- Seminář oddělení výpočetních metod
1.7. 2014 (úterý), 13:15, místnost 318
Frank J. Hall (Georgia State University, Atlanta): Sign patterns of G-matrices
pátek 27. června 2014
Semináře
Odkazem
Vědní politika
Mozek
- Podle ČVUT porušila TAČR pravidla veřejné soutěže a diskriminuje pražské vysoké školy (ČVUT) ČVUT nesouhlasí se způsobem vyhlášení veřejné soutěže nového programu podpory aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje EPSILON, který vyhlásila TAČR.
[tisková zpráva ČVUT] - Zásadní nesouhlas AVO se stanoviskem ČVUT ve věci programu EPSILON (AVO) Předsednictvo Asociace výzkumných organizací (AVO) vyjadřuje zásadní nesouhlas se stanoviskem ČVUT a podezřením na porušení pravidel veřejné soutěže při vyhlášení programu EPSILON.
- Hodnocení tuzemského VaV (AVO) V posledních dvou číslech měsíčníku MM Průmyslové spektrum jsme nalezli zajímavé články, věnující se hodnocení tuzemského výzkumu a vývoje z pohledu technických věd. Články napsal Vlastimil Růžička a naleznete je pod těmito odkazy:
[Česká věda se přibližuje evropskému průměru] [Hodnocení tuzemského VaV] - České firmy podaly žalostně málo projektů (AVO) V rámci první výzvy do největšího evropského programu zaměřeného na vědu, výzkum a inovace Horizont 2020 podaly české malé a střední podniky ve srovnání s ostatními státy žalostně málo projektů.
- Konvergenční program konečně počítá s potřebami znalostního sektoru (Referendum) Bez investic do vzdělání, vědy a výzkumu nedosáhneme dlouhodobě kladného růstu, nikdy nepřekonáme průměr a nepřiblížíme se úrovni nejvyspělejších ekonomik.
- Rektor Univerzity Karlovy: Ministr Chládek se snaží naslouchat (ČP) „Do politiky mají chodit lidé, kteří něco dokázali,“ vysvětluje profesor Tomáš Zima v rozhovoru pro ČESKOU POZICI, proč mu nevadí bývalí rektoři vysokých škol v poslaneckých lavicích.
Mozek
- Kolik náhod bylo potřeba ke vzniku lidské inteligence? (VTM) Proč člověk získal dar inteligence, na rozdíl třeba od svého nejbližšího příbuzného, šimpanze? Bylo příčinou maso, klimatické změny či genetické mutace?
- Horký rekord. Země má za sebou nejteplejší květen v dějinách měření (lidovky) Letošní květen byl vůbec nejteplejším květnem na Zemi v historii měření teplot.
- Připravte se, letos přijde další El Niňo, varují meteorologové (iDnes) Meteorologický jev El Niňo, který provázejí mnohdy katastrofické výkyvy počasí, se koncem roku vyskytne s 80% pravděpodobností.
- EU mění předpisy. „Omylem“ schválila modifikovanou kukuřici (Technet) V Evropské unii budou platit nová pravidla pro pěstování geneticky modifikovaných (GMO) plodin.
- Vrána k vráně nesedá (Rozhlas) Genetici odhalili dědičné rysy, které brání vzájemnému promíšení a splynutí dvou druhů vran – vrány černé a vrány šedé.
- Pokrok v hledání léku proti stárnutí (VTM) Vědci přišli na způsob, jak pomocí genové terapie prodloužit život u dospělé myši. Bude podobná terapie v budoucnosti aplikovatelná i na člověku?
- Mladí vědci: Náramkový lékař, Inhibitor HIV proteázy či kvadratická iracionalita (ČT24) Aranka Hrušková: „Řetězové zlomky kvadratických iracionalit jsem řešila při škole pro zábavu.“ Tři úspěšní studenti uspěli ve světově prestižní soutěži Intel ISEF.
- Matematický důkaz je věčná jistota (VTM) Neexistují přirozená čísla x, y, z a n, pro která xn + yn = zn, kde n > 2 a x, y, z ≠ 0.
- Revoluci začala žvýkačka. V ČSSR čárový kód poprvé pípnul v Domě elegance (Technet) Je 26. června 1974, osm hodin a jedna minuta ráno. Pokladní Sharon Buchananová ve městě Troy ve státě Ohio v USA skenuje na pokladně poprvé v historii v ostrém provozu standardní čárový kód na obalu produktu.
- Pípání čteček čárových kódů se od pokladen ozývá už 40 let (ČN) Byl to obyčejný balíček žvýkaček, koupený 26. června 1974 v obyčejném americkém supermarketu jedním docela obyčejným zákazníkem. Nákup v hodnotě pouhých 67 centů přesto neupadl v zapomnění ani po 40 letech. Šlo totiž o první případ, kdy byl v maloobchodu použit čárový kód.
- Světové domy budoucnosti vznikají kousek za Prahou (Rozhlas) Když jedete z práce a jste unavení, tak si otevřete na iPadu nějakou aplikaci, řeknete, že chcete mít 35 centimetrů vody ve vaně o teplotě 39 stupňů v 19:42, a když v tento čas dorazíte do koupelny, tak máte napuštěnou vanu.
- Zmizení předmětu: Žádné filmové efekty, jen čistá věda (VTM) Na světě je maskovací zařízení. Využívá často proklínaného přírodního optického jevu – fata morgány.
- Ředitelé českých škol se topí v papírování, ukázal průzkum (lidovky) Administrativní a ředitelské úkony včetně porad zabírají polovinu jejich pracovní doby.
- Nejvýkonnější počítač na světě má opět Čína (ČN) Česká republika v žebříčku není, na rozdíl od sousedního Polska, které má v žebříčku dva superpočítače.
neděle 22. června 2014
Semináře
- Seminář aplikované matematické logiky
25. 6. 2014 (středa), 14:00, místnost 318
Denisa Diaconescu: Stone-like dualities: a tool for generalizing finite automata - Seminář SIAM SC
27. 6. 2014 (pátek), 12:20, Sokolovská 83, MFF UK, Sem. místnost KNM
Marek Netušil: Matematický model tepenné stěny
Cenu děkana MFF UK za nejlepší monografii za rok 2013 získal prof. Zdeněk Strakoš
Cenu děkana MFF UK za nejlepší loni vydané publikace předal na zasedání Vědecké rady 4. 6. 2014 děkan MFF UK profesor Jana Kratochvíla. Jako nejlepší monografie byla oceněna publikace profesora Zdeňka Strakoše s názvem Krylov Subspace Methods: Principles and Analysis.
Více než čtyř set stránkový svazek, který se vymyká knihám vydaným na podobné téma, vyšel v prestižní řadě Oxford University Press. Práce na titulu trvala bezmála 10 let a je společným dílem dvojice profesorů Strakoše a Liesena. Problematika Krylovových podprostorů je v knize zpracována v širším matematickém i mimooborovém historickém kontextu s tím, že většina materiálů v ní uvedených byla publikována vůbec poprvé.
Ukázka z knihy (60 stran)
Související: Blog UI 15. 11. 2012
Více než čtyř set stránkový svazek, který se vymyká knihám vydaným na podobné téma, vyšel v prestižní řadě Oxford University Press. Práce na titulu trvala bezmála 10 let a je společným dílem dvojice profesorů Strakoše a Liesena. Problematika Krylovových podprostorů je v knize zpracována v širším matematickém i mimooborovém historickém kontextu s tím, že většina materiálů v ní uvedených byla publikována vůbec poprvé.
Ukázka z knihy (60 stran)
Související: Blog UI 15. 11. 2012
Luštitel genomu - Jan Kalina
Dokumentární cyklus Dobrodruzi poznání, který vznikl v rámci projektu Otevřená věda, představuje 10 nadějných českých vědců z Akademie věd ČR, v.v.i. Inspirativní a motivační videa, určená nejen pro středoškoláky a jejich pedagogy, odhalují, jak začala jejich vědecká kariéra, jakým překážkám a výzvám čelí a řadu dalších zajímavostí z jejich pracovního i osobního života. Jedním z vybrané desítky osobností je také RNDr. Jan Kalina, PhD., z Ústavu informatiky AV ČR, v.v.i. Ve své práci zkoumá robustní statistické metody pro vysoce rozměrná data a své nevšední nápady chytře aplikuje například ve výzkumu lidského genomu. Víte, jaké je jeho životní motto? Nechte se inspirovat v jeho medailonu s názvem Luštitel genomu - Jan Kalina.
Celý cyklus deseti videí je možno zhlédnout na stránkách projektu Otevřená věda nebo na YouTube.
Odkazem
Akce
- ERC at ESOF2014: rendezvous with first-class science (ERC News) V Kodani probíhá ve dnech 21. - 26. 6. 2014 EuroScience Open Forum (ESOF). Some 4,500 participants, including Nobel laureates, are expected at ESOF, Europe's largest general science event. ... Under the theme 'Science Building Bridges', over 40 ERC grant winners will present their cutting-edge research.... Read about some of these ERC-funded projects and watch videos with grantees (to view, click on 'Projects' tab).
- Radomír Leszczynski: Měkká geometrie (obrazy a tisky z počítače) (AB) Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i., a Archiv výtvarného umění, o. s., zvou na výstavu v přednáškovém sále Geofyzikálního ústavu (Boční II/1401, Praha 4-Spořilov) od 24. června do 29. srpna 2014. Vernisáž se uskuteční v pondělí 23. června 2014 v 16:30.
- Cenu děkana MFF UK za nejlepší monografii za rok 2013 (MFF) získal prof. Zdeněk Strakoš za publikaci s názvem Krylov Subspace Methods: Principles and Analysis. Více
- Mladí Češi převzali na francouzském velvyslanectví ceny za výzkum (ČN) Třináct českých vysokoškoláků na francouzském velvyslanectví v Praze převzalo ocenění za své výzkumné práce v lékařství, farmacii, počítačových vědách a chemii. Do finále postoupili z celostátní soutěže. Cenu za počítačové vědy Josepha Fouriera získal Václav Hapl z katedry aplikované matematiky Technické Univerzity v Ostravě.
- Vědci zažalovali senátora a předsedu Strany práv občanů Velebu (ČN) Tři vědci zažalovali senátora a předsedu Strany práv občanů Jana Velebu kvůli tomu, že prý poškodil jejich pověst. Chtějí vyvrátit senátorovo tvrzení, že vědecké granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké a že "motivací přírodovědců, kteří se angažují ve prospěch zachování šumavské divočiny, jsou peníze, docentury a profesury". Vědci tvrdí, že nic z toho není pravda...
- Workshop SCIAP 2014 (AB) Organizátoři projektu SCIAP (SCIence APproach) připravili 11. 6. 2014 v pražské Lannově vile pracovní setkání, na němž si popularizátoři vědy vyměnili své zkušenosti a vzájemně se inspirovali k novým nápadům. Workshopu SCIAP 2014 se vedle badatelů z Akademie věd a dalších institucí zúčastnili i vědečtí novináři a zástupci marketingových agentur, které se specializují na prezentaci vědy v českých mediích.
- Luštitel genomu - Jan Kalina (AV/ Open Science): více.
- Hledáme majitele obrazů Mikuláše Medka (AB) V souvislosti s připravovanou monografií Mikuláše Medka (Nakladatelství Academia, 2016) hledáme současné majitele Medkových obrazů. Soupis všech obrazů včetně jejich fotografií, rozměrů, signatur aj. bude důležitou součástí knihy a do budoucna i podkladem pro určování jejich pravosti. Prosíme majitele obrazů, aby se obrátili na Adélu Procházkovou, vnučku Mikuláše Medka; tel.: 603 380 253, e-mail: prochazkovaa@academia.cz.
- Akademie věd ČR
- V Dejvicích se otevřela budova vědeckého ústavu za miliardu (ČN) Především na výzkum v organické chemii se zaměří vědci v nové budově Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Ústav se proslavil díky unikátnímu výzkumu chemika Antonína Holého, po němž bude budova pojmenována. Videoukázka budovy je v článku. // Úspěšný vědecký ústav má novou budovu za více než miliardu (ČN) Stavba se připravovala dlouho, podle původních představ měl vzniknout jen přednáškový sál... Laboratoře jsou postaveny na nejvyšší technické úrovni a s minimální energetickou náročností pro celou budovu. Ve třech nadzemních podlažích budovy je 18 laboratoří a stejný počet vyhodnocovacích pracovišť. Páté ustupující patro nabízí střešní zahradu a s historickou budovou ho propojuje most. Tři suterény slouží technickému zázemí areálu.
- Robotika
- Otec robotů: ideální stroj nemůže vypadat jako člověk. Byl by nepraktický (Technet) Většina lidí zná společnost iRobot jako výrobce robotických vysavačů. Méně se ví, že roboti s tímto logem jsou nasazováni ve válečných konfliktech a při živelných katastrofách a že jméno zakladatele firmy je vybroušeno i na vesmírném vozidle na Marsu. S Colinem Angelem jsme měli možnost krátce pohovořit...
- Čeští vědci
- Kniha Zmizelá věda líčí osudy vědců, kteří byli oběťmi holokaustu (ČN) Příběhům českých a moravských vědců židovského původu, kteří se za druhé světové války stali oběťmi holokaustu, se věnuje kniha s názvem Zmizelá věda. Autoři z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR se zaměřili na 46 vědců a vysokoškolských profesorů, například i těch, kteří patřili do takzvaného Einsteinova smyčcového kvarteta. Kniha zatím vyšla jen v angličtině.
- Čeští vědci vyvinuli vakcínu k boji s herpes viry u skotu (Lidovky) Brněnští vědci z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství vyvinuli novou vakcínu, která zemědělcům pomůže v boji s herpes viry u skotu. // Brněnští vědci vyvinuli vakcínu k boji s herpes viry u skotu (ČN) Dosud používaná vakcína pouze tlumila příznaky a nezabránila množení nákazy. Nová markerová vakcína to má změnit...
- Čeští vědci vyvinuli unikátní vakcínu proti borelióze (Lidovky) Účinná ochrana před touto chorobou přenášenou klíšťaty dosud chybí. Na vývoji vakcíny se podíleli vědci z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně a Univerzity Palackého v Olomouci. Spolupracovali také kromě Biovety s kolegy z Ústavu organické chemie a biochemie a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. // Čeští vědci vyvinuli unikátní vakcínu proti borelióze (ČN) Na vývoji vakcíny zatím vědci pracovali 4 roky. Vakcína už dokázala vytvořit protilátky u myší a psů a byla podána k patentování. Pro zvířata bude na trhu asi za 4 roky, pro lidi patrně za 6 let.
- Čeští vědci zahájí výzkum kovu v rostlinách (Lidovky) Výzkumu metabolismu kovů v rostlinách se bude věnovat nově vzniklé oddělení v českobudějovickém biologickém centru Akademie věd ČR. Projekt má pomoci mimo jiné využití rostlin pro akumulaci toxických kovů ze znečištěné půdy nebo vody. // Vědci v Č. Budějovicích zahájí výzkum kovu v rostlinách (ČN) Podporu ve výši 60 milionů korun výzkumu původně slíbilo ministerstvo školství z operačního programu. Nakonec však soutěž na výzvu zrušilo. Biologické centrum nyní bude shánět finance na projekt z jiných zdrojů.
- Vědci monitorují nejmodernějšími metodami tah ryb v Podyjí (ČN) Vědci spolu s rybáři mapují s využitím nejmodernější techniky tah ryb v Dyji v Národním parku Podyjí. Před příchodem jara odlovili tisíce ryb a asi 50 z nich vpíchli v narkóze pod kůži čip. Nyní lze vědce spatřit u vody s radiovými přijímači a anténkami, jak sledují putování označených ryb...
- Čeští vědci otevřou na Špicberkách svou první výzkumnou stanici (ČN) Na ostrovech zakoupili bývalý rodinný dům, který předělali na dvě laboratoře a ubytovnu. Výstavba stála 30 milionů korun. V minulosti si museli kupovat ubytování od Norů, což prý bylo mnohem dražší. Čeští vědci zatím pobývají na Špicberkách dva až tři letní měsíce ročně, do budoucna by ale chtěli využívat i zimní období. Díky vlastní stanici budou moci více podpořit i studenty, kterým už od roku 2010 pravidelně nabízejí kurz polární ekologie...
neděle 15. června 2014
Semináře
- Necas Seminar on Continuum Mechanics
16. 6. 2014 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
Miroslav Grmela (Ecole Polytechnique de Montreal, Montreal, Canada): Entropy - Seminář oddělení výpočetních metod
17. 6. 2014 (úterý), 13:15, místnost 318
Keiichi Morikuni (ÚI AV ČR, Praha): Inner-iteration preconditioning for the minimum-norm solution of rank-deficient linear systems - Seminář ISCB ČR
20. 6. 2014 (pátek), 10:00, ÚI AV ČR, místnost 222
Graham Hepworth (Department of Mathematics & Statistics, The University of Melbourne, Australia): Estimation of proportions by inverse binomial group testing
Odkazem
Akce
Dotace a granty
- Valná hromada České společnosti pro kybernetiku a informatiku: 20. 6. 2014 od 14:00, Vila Lanna, V sadech 1, Praha 6. V rámci akce zazní zvaná přednáška prof. Miroslava Tůmy (Ústav informatiky AV ČR): Jak rozdělit grafy, sítě a data pro soudobé počítačové architektury - Pocta Miroslavu Fiedlerovi a Alanu Georgeovi.
- Kurz Informace o zdraví na internetu, aneb co a kde hledat a nenaletět: 18. 6. 2014 od 13:30, Ústav informatiky AV ČR, Pod Vodárenskou věží 2, Praha 8.
- Prémie Otto Wichterleho 2014 (AB): 3. června 2014 v pražské Lannově vile převzalo prémie Otto Wichterleho šestadvacet mladých badatelů, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť Akademie věd.
Evaluace vědy
- Sběr údajů do IS VaVaI-RIV v roce 2014 (Vyzkum): 30. 5. 2014 byl ukončen sběr údajů do IS VaVaI-RIV týkající se výzkumných organizací. Výsledky jsou zveřejněny na webových stránkáchIS VaVaI – oblast RIV a je tak umožněna jejich kontrola ze strany předkladatelů.
- Semináře ke konsorciální smlouvě DESCA pro projekty Horizontu 2020 (AV): Technologické centrum AV ČR pořádá dva semináře ke smlouvě DESCA. Cílem seminářů je představit vzorovou konsorciální smlouvu DESCA, která je určena projektům programu Horizont 2020.
Termín akce: 25. 6. (Brno) a 26. 6. (Praha). - 2525 proposals in ERC Consolidator Grants competition (ERC news): A total of 2525 proposals were submitted in the 2014 Consolidator Grant competition of the European Research Council (ERC). After last year's sharp rise (48%) in number of applications, the demand in the 2014 call are comparable to the 2012. .. 1201 proposals were submitted in 'Physical Sciences and Engineering', 797 in 'Life Sciences' and 527 in 'Social Sciences and Humanities'.
- Veřejná soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích Technologické agentury ČR (Vyzkum): TA ČR vyhlásila 9. 6. 2014 veřejnou soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích programu DELTA (Program podpory spolupráce v aplikovaném výzkumu a experimentálním vývoji prostřednictvím společných projektů technologických a inovačních agentur) s předpokládanou dobou poskytování podpory od 1. 1. 2015. Uzávěrka příjmu návrhů: 28. 8. 2014.
- Vyhlášení výzev na nové projekty s Německem a Tchaj-wanem na období 2015-2016 (AV): Uzávěrka příjmu návrhů: 31. 7. 2014 (Německo), 18. 8. 2014 (Taiwan)
- Nabídka fellowshipu Canon Foundation in Europe - Japonsko (AV): We welcome applications from all fields of research. European Fellows pursue a period of research in Japan and Japanese Fellows at host institutions in Europe. Fellowships are awarded for periods of at least three months up to a maximum of one year. ... Uzávěrka příjmu žádostí: 15. 9. 2014
Vědní politika
Robotika- Neustál kritiku. Předseda Grantové agentury Matějů rezignoval (Lidovky): Předseda Grantové agentury ČR Petr Matějů rezignoval na funkci s účinností od 1. října.. Svůj krok odůvodnil i tlaky zájmových skupin, které podle něj účelově zpochybňují transparentnost udělování peněz na podporu základního výzkumu.
- Předseda Grantové agentury Matějů rezignoval na svou funkci (ČN): .. Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš vnímá rezignaci jako správné rozhodnutí, i když podle něho přišlo pozdě. Tvrzení, že bylo vynuceno zájmovými skupinami, považuje za nekorektní. "Tlak byl důsledkem celé řady pochybení, kterých se vedení GA ČR dopustilo."
- Petr Matějů odstoupil z vedení Grantové agentury ČR (AB): Předseda Grantové agentury České republiky prof. Petr Matějů rezignuje na svou funkci. Jeho odchod z vedení GA ČR souvisí s kritikou části vědecké obce, která dlouhodobě upozorňovala na laxní přístup k řešení problémů ..
- Izrael podepsal s EU dohodu o členství v programu Horizon 2020 (ČN): Izrael podepsal s Evropskou unií dohodu, která mu umožní účastnit se evropských vědeckých a inovačních programů. .. Účast Izraele, který spolupracuje s EU na vědeckém výzkum od roku 1996, byla ohrožena kvůli nesouhlasu Evropanů s jeho politikou v židovských osadách. .. Izrael se nakonec podvolil pravidlům EU ...
- Britští experti vymyslí, jak financovat českou vědu (Aktualne): Britská poradenská agentura Technopolis Limited vypracuje pro vládu zcela nový systém hodnocení a financování vědy a výzkumu v Česku. Zakázku za čtyřicet milionů s ní podepsal náměstek ministra školství Jaromír Veber. Společnost má rok, aby dodala novou koncepci.
- Mistrovství světa zahájil muž v robotickém obleku. Vidět příliš nebyl (Technet) Mistrovství světa ve fotbale měl výkopem otevřít mladík ochrnutý na velkou část těla. Pomohl mu v tom speciální oblek, částečně ovládaný mozkovou aktivitou. .. Měl by se alespoň částečně řídit pokyny přímo z mozku pacienta a poskytovat mu i zpětnou vazbu usnadňující ovládání. K řízení se používá snímání EEG (elektroencefalogram). .. Půjde o první veřejnou demonstraci programu Walk Again Project (video 5min.), na který Nicolelis dostal od brazilské vlády dotaci 15 milionů dolarů. .. Řada anglických materiálů je k dispozici i na stránkách Nicolelisovy laboratoře. Mimochodem, dobrý servis pro média je zřejmě i jedním z důvodů, proč je brazilský vědec mezi novináři velmi oblíbený. .. Hlavním důvodem ale je jsou sympaticky šílené a nápadité práce jeho týmu.
- Počítač přesvědčivě napodobil člověka. Hrál si na puberťáka. (Technet): Počítačovému programu se povedlo přesvědčit třetinu lidských rozhodčích, že není počítačový program. V netradiční soutěži došlo poprvé k překonání 30 % hranice úspěšného blafování, která je stanovena jako úspěšné splnění Turingova testu. Program komunikoval s rozhodčími přes textové zprávy a na přesvědčení měl 5 minut.
- Proč je měření teploty na sluníčku nesmysl (Technet): Teplotu vzduchu je nutno měřit čidlem, na které nedopadá záření oblohy - čidlo (ať už je to skleněný teploměr, nebo elektrický odporový teploměr) musí být ukryto v radiačním krytu. .. Míra zahřátí teploměru totiž závisí nejen na tom, jak moc slunce svítí, ale také na materiálu a jeho barvě.
pátek 6. června 2014
Semináře
- Necas Seminar on Continuum Mechanics
9. 6. 2014 (pondělí), 15:40, Sokolovská 83, K1, 2. floor, MFF UK
Barbara Wolhmuth (Zentrum Math., TU Muenchen): Duality and hierarchy in modern finite element analysis
Valná hromada ČSKI
Česká společnost pro kybernetiku a informatiku zve své členy a příznivce na Valnou hromadu v pátek 20. června 2014 od 14.00 hodin ve Vile Lanna (V sadech 1, 16000 Praha 6).
[web ČSKI] [finalisté ceny AS] [zpravodaj ČSKI 5/2014] [Miroslav Tůma]
- V průběhu valné hromady budou slavnostně předány Ceny Antonína Svobody vítězům soutěže o nejlepší disertační práci roku 2013.
- V rámci valné hromady bude rovněž proslovena přednáška prof. Ing. Miroslava Tůmy, CSc.: Jak rozdělit grafy, sítě a data pro soudobé počítačové architektury(Pocta Miroslavu Fiedlerovi a Alanu Georgeovi).
Odkazem
Vědní politika
- Česká věda do světa (AVO) Čeští vědci by mohli získat mnohem více finančních prostředků na svůj výzkum. Musejí však zvýšit svou aktivitu a úspěšnost při získávání grantů z mezinárodních dotačních programů zaměřených na výzkum a vývoj.
- Pavel Bělobrádek v Akademii věd (AB) Pavel Bělobrádek debatoval se členy předsednictva Akademické rady o nové strategii AV ČR a rovněž o stávající situaci v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v České republice.
- Nové hodnocení vědy: jedna bitva vyhraná (Vesmír) Rozhovor s Tomášem Jungwirthem o hodnocení a financování české vědy, soukolí mechanických počtů, o novém systému, který by měl situaci napravit a o Českém vědecko-technologickém institutu, který má přinést atmosféru světa.
- Seminář k pravidlům pro státní podporu VaVaI (Vyzkum) Dne 3. června 2014 se uskutečnil odborný seminář k pravidlům pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací, který uspořádal odbor Rady pro výzkum, vývoj a inovace ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a za účasti zástupce Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise.
- O nepříliš hezké vizitce české akademické obce (BL) V pondělí odpoledne proběhla v prostorách Akademie věd ČR přednáška Noama Chomskyho s názvem What Can We Understand? před patrně „vybraným publikem“. Při této příležitosti dostal nejvyšší vyznamenání Akademie věd.
[přednáška na YouTube] [přednáška na AV ČR] [článek v AB]
- Piloti, kteří řídí letadla myšlenkami (Rozhlas) Skupina německých odborníků pracuje na projektu BrainFlight, jehož cílem je vytvořit systém řízení letadel prostřednictvím snímání elektrických projevů mozkové činnosti pilotů.
- EU spouští program civilní robotiky (CZELO) Evropská komise a 180 podniků a výzkumných organizací (pod záštitou euRobotics) spustily 3. června 2014 světově největší výzkumný a inovační program civilní robotiky.
[tisková zpráva]
- Japonci představili nového robota. Umí číst lidské emoce (lidovky) Robot s názvem Pepper (Pepř), který dosahuje velikosti dítěte, podle tvůrců dokáže udržovat konverzaci, vnímat reakce jejích lidských účastníků a zkušenost z ní použít při dalších setkáních.
- Budoucnost vyhledávání je v umělé inteligenci (VTM) Jakákoli technologie v průběhu let má své začátky a vrcholné špičky, ale později je nahrazena novou a upadne v zapomnění.
- Zemřel Čech, který přemluvil Američany, aby nepodepsali Kjótský protokol (Technet) Jiří Kukla (84) byl jedním z významných odpůrců teorie, podle níž za globálním oteplováním klimatu stojí činnost člověka, a odrazoval představitele USA od podpisu Kjótského protokolu.
- NAFSA 10 School on Nonlinear Analysis, Function Spaces and Applications 10, June 9-15, 2014, Conference Centre AS CR - Castle Hotel Trest.
- Videos of Lectures from Gene Golub SIAM Summer School 2013 (Nick Higham) Videos of lectures given by four of the five lecturers at the 2013 Gene Golub SIAM summer school at Fudan University in Shanghai are now available on the summer school website.
[Gene Golub SIAM Summer School 2013]
- NEZkreslená věda úspěšně popularizuje (AB) Akademie věd připravila pod hlavičkou úspěšného popularizačního projektu Otevřená věda, který zajišťuje Odbor projektů a grantů SSČ AV ČR, zábavný vzdělávací cyklus NEZkreslená věda.
[Otevřená věda] [NEZkreslená věda]
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)