pondělí 11. srpna 2014

Odkazem

Akce
 • Jak na vědu? Férově! (AB) Národní kontaktní centrum – ženy a věda zve na 3. národní konferenci o genderu a vědě: role státu a výzkumných institucí, která se uskuteční 22. října 2014 v budově AV ČR na Národní třídě v Praze. Symposium se zaměří na profesní rozvoj, zastoupení žen na vedoucích pozicích a genderové aspekty vzniku vědeckého poznání. V jeho průběhu bude vybrané české vědkyni předáno ocenění v oboru stavebního inženýrství za rok 2014. 
 • SOFSEM 2015 - Last Call for Papers: 41th International Conference on Current Trends in Theory and Practice of Computer Science, January 24-29, 2015. The deadline for submitting full papers is August 15.
Evaluace vědy
 • Pozastavení příjmu žádostí o posouzení Výzkumných organizací (Vyzkum) Rada pro výzkum, vývoj a inovace upozorňuje, že s ohledem na nové předpisy EU upravující provádění výzkumu, vývoje a inovací nepřijímá od 1. dubna 2014 na přechodnou dobu žádosti poskytovatelů o posouzení subjektů jako výzkumných organizací. Posuzování výzkumných organizací bude obnoveno až po nabytí účinnosti příslušných předpisů a schválení návazně zpracovaného nového Postupu pro posuzování.
 • Jak jsme na tom: INFORMATIKA, KYBERNETIKA, COMPUTER SCIENCE, atd. (MetodikaHodnoceni) III. díl seriálu Daniela Münicha o tom, jak jsme na tom s publikační výkonností v různých vědních oborech.
Politika
 • Věda dostane přidáno 900 milionů Kč, rada žádala 2,7 miliardy (ČN)  Ministr financí Andrej Babiš (ANO) počítá s tím, že věda a výzkum dostanou příští rok přidáno 900 milionů korun... Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace navrhovala navýšení až o 3,3 miliardy, což posléze snížila na 2,7 miliardy korun. Nynější rozpočet na výzkum činí zhruba 26,5 miliardy... Aktuálním problémem, který se řešil ve středu na jednání vlády, jsou nově vybudovaná špičková vědecká centra. Některá mohou mít potíže s financováním po ukončení čerpání evropských dotací...
 • Premiér Sobotka jde do 'květáku'. Pak začne vládní dovolená (Echo24) Premiér začal s inspekčními návštěvami na ministerstvech 8. července, jeho turné vyvrcholilo 7. srpna návštěvou vicepremiéra Bělobrádka a šéfa státní kasy Babiše... „Na návštěvu se osobně těším z toho důvodu, že bude v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. V nově vybudované budově přezdívané květák.“... 
 • Sobotka: Nová vědecká centra se nemohou vnímat jen jako riziko (ČN) Nová vědecká infrastruktura se nemůže podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vnímat jen jako riziko pro veřejné rozpočty, ale zejména jako příležitost pro rozvoj vědy, výzkumu... Sobotka po bilanční návštěvě: Nová vědecká centra nemůžeme vnímat jen jako riziko (Lidovky) ... Reagoval tak na obavy veřejné sféry, jak se bude nově vybudovaná čtyřicítka špičkových center financovat, až skončí čerpání evropských dotací. Úkolem vlády nyní podle Sobotky není centra zavírat, ale tlak na to, aby byly efektivní. [Galerie]
Zajímavosti
 • Robotika
  • Softwarový robot píše a edituje články (ČRo) Software, který vznikl ve Švédsku, zásobuje ve velkém svými texty tamější Wikipedii... Program s názvem Lsjbot pro Wikipedii napsal už 2 700 000 článků, a to je více než 8 % z celkového počtu článků této encyklopedie ve všech jazycích... Nicméně má to háček: autor program využívá hlavně pro zakládání nových článků  (tzv. pahýlů) s těmi úplně základními informacemi z oblasti fyziky, ekonomie, stavebnictví a lingvistiky. Ty je pak potřeba dále rozšířit na plnohodnotné články... Jiný robot s názvem „rambot” vyrábí pahýly článků o amerických městech a okresech. Celkem dnes na Wikipedii pracuje přes 1600 softwarových robotů...  Podobné softwarové roboty na psaní článků pronikají i do profesionální sféry – zejména v oblastech jako jsou rychlé a rutinní finanční a sportovní zpravodajství. 
 • Počítače
  • Kapalné pevné disky (ČRo) Dvojice amerických odborníků, pracujících v oboru materiálové vědy, vyvinula velmi zvláštní paměťové médium, které má podobu mikroskopických částic či nanočástic rozpuštěných v kapalině. Nazvali ho „soft matter” čili „měkká hmota”.
 • Genetika, medicína
  • Tým profesora Hocka zaznamenal překvapivý objev při studiu DNA (ČN) Vědecký tým profesora Michala Hocka ze Společné laboratoře bioorganické a medicinální chemie nukleových kyselin Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy při zkoumání možností enzymů pro syntézu DNA zjistil, že umělé stavební jednotky dostávají při kopírování DNA přednost i za přítomnosti přirozených součástí... Významný objev rozšiřuje znalosti o mechanismu replikace DNA (AB) Autoři práce objevili skupinu umělých značených nukleosidtrifosfátů, které jsou překvapivě mnohem lepšími substráty pro DNA polymerasy než přirozený nukleotid (dATP)...  Objev přináší nejen významné rozšíření znalostí o mechanismu replikace DNA, ale také otevírá nové možnosti v enzymatické syntéze modifikovaných nukleových kyselin pro aplikace v diagnostice a chemické biologii. Práci otiskl prestižní časopis Angewandte Chemie International Edition (IF = 13.7) jako „hot article“.
  • Moravské zemské muzeum otevřelo expozici Mendelianum o genetice (ČN)  Pro návštěvníky Moravského zemského muzea v Brně a pro zájemce o genetiku a její dějiny se dnes otevřela v areálu Biskupského dvora nová expozice Mendelianum - Atraktivní svět genetiky.
  • Počítačové hry mohou zmírňovat deprese u starších lidí (ČN)  Mozek posilující počítačové hry mohou být stejně účinné jako léky, které léčí vážné případy deprese u starších lidí - a někdy dokonce účinnější.
 • Osobnosti oboru
  • James Joseph Sylvester (1814–1897) Bicentenary (Nick Higham) This year (or more precisely September 3, 2014) is the bicentenary of the birth of James Joseph Sylvester, FRS, a prolific 19th century mathematician who led an eventful life, holding positions at five academic institutions, two of them in the USA...  My article Sylvester’s Influence on Applied Mathematics published in the August 2014 issue of Mathematics Today explains how Sylvester’s work continues to have a strong influence on mathematics. ...
 • Česká vědecká centra
  • Nová laserová centra potřebují fyziky. V Česku je jich málo (Lidovky) Více než polovinu výzkumného týmu ve vznikajícím laserovém centru HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy tvoří zahraniční vědci, českých expertů je mnohem méně... Nová laserová centra potřebují fyziky, ale v Česku je jich málo (ČN) Centra excelence včetně superlaseru ELI Beamlines budou potřebovat fyziky a inženýry, kteří umějí stavět lasery. A právě jich je v Česku málo. Zejména do nově budovaných infrastruktur se hlásí málo absolventů vysokých škol. Vedení laserových center se proto snaží o vznik nového studijního oboru...
  • Výstavba Superlaseru ELI pokračuje (AB) Superlaser ELI a jeho sesterský projekt HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy umožnily novinářům 4. srpna 2014 prohlídku pokračující výstavby laserového centra, a to včetně experimentálních hal, do nichž budou postupně instalovány jednotlivé systémy. Největší výzkumný projekt v dějinách České republiky má ambici být mezinárodní badatelskou infrastrukturou nové generace.
  • Superlaser ELI v Dolních Břežanech má už hrubou stavbu (ČN)  Ojedinělá stavba větší než fotbalové hřiště, která vede osm metrů pod zem a 12 metrů nad zemí, vzniká v Dolních Břežanech u Prahy. Od 2018 by zde mělo plně fungovat nejmodernější laserové centrum v Evropě - ELI Beamlines, řekl ČTK koordinátor stavby ELI Michal Chudožilov při prohlídce stavby.
 • Čeští vědci

Žádné komentáře:

Okomentovat