboratoři uměle sestavit dědičnou informaci organismu, který skrývá své geny v buněčném jádru. Zatím uspěli jen u obyčejné kvasinky pivní, ale ta má k člověku podstatně blíže než bakterie, nebo dokonce viry. Otvírá se tak cesta k vytvoření umělého života.
  • Dostal člověka na Měsíc. Programy pro IBM 360 fungují i po 50 letech. (Technet) Sálové počítače byly součástí velkých firem už od padesátých let, ale teprve v roce 1964 došlo k revoluci: na trh přišel první snadno rozšířitelný počítač. Společnost IBM slaví v New Yorku 50 let legendárního systému IBM 360.
  • 400 Years of Logarithms (Nick Higham) The logarithm was first presented in John Napier’s 1614 book Mirifici Logarithmorum Canonis Descriptio (Description of the Wonderful Canon of Logarithms). 
  • Za peníze EU v Ostravě staví superpočítač. (Lidovky) Za výrazného přispění evropských dotací se v Moravskoslezském kraji buduje superpočítačové centrum. Města, instituce a firmy z kraje získaly miliardy korun na projekty z dopravy, cestovního ruchu, služeb, školství či zdravotnictví.

pondělí 7. dubna 2014

Science Café se Zdeňkem Strakošem

O matematice trochu jinak. Přijďte na dubnové Science Café v Praze
O matematice výpočtů, zlatých telatech, jediném skutečném geometru a cestách tam a zase zpátky. Také o tom budeme mluvit na Science Café v Praze, jehož hostem bude prof. Ing. Zdeněk Strakoš, DrSc. Těšíme se na vás v úterý 8. dubna od 19 hodin v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6). Vstupné dobrovolné.

pátek 4. dubna 2014

Semináře

  • MOdelling REvised + MOdel REduction
    7. 4. 2014 (pondělí), 8:30, Sokolovská 83, K4, MFF UK
    Jan Papež: 
    A posteriori algebraic error estimation in numerical solution of linear diffusion PDEs
    Adam Janečka: Stability of flows of incompressible implicitly constituted fluids
  • Necas Seminar on Continuum Mechanics   
    7. 4. 2014 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
    Jaroslav Kruis  (Katedra mechaniky FSv ČVUT)
    Damage mechanics in civil engineering: models, numerical implementation and applications
  • Seminář aplikované matematické logiky
    9. 4. 2014 (středa), 14:00, místnost 318
    Matěj Dostál (ÚI AV ČR)
    Intro to simplicial sets: Chapter 0, Section 0
  • Seminář strojového učení a modelování
    10. 4. 2014 (čtvrtek), 14:00, v S3 na Malostranském náměstí, MFF UK
    Lukáš Neumann
    Rozpoznávání textu ve fotografiích a videu

SIAM Fellows

Class of 2014
Zdeněk Strakoš byl oceněn titulem SIAM Fellow 2014 za "For advances in numerical linear algebra, especially iterative methods."

Odkazem

Politika
Rada pro výzkum, vývoj a inovace
Robotika
Počítače
Zajímavosti
  • O krok blíž k Frankensteinovi. Vědci staví umělý organismus (Technet) V časopise Science se právě nyní představil další úspěch tzv. "syntetické biologie", tedy vytváření umělých organismů. Nový, prudce se rozvíjející vědní obor nabízí řešení řady ožehavých problémů současného lidstva a také nebezpečí a rizika.
  • Dojde k přelomu v recyklování plastů? Objev českých vědců jde do výroby (lidovky) Nová technologie na využití netříděných odpadních PET lahví, kterou vymysleli čeští vědci, se začne používat ve zkušební výrobě.
  • Jak znesnadnit práci zlodějům aut (VTM) Bojíte se, že vám někdo ukradne vůz, který každý den parkujete před svým domem? Bohužel jsou to obavy opodstatněné, prakticky totiž neexistuje auto, které by nešlo ukrást. Vše je jen otázkou poptávky. Je-li kupec, zboží se pro něj vždycky najde.