Přejeme všem našim čtenářům příjemné prožití Vánoc
a
vše nejlepší do nového roku!
Oborová matematická medaile Jednoty českých matematiků a fyziků za rok 2023 byla výborem České matematické společnosti udělena prof. Jiřímu Cihlářovi, prof. Ladislavu Lukšanovi, prof. Larsi-Eriku Perssonovi a prof. Lawrenci Somerovi.
Prof. Ladislav Lukšan patří mezi hlavní postavy české numerické optimalizace. Je absolventem Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze z roku 1967. Od roku 1962 působí v Akademii věd ČR a od roku 1976 v Ústavu informatiky Akademie věd ČR. Jeho práce vždy kombinovala hluboké teoretické poznatky se snahou o nalezení praktických algoritmů. Kromě více než sedmdesáti vědeckých prací je autorem monografie Metody s proměnnou metrikou: Nepodmíněná minimalizace (Academia, 1990), která slouží jako významný zdroj v oblasti nepodmíněné hladké optimalizace. Je hlavní postavou za softwarovým systémem UFO, který patří celosvětově k nejrozsáhlejším softwarovým balíkům pro numerickou optimalizaci. Za svou vědeckou práci byl v roce 2022 oceněn čestnou oborovou medailí Bernarda Bolzana.
Dvě ceny Akademie věd ČR zamířily na Ústav informatiky
Gratulujeme Adéle Hladké a Jaroslavu Hlinkovi k získání Ceny za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, kterých dosáhli s podporou Akademie věd ČR. Jaroslav Hlinka obdržel cenu v hlavní kategorii za studium mozku a modelování dynamiky epileptických záchvatů, Adéla Hladká byla oceněna v kategorii do 35 let za výzkum v oblasti detekce meziskupinových rozdílů ve vícepoložkových měřeních didaktických, zdravotních a psychologických testů.
Významné ocenění uděluje nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových osobnostem české vědy a umění tradičně na lužanském zámku u Přeštic v předvečer státního svátku.
Mezi oceněnými byl letos i Nikola Jajcay z Ústavu informatiky.
K získanému ocenění mu blahopřejeme!
Jan Kalina napsal krátkou báseň o informacích (a informatice), je to tak trochu popularizace vědy a našeho oboru, vyšla v almanachu "Poezie 2023 aneb Řeky slov". Křest almanachu proběhl 25.10.2023 ve vládním salónku na hlavním nádraží, fotozáznam je zde. Jeden výtisk almanachu je v ústavní knihovně.
Jan Kalina: Informace
Valí se na nás z knih, internetu, rádia,
informací jsou plná média,
gigabyty hučí z každé strany,
kvůli nim jsme tak ustaraní.
Reporty, oznamy, bla bla bla,
informacemi je doba posedlá,
v databázích topím se až po pás,
není čas vést proti nim zápas?
Data jsou šibal. Nebo dobrák od kosti?
Kdo je přetaví v praktické znalosti?
Kdo zredukuje jejich dimenzi
pro žáky, šéfy, starce na penzi,
kteří si blahosklonně myslí,
nás se netýká
informatika:
Proměňuj se obnovou své mysli!
Na výjezdním semináři na Jizerce proběhlo vyhlášení vítězů soutěže o nejlepší výsledek Ústavu informatiky za rok 2022. Oceněny byly následující publikace.
V kategorii nejlepší článek komise ocenila dva články:
Práce vyšla v prestižním kombinatorickém časopise, má již hojné citace. Jedná se o rozsáhlý (57 stránek pokročilé matematické teorie) článek z důležité a nové oblasti diskrétní matematiky -- limity grafů. Zároveň využívá netriviální poznatky z klasické matematiky (Banachovy prostory a různé druhy konvergence v nich). Jde o důležitý příspěvek do rozvoje této oblasti.
Jde o zásadní, rozsáhlou práci, soustavně charakterizující vlastnosti logik doplněných o racionální konstanty. Práce jedinečným způsobem rozvíjí odkaz prof. Hájka.
V kategorii nejlepší článek s aplikačním nebo společenským přesahem komise ocenila dva články:
Jedná se o podnětný článek představující důležitý příspěvek k oboru počítačové neurovědy, který by mohl mít dalekosáhlé důsledky pro vývoj robustnějších a efektivnějších umělých neuronových sítí. Vyšelve velmi kvalitním časopise v oboru computational biology/neuroscience, má velký ohlas a potenciál dopadu na další výzkum v oboru.
Vynikající publikace shrnuje výsledky multioborové studie, jejímž cílem bylo vyhodnotit benefit odlišných scénářů očkování pro různý průběh epidemie. Původní multiagentní model navržený v ÚI navíc pracoval i s reálnou sítí vzájemných kontaktů sledovaných osob. Publikace vyšla v prestižním časopise a má výrazný celospolečenský i multioborový přesah.
V kategorii nejlepší článek mladých autorů byl oceněn článek:
Jedná se o dlouhý (70 stran) a technicky mimořádně propracovaný článek popisující podmínky na minimální stupeň grafu, aby ten obsahoval jako podgraf mocninu cyklu nebo cesty. Základní použitá metoda je Szemerédiho regularity lemma.
Všem vítězům gratulujeme!