European Mathematical Society
- EMS council elects new officers The EMS Council elected Prof. RNDr. Pavel Exner, DrSc., from the Institute of Nuclear Physics ASCR the new President of the EMS for the period 2015-2018.
Ceny
Konference
- Particles in Flows Summer School August 25 - 31 + Workshop August 27, 2014. The whole course and workshop will be held at the Institute of Mathematics of the Academy of Sciences of Czech Republic. The aim of the summer school is to present a comprehensive series of lectures on various aspects of problems involving particles in flows. It is organized as a multidisciplinary event with topics ranging from theoretical and numerical mathematics up to physics and applications. The emphasize will be on models related to topics originating in environmental, biomedical and industrial applications. The summer course is prepared for graduate students, young scientists, and other interested specialists. Besides of the course lectures, the program will include a one day workshop (on Wednesday, August 27) dedicated to short, more advanced lectures given by attending scientists.
Přednášky
- Řešení Goldbachovy hypotézy On Aug 14, 2014, at the International Congress of Mathematicians, Harald Helfgott spoke about his proof of the ternary Goldbach conjecture, which states that every odd number n greater than 6 is expressible as the sum of three primes. The proof went by using estimation techniques from analytic number theory to show that the statement is true for n greater than 10^28, and computer verification to show it is true for n less than that bound.
[video lecture] [the proof] [ICM2014]
Mozek
Robotika
Statistika
Zajímavosti, inspirace
- Skutečně škola zabíjí touhu po vzdělání? (ČP) Ani závěry některých textů, které se nedávno věnovaly mezinárodním šetřením, nebrání sugerovat, že vyšší výskyt českých žáků ve skupině těch, kteří školu nemají rádi, a nižší zastoupení těch, kteří tvrdí opak, se musí promítnout do špatných vzdělávacích výsledků.
- Neurčitost, které se nemůžeme zbavit (VTM) Čím přesněji známe hodnotu jedné veličiny, tím méně přesně můžeme změřit hodnotu druhé.
Vědní politika
- Výzkumné instituce chtějí navýšení rozpočtů. Příslib zatím nedostaly (lidovky) Klíčové výzkumné instituce nedostaly definitivní příslib od ministerstva financí na posílení svých rozpočtů. Představitelé TA ČR, GA ČR a AV ČR na jednání za účasti ministra financí Andreje Babiše požadovali stovky milionů Kč navíc pro příští rok, žádný konkrétní slib však nedostali.
- ČR hrozí, že přijde o stamiliony z programu EU na vzdělávání (ČN) České republice hrozí, že přijde o stamiliony korun z evropského operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Inspektoři z EU při květnové kontrole tuzemských projektů, které z programy získaly dotace, našli chyby.
- Západní vědci zuří, že byli pod falešnou záminkou vylákáni pracovat do České republiky (Britské listy) Britský týdeník Times Higher Education informuje o tom, že osmnáct západních akademických výzkumníků, kteří byli vylákáni pracovat do České republiky, zuří. Přestože už byli vybráni a chystali se zaujmout pracovní pozice v České republice, po nástupu nové vlády k moci byl projekt ve dvanácté hodině zrušen „pro nedostatek financí‟.
[anglický originál]
- MŠMT by mělo nést odpovědnost (FrankBold) Přinášíme text Mgr. Filipa Nečase z Frank Bold, Advokátní kanceláře Šikola a partneři na téma zrušení výzvy v operačním programu VaVpI.
- Tady je Fraunhoferovo (AVO) Podpora aplikovaného výzkumu v Německu.
European Research Council
Výzvy
Robotika, mozek, umělá inteligence, kryptologie, biomedicína
- Dělníci z korejských doků se stanou „kyborgy“ (rozhlas) Robotické obleky či exoskelety jsou v obecných představách nejčastěji doménou armády, futuristických laboratoří či sci-fi filmů a komiksů. Korejské výzkumníky však napadlo zapojit je do poměrně prozaické a každodenní činnosti, jakou je třeba manuální práce loďařských dělníků.
- Robotický prst dokáže rozpoznat povrch lépe než lidský (VTM) Dotykem prstů rozpoznáváme povrch a jeho texturu či složení. Robotický prst ale stejnou věc zvládne mnohem přesněji.
- Robot swarm shuffles into formation (BBC) Engineers in the US have built a swarm of 1,000 little robots that can shuffle into specific formations on command.
- Heads up for the gathering robot swarm (Science) Fish gotta school, birds gotta flock, and robots, it seems, gotta swarm.
- Jak měřením mozku předpovědět, kdo bude vrahem? (vesmir) V devatenáctém století vzniklo v rámci euroamerické civilizace několik představ o tom, jak by měla vypadat osoba, která se vymyká z trochu neurčitého pojmu „slušný člověk“. Řekněme to jinak. Poznáme na první nebo i druhý pohled toho, kdo je schopen zabít, krást, cizoložit a lhát?
- Proč datla nebolí hlava? (tyden) Než začnete číst tenhle článek, postavte se, vyhledejte nejbližší zeď a pětsetkrát do ní uhoďte hlavou. Jak se cítíte? Hádám, že nijak zvlášť. Datel by ale na vašem místě neměl nejmenší problém.
- Počítače pochopí i sarkasmus, stačí na to matematika (VTM) Rozpoznávat hlas zvládnou i počítače staré desítky let. Samozřejmě se zlepšují, ale mnohem důležitější je pochopení kontextu. S tím si ale poradí matematika.
- Souboj s nacistickou Enigmou nastartoval éru počítačů (VTM) Muzeum v britském Bletchley Parku dokumentuje, jak spojenci během druhé světové války rozluštili a dokázali číst zprávy šifrované strojem Enigma.
- Could a Genetic Test Predict the Risk for Suicide? (technologyreview) Scientists are hunting for the genetic basis of suicide and developing suicide DNA tests.
Ceny
Zajímavosti
- Jak správně vědecky krájet dort (AVO) Krájení dortu je snadné, že? Vyříznete trojúhelník, dáte na talířek, předáte oslavenci a krájíte dál. Popularizátor Alex Bellos má lepší metodu - díky proslulému matematikovi (Sir Francis Galton) minimalizuje zaschnutí dortu a případné zbytky jsou superskladné.
Akce
- Jak na vědu? Férově! (AB) Národní kontaktní centrum – ženy a věda zve na 3. národní konferenci o genderu a vědě: role státu a výzkumných institucí, která se uskuteční 22. října 2014 v budově AV ČR na Národní třídě v Praze. Symposium se zaměří na profesní rozvoj, zastoupení žen na vedoucích pozicích a genderové aspekty vzniku vědeckého poznání. V jeho průběhu bude vybrané české vědkyni předáno ocenění v oboru stavebního inženýrství za rok 2014.
- SOFSEM 2015 - Last Call for Papers: 41th International Conference on Current Trends in Theory and Practice of Computer Science, January 24-29, 2015. The deadline for submitting full papers is August 15.
Evaluace vědy
- Pozastavení příjmu žádostí o posouzení Výzkumných organizací (Vyzkum) Rada pro výzkum, vývoj a inovace upozorňuje, že s ohledem na nové předpisy EU upravující provádění výzkumu, vývoje a inovací nepřijímá od 1. dubna 2014 na přechodnou dobu žádosti poskytovatelů o posouzení subjektů jako výzkumných organizací. Posuzování výzkumných organizací bude obnoveno až po nabytí účinnosti příslušných předpisů a schválení návazně zpracovaného nového Postupu pro posuzování.
- Jak jsme na tom: INFORMATIKA, KYBERNETIKA, COMPUTER SCIENCE, atd. (MetodikaHodnoceni) III. díl seriálu Daniela Münicha o tom, jak jsme na tom s publikační výkonností v různých vědních oborech.
Politika
- Věda dostane přidáno 900 milionů Kč, rada žádala 2,7 miliardy (ČN) Ministr financí Andrej Babiš (ANO) počítá s tím, že věda a výzkum dostanou příští rok přidáno 900 milionů korun... Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace navrhovala navýšení až o 3,3 miliardy, což posléze snížila na 2,7 miliardy korun. Nynější rozpočet na výzkum činí zhruba 26,5 miliardy... Aktuálním problémem, který se řešil ve středu na jednání vlády, jsou nově vybudovaná špičková vědecká centra. Některá mohou mít potíže s financováním po ukončení čerpání evropských dotací...
- Premiér Sobotka jde do 'květáku'. Pak začne vládní dovolená (Echo24) Premiér začal s inspekčními návštěvami na ministerstvech 8. července, jeho turné vyvrcholilo 7. srpna návštěvou vicepremiéra Bělobrádka a šéfa státní kasy Babiše... „Na návštěvu se osobně těším z toho důvodu, že bude v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. V nově vybudované budově přezdívané květák.“...
- Sobotka: Nová vědecká centra se nemohou vnímat jen jako riziko (ČN) Nová vědecká infrastruktura se nemůže podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vnímat jen jako riziko pro veřejné rozpočty, ale zejména jako příležitost pro rozvoj vědy, výzkumu... Sobotka po bilanční návštěvě: Nová vědecká centra nemůžeme vnímat jen jako riziko (Lidovky) ... Reagoval tak na obavy veřejné sféry, jak se bude nově vybudovaná čtyřicítka špičkových center financovat, až skončí čerpání evropských dotací. Úkolem vlády nyní podle Sobotky není centra zavírat, ale tlak na to, aby byly efektivní. [Galerie]
Zajímavosti
- Robotika
- Softwarový robot píše a edituje články (ČRo) Software, který vznikl ve Švédsku, zásobuje ve velkém svými texty tamější Wikipedii... Program s názvem Lsjbot pro Wikipedii napsal už 2 700 000 článků, a to je více než 8 % z celkového počtu článků této encyklopedie ve všech jazycích... Nicméně má to háček: autor program využívá hlavně pro zakládání nových článků (tzv. pahýlů) s těmi úplně základními informacemi z oblasti fyziky, ekonomie, stavebnictví a lingvistiky. Ty je pak potřeba dále rozšířit na plnohodnotné články... Jiný robot s názvem „rambot” vyrábí pahýly článků o amerických městech a okresech. Celkem dnes na Wikipedii pracuje přes 1600 softwarových robotů... Podobné softwarové roboty na psaní článků pronikají i do profesionální sféry – zejména v oblastech jako jsou rychlé a rutinní finanční a sportovní zpravodajství.
- Počítače
- Kapalné pevné disky (ČRo) Dvojice amerických odborníků, pracujících v oboru materiálové vědy, vyvinula velmi zvláštní paměťové médium, které má podobu mikroskopických částic či nanočástic rozpuštěných v kapalině. Nazvali ho „soft matter” čili „měkká hmota”.
- Genetika, medicína
- Tým profesora Hocka zaznamenal překvapivý objev při studiu DNA (ČN) Vědecký tým profesora Michala Hocka ze Společné laboratoře bioorganické a medicinální chemie nukleových kyselin Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy při zkoumání možností enzymů pro syntézu DNA zjistil, že umělé stavební jednotky dostávají při kopírování DNA přednost i za přítomnosti přirozených součástí... Významný objev rozšiřuje znalosti o mechanismu replikace DNA (AB) Autoři práce objevili skupinu umělých značených nukleosidtrifosfátů, které jsou překvapivě mnohem lepšími substráty pro DNA polymerasy než přirozený nukleotid (dATP)... Objev přináší nejen významné rozšíření znalostí o mechanismu replikace DNA, ale také otevírá nové možnosti v enzymatické syntéze modifikovaných nukleových kyselin pro aplikace v diagnostice a chemické biologii. Práci otiskl prestižní časopis Angewandte Chemie International Edition (IF = 13.7) jako „hot article“.
- Moravské zemské muzeum otevřelo expozici Mendelianum o genetice (ČN) Pro návštěvníky Moravského zemského muzea v Brně a pro zájemce o genetiku a její dějiny se dnes otevřela v areálu Biskupského dvora nová expozice Mendelianum - Atraktivní svět genetiky.
- Počítačové hry mohou zmírňovat deprese u starších lidí (ČN) Mozek posilující počítačové hry mohou být stejně účinné jako léky, které léčí vážné případy deprese u starších lidí - a někdy dokonce účinnější.
- Osobnosti oboru
- James Joseph Sylvester (1814–1897) Bicentenary (Nick Higham) This year (or more precisely September 3, 2014) is the bicentenary of the birth of James Joseph Sylvester, FRS, a prolific 19th century mathematician who led an eventful life, holding positions at five academic institutions, two of them in the USA... My article Sylvester’s Influence on Applied Mathematics published in the August 2014 issue of Mathematics Today explains how Sylvester’s work continues to have a strong influence on mathematics. ...
- Česká vědecká centra
- Nová laserová centra potřebují fyziky. V Česku je jich málo (Lidovky) Více než polovinu výzkumného týmu ve vznikajícím laserovém centru HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy tvoří zahraniční vědci, českých expertů je mnohem méně... Nová laserová centra potřebují fyziky, ale v Česku je jich málo (ČN) Centra excelence včetně superlaseru ELI Beamlines budou potřebovat fyziky a inženýry, kteří umějí stavět lasery. A právě jich je v Česku málo. Zejména do nově budovaných infrastruktur se hlásí málo absolventů vysokých škol. Vedení laserových center se proto snaží o vznik nového studijního oboru...
- Výstavba Superlaseru ELI pokračuje (AB) Superlaser ELI a jeho sesterský projekt HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy umožnily novinářům 4. srpna 2014 prohlídku pokračující výstavby laserového centra, a to včetně experimentálních hal, do nichž budou postupně instalovány jednotlivé systémy. Největší výzkumný projekt v dějinách České republiky má ambici být mezinárodní badatelskou infrastrukturou nové generace.
- Superlaser ELI v Dolních Břežanech má už hrubou stavbu (ČN) Ojedinělá stavba větší než fotbalové hřiště, která vede osm metrů pod zem a 12 metrů nad zemí, vzniká v Dolních Břežanech u Prahy. Od 2018 by zde mělo plně fungovat nejmodernější laserové centrum v Evropě - ELI Beamlines, řekl ČTK koordinátor stavby ELI Michal Chudožilov při prohlídce stavby.
- Čeští vědci
Evaluace vědy
Popularizace
- Lidé v Plzni si mohou zkusit v laboratořích práci kriminalistů. (ČN) Plzeňské vědecké centrum Techmania nabízí návštěvníkům možnost zahrát si na kriminalisty a v laboratořích vyřešit dva kriminální případy. Na základě indicií je k odhalení pachatelů fiktivní vraždy a krádeže dovedou testy prováděné v chemické a biologické laboratoři.
Dotace a granty
- CEI-PRAISE - program na podporu výzkumu a inovací prostřednictvím center vědecké excelence a špičkových vědecko-výzkumných týmů v zemích CEI. (AV) V rámci regionálního sdružení Středoevropská iniciativa (CEI) byl vyhlášen program CEI-PRAISE, jehož cílem je posílit výzkumnou a inovační činnost v 18 členských zemích střední a východní Evropy a západního Balkánu... Mezinárodní spolupráce v rámci CEI-PRAISE bude realizována v různých oblastech výzkumu, např. ve fyzice, geofyzice, biologii, biotechnologiích, chemii či v matematice.
- New ERC Work Programme and calls (ERC News) The European Commission yesterday adopted the ERC Work Programme 2015, as stablished by the ERC Scientific Council. It includes the budget and timeframes of ERC 2015 competitions for Starting, Consolidator and Advanced Grants. Funding for the top-up scheme Proof of Concept, open only to ERC grant holders, is also announced.
- Semináře k administrativním a finančním aspektům v Horizontu 2020. (AV) V září a v říjnu 2014 pořádá společnost Europa Media sérii seminářů k finančním a administrativním aspektům projektů programu Horizont 2020.
- Výběrové řízení na zahraniční pracovní cesty pro rok 2015 (AV)
[Pokyny] [Partnerské organizace] [Formulare]
Zajímavosti
- Robotika
- Robůtek bude levnější než tablet. Propojí domácnost a vychová děti? (Technet) Robůtek Jibo si získává srdce fanoušků, kteří přispěli na jeho vývoj již přes milion dolarů. Na rozdíl od jiných robotů je to ale jen kulatá obrazovka s foťákem. Čím tedy zaujal a co nabízí tak nového? A může se mu to povést dřív, než stejnou úlohu převezmou velké firmy?
- Mozek
- Genetika
- Geny nejsou všechno. Objevujeme kus evoluční historie. (Lidovky) Výsledky výzkumu docenta Petra Svobody z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd mohou přispět k vývoji léků, které podstatně zkrátí léčbu některých virových nemocí, například chřipky nebo rýmy. Za dosavadní poznatky získal letošní Cenu Neuron pro mladé vědce v oboru medicína.... V časopisu Cell, jednom z nejlepších odborných periodik na světě, publikoval výsledky výzkumu, který probíhá pouze v Česku.
- Čeští vědci zrychlili analýzu a získali genom pšenice. (Lidovky) Vědci z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR vyvinuli novou metodu, která výrazně zrychlila analýzu dědičné informace pšenice. Společně s dalšími laboratořemi sdruženými v mezinárodním konsorciu získali genetický plán této důležité plodiny... Olomoučtí vědci odhalují strukturu dědičné informace pšenice. (ČRo) K čemu je to dobré? (ČRo) Žně jsou v plném proudu. Když však Jaroslav Doležel projíždí okolo pole s pšenicí, nemyslí na zemědělství, ale na vědecké bádání. Pracuje totiž v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR v Olomouci a jeho tým dosáhl průlomu v analýze dědičné informace pšenice.
- Počítače
- První světelný router je na světě. (ČRo) Vědci z izraelsého Weizmannova institutu vyvinuli optickou analogii routeru či přepínacího tranzistoru. Nová součástka se vyznačuje absolutní kontrolou směrování jednotlivých fotonů a znamená velký příslib pro stavbu budoucích kvantových počítačů.
- Fyzikové dokázali zesílit a na dálku přenést kvantově zapletené signály. (ČRo) ... Kvantové zapletení hraje klíčovou roli v zabezpečené kvantové komunikaci, v oblasti kvantových počítačů a oblasti kvantové teleportace částic. Pokud chceme v budoucnosti provozovat podobné kvantové komunikační sítě a kvantové počítače, problém stability kvantového zapletení vůči manipulacím se signály je klíčový.
- Čeští vědci
- Čeští geologové odhalili záhadnou sílu tvarující pískovcové sklaní tvary. (AB) Pískovce jsou na celém světě proslaveny velkolepými útvary, jako jsou skalní brány, věže, sloupy, převisy. Vznik takových podivuhodných útvarů však doposud nebyl uspokojivě vysvětlen. Geologové z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, Geologického ústavu a Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd provedli experimenty, které odhalují, že pískovcová skála funguje jako propojený a "inteligentní" organismus. Nepotřebného materiálu, který ohrožuje její stabilitu, se zbavuje a zůstávají jen nosné prvky. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v nejprestižnějším časopise věd o Zemi Nature Geoscience.
- Geny nejsou všechno. Objevujeme kus evoluční historie. (Lidovky), viz výše, v části Genetika
- Čeští vědci zrychlili analýzu a získali genom pšenice. (Lidovky), viz výše, v části Genetika