- Valná hromada České společnosti pro kybernetiku a informatiku: 20. 6. 2014 od 14:00, Vila Lanna, V sadech 1, Praha 6. V rámci akce zazní zvaná přednáška prof. Miroslava Tůmy (Ústav informatiky AV ČR): Jak rozdělit grafy, sítě a data pro soudobé počítačové architektury - Pocta Miroslavu Fiedlerovi a Alanu Georgeovi.
- Kurz Informace o zdraví na internetu, aneb co a kde hledat a nenaletět: 18. 6. 2014 od 13:30, Ústav informatiky AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, Praha 8.
- Prémie Otto Wichterleho 2014 (AB): 3. června 2014 v pražské Lannově vile převzalo prémie Otto Wichterleho šestadvacet mladých badatelů, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť Akademie věd.
Evaluace vědy
- Sběr údajů do IS VaVaI-RIV v roce 2014 (Vyzkum): 30. 5. 2014 byl ukončen sběr údajů do IS VaVaI-RIV týkající se výzkumných organizací. Výsledky jsou zveřejněny na webových stránkáchIS VaVaI – oblast RIV a je tak umožněna jejich kontrola ze strany předkladatelů.
- Semináře ke konsorciální smlouvě DESCA pro projekty Horizontu 2020 (AV): Technologické centrum AV ČR pořádá dva semináře ke smlouvě DESCA. Cílem seminářů je představit vzorovou konsorciální smlouvu DESCA, která je určena projektům programu Horizont 2020.
Termín akce: 25. 6. (Brno) a 26. 6. (Praha). - 2525 proposals in ERC Consolidator Grants competition (ERC news): A total of 2525 proposals were submitted in the 2014 Consolidator Grant competition of the European Research Council (ERC). After last year's sharp rise (48%) in number of applications, the demand in the 2014 call are comparable to the 2012. .. 1201 proposals were submitted in 'Physical Sciences and Engineering', 797 in 'Life Sciences' and 527 in 'Social Sciences and Humanities'.
- Veřejná soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích Technologické agentury ČR (Vyzkum): TA ČR vyhlásila 9. 6. 2014 veřejnou soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích programu DELTA (Program podpory spolupráce v aplikovaném výzkumu a experimentálním vývoji prostřednictvím společných projektů technologických a inovačních agentur) s předpokládanou dobou poskytování podpory od 1. 1. 2015. Uzávěrka příjmu návrhů: 28. 8. 2014.
- Vyhlášení výzev na nové projekty s Německem a Tchaj-wanem na období 2015-2016 (AV): Uzávěrka příjmu návrhů: 31. 7. 2014 (Německo), 18. 8. 2014 (Taiwan)
- Nabídka fellowshipu Canon Foundation in Europe - Japonsko (AV): We welcome applications from all fields of research. European Fellows pursue a period of research in Japan and Japanese Fellows at host institutions in Europe. Fellowships are awarded for periods of at least three months up to a maximum of one year. ... Uzávěrka příjmu žádostí: 15. 9. 2014
Vědní politika
Robotika- Neustál kritiku. Předseda Grantové agentury Matějů rezignoval (Lidovky): Předseda Grantové agentury ČR Petr Matějů rezignoval na funkci s účinností od 1. října.. Svůj krok odůvodnil i tlaky zájmových skupin, které podle něj účelově zpochybňují transparentnost udělování peněz na podporu základního výzkumu.
- Předseda Grantové agentury Matějů rezignoval na svou funkci (ČN): .. Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš vnímá rezignaci jako správné rozhodnutí, i když podle něho přišlo pozdě. Tvrzení, že bylo vynuceno zájmovými skupinami, považuje za nekorektní. "Tlak byl důsledkem celé řady pochybení, kterých se vedení GA ČR dopustilo."
- Petr Matějů odstoupil z vedení Grantové agentury ČR (AB): Předseda Grantové agentury České republiky prof. Petr Matějů rezignuje na svou funkci. Jeho odchod z vedení GA ČR souvisí s kritikou části vědecké obce, která dlouhodobě upozorňovala na laxní přístup k řešení problémů ..
- Izrael podepsal s EU dohodu o členství v programu Horizon 2020 (ČN): Izrael podepsal s Evropskou unií dohodu, která mu umožní účastnit se evropských vědeckých a inovačních programů. .. Účast Izraele, který spolupracuje s EU na vědeckém výzkum od roku 1996, byla ohrožena kvůli nesouhlasu Evropanů s jeho politikou v židovských osadách. .. Izrael se nakonec podvolil pravidlům EU ...
- Britští experti vymyslí, jak financovat českou vědu (Aktualne): Britská poradenská agentura Technopolis Limited vypracuje pro vládu zcela nový systém hodnocení a financování vědy a výzkumu v Česku. Zakázku za čtyřicet milionů s ní podepsal náměstek ministra školství Jaromír Veber. Společnost má rok, aby dodala novou koncepci.
- Mistrovství světa zahájil muž v robotickém obleku. Vidět příliš nebyl (Technet) Mistrovství světa ve fotbale měl výkopem otevřít mladík ochrnutý na velkou část těla. Pomohl mu v tom speciální oblek, částečně ovládaný mozkovou aktivitou. .. Měl by se alespoň částečně řídit pokyny přímo z mozku pacienta a poskytovat mu i zpětnou vazbu usnadňující ovládání. K řízení se používá snímání EEG (elektroencefalogram). .. Půjde o první veřejnou demonstraci programu Walk Again Project (video 5min.), na který Nicolelis dostal od brazilské vlády dotaci 15 milionů dolarů. .. Řada anglických materiálů je k dispozici i na stránkách Nicolelisovy laboratoře. Mimochodem, dobrý servis pro média je zřejmě i jedním z důvodů, proč je brazilský vědec mezi novináři velmi oblíbený. .. Hlavním důvodem ale je jsou sympaticky šílené a nápadité práce jeho týmu.
- Počítač přesvědčivě napodobil člověka. Hrál si na puberťáka. (Technet): Počítačovému programu se povedlo přesvědčit třetinu lidských rozhodčích, že není počítačový program. V netradiční soutěži došlo poprvé k překonání 30 % hranice úspěšného blafování, která je stanovena jako úspěšné splnění Turingova testu. Program komunikoval s rozhodčími přes textové zprávy a na přesvědčení měl 5 minut.
- Proč je měření teploty na sluníčku nesmysl (Technet): Teplotu vzduchu je nutno měřit čidlem, na které nedopadá záření oblohy - čidlo (ať už je to skleněný teploměr, nebo elektrický odporový teploměr) musí být ukryto v radiačním krytu. .. Míra zahřátí teploměru totiž závisí nejen na tom, jak moc slunce svítí, ale také na materiálu a jeho barvě.
Žádné komentáře:
Okomentovat