Napsaný text se uchovává v jednom textovém souboru s koncovkou .lyx, který je samozřejmě možné ručně editovat, a jehož syntax je velmi podobná LaTeXu. Výsledný text umí exportovat do několika formátů, z nichž nejdůležitější je samozřejmě LaTeX. Vyexportovaný LaTeXovský dokument neobsahuje žádný balast, je přehledně zformátován a lze jej bez problémů editovat.
Jak LyX používám:
- Především k psaní a uchovávání matematických poznámek. Používám jej v podstatě místo papíru, kdy v LyXu sepíšu myšlenku s matematickými výrazy a výrazy přímo v LyXu upravuji. Zatímco na papíru docházelo (v mém případě) často při přepisu formule k chybám, v LyXu je díky kopírování a úpravě zkopírované formule riziko vzniku chyby daleko menší.
- K první verzi draftu článku. V LyXu lze velmi rychle vyprodukovat první verzi textu a díky možnosti vidět vše v rozumné formě je i přesouvání a organizování textu daleko přehlednější. V jisté fázi pak vyexportuji text do LaTeXu a upravuji text standardním způsobem.
- Nepoužívám LyX jako plnohodnout náhradu LaTeXu při psaní delších dokumentů. Je to jednak z důvodů kompatibility s ostatními, protože článek většinou píši ve spolupráci s někým, a jednak kvůli různým stylům, které časopisy vyžadují. Použití stylů je sice v LyXu možné, ne vždy ovšem fungují tak, jak by si člověk představoval. Navíc při psaní finální verze článku je dobré mít úplnou kontrolu nad zdrojovým textem.
Žádné komentáře:
Okomentovat