- Podle ČVUT porušila TAČR pravidla veřejné soutěže a diskriminuje pražské vysoké školy (ČVUT) ČVUT nesouhlasí se způsobem vyhlášení veřejné soutěže nového programu podpory aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje EPSILON, který vyhlásila TAČR.
[tisková zpráva ČVUT] - Zásadní nesouhlas AVO se stanoviskem ČVUT ve věci programu EPSILON (AVO) Předsednictvo Asociace výzkumných organizací (AVO) vyjadřuje zásadní nesouhlas se stanoviskem ČVUT a podezřením na porušení pravidel veřejné soutěže při vyhlášení programu EPSILON.
- Hodnocení tuzemského VaV (AVO) V posledních dvou číslech měsíčníku MM Průmyslové spektrum jsme nalezli zajímavé články, věnující se hodnocení tuzemského výzkumu a vývoje z pohledu technických věd. Články napsal Vlastimil Růžička a naleznete je pod těmito odkazy:
[Česká věda se přibližuje evropskému průměru] [Hodnocení tuzemského VaV] - České firmy podaly žalostně málo projektů (AVO) V rámci první výzvy do největšího evropského programu zaměřeného na vědu, výzkum a inovace Horizont 2020 podaly české malé a střední podniky ve srovnání s ostatními státy žalostně málo projektů.
- Konvergenční program konečně počítá s potřebami znalostního sektoru (Referendum) Bez investic do vzdělání, vědy a výzkumu nedosáhneme dlouhodobě kladného růstu, nikdy nepřekonáme průměr a nepřiblížíme se úrovni nejvyspělejších ekonomik.
- Rektor Univerzity Karlovy: Ministr Chládek se snaží naslouchat (ČP) „Do politiky mají chodit lidé, kteří něco dokázali,“ vysvětluje profesor Tomáš Zima v rozhovoru pro ČESKOU POZICI, proč mu nevadí bývalí rektoři vysokých škol v poslaneckých lavicích.
Mozek
- Kolik náhod bylo potřeba ke vzniku lidské inteligence? (VTM) Proč člověk získal dar inteligence, na rozdíl třeba od svého nejbližšího příbuzného, šimpanze? Bylo příčinou maso, klimatické změny či genetické mutace?
- Horký rekord. Země má za sebou nejteplejší květen v dějinách měření (lidovky) Letošní květen byl vůbec nejteplejším květnem na Zemi v historii měření teplot.
- Připravte se, letos přijde další El Niňo, varují meteorologové (iDnes) Meteorologický jev El Niňo, který provázejí mnohdy katastrofické výkyvy počasí, se koncem roku vyskytne s 80% pravděpodobností.
- EU mění předpisy. „Omylem“ schválila modifikovanou kukuřici (Technet) V Evropské unii budou platit nová pravidla pro pěstování geneticky modifikovaných (GMO) plodin.
- Vrána k vráně nesedá (Rozhlas) Genetici odhalili dědičné rysy, které brání vzájemnému promíšení a splynutí dvou druhů vran – vrány černé a vrány šedé.
- Pokrok v hledání léku proti stárnutí (VTM) Vědci přišli na způsob, jak pomocí genové terapie prodloužit život u dospělé myši. Bude podobná terapie v budoucnosti aplikovatelná i na člověku?
- Mladí vědci: Náramkový lékař, Inhibitor HIV proteázy či kvadratická iracionalita (ČT24) Aranka Hrušková: „Řetězové zlomky kvadratických iracionalit jsem řešila při škole pro zábavu.“ Tři úspěšní studenti uspěli ve světově prestižní soutěži Intel ISEF.
- Matematický důkaz je věčná jistota (VTM) Neexistují přirozená čísla x, y, z a n, pro která xn + yn = zn, kde n > 2 a x, y, z ≠ 0.
- Revoluci začala žvýkačka. V ČSSR čárový kód poprvé pípnul v Domě elegance (Technet) Je 26. června 1974, osm hodin a jedna minuta ráno. Pokladní Sharon Buchananová ve městě Troy ve státě Ohio v USA skenuje na pokladně poprvé v historii v ostrém provozu standardní čárový kód na obalu produktu.
- Pípání čteček čárových kódů se od pokladen ozývá už 40 let (ČN) Byl to obyčejný balíček žvýkaček, koupený 26. června 1974 v obyčejném americkém supermarketu jedním docela obyčejným zákazníkem. Nákup v hodnotě pouhých 67 centů přesto neupadl v zapomnění ani po 40 letech. Šlo totiž o první případ, kdy byl v maloobchodu použit čárový kód.
- Světové domy budoucnosti vznikají kousek za Prahou (Rozhlas) Když jedete z práce a jste unavení, tak si otevřete na iPadu nějakou aplikaci, řeknete, že chcete mít 35 centimetrů vody ve vaně o teplotě 39 stupňů v 19:42, a když v tento čas dorazíte do koupelny, tak máte napuštěnou vanu.
- Zmizení předmětu: Žádné filmové efekty, jen čistá věda (VTM) Na světě je maskovací zařízení. Využívá často proklínaného přírodního optického jevu – fata morgány.
- Ředitelé českých škol se topí v papírování, ukázal průzkum (lidovky) Administrativní a ředitelské úkony včetně porad zabírají polovinu jejich pracovní doby.
- Nejvýkonnější počítač na světě má opět Čína (ČN) Česká republika v žebříčku není, na rozdíl od sousedního Polska, které má v žebříčku dva superpočítače.
Žádné komentáře:
Okomentovat